MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do tego „Taboru” każdy dokłada coś dobrego

Redakcja
Domownicy ŚDS z opiekunami
Domownicy ŚDS z opiekunami FOT. ARCHIWUM
Śledziejowice. Dzięki rozbudowie Środowiskowego Domu Samopomocy, Fundacja L’Arche będzie mogła zapewnić pomoc większej ilości osób niepełnosprawnych.

Wiecha, która symbolizowała zakończenie pierwszego etapu rozbudowy ośrodka, pojawiła się na obiektach Arki w grudniu ubiegłego roku, zaledwie sześć miesięcy po tym, gdy rozpoczęto wznoszenie nowej budowli.

Teraz nowoczesna siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy jest już gotowa. Jej otwarcie świętowano w tym tygodniu w gronie ponad 150 osób. Na uroczystość przybyli m.in. goście z miejscowości Trosly we Francji, gdzie 50 lat temu powstała (i działa do dziś) pierwsza na świecie wspólnota Arki.

Pięć lat z Domem

Andrzej uczestniczy w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy od początku 2010 roku, kiedy Arka uruchomiła tę placówkę w pomieszczeniach, gdzie od dawna działają Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Mieszkający w Śledziejowicach niepełnosprawny mężczyzna nie wyobraża sobie życia bez placówki, której sami „domownicy” nadali w drodze głosowania nazwę „Tabor”.

– Kuchnia i malowanie (w pracowni plastycznej – red) – wylicza swe ulubione „domowe” zajęcia. – Andrzej gotuje obiady w pracowni kulinarnej, jest świetnym kucharzem – dopowiada Lesław „Leon” Rakocz, kierownik ŚDS.

Do tej pory placówka ta mie­ściła się na piętrze, więc osoby na wózkach inwalidzkich miały problem, by tam dotrzeć. Poza tym siedziba ŚDS była ciasna, ledwo wystarczało tam miejsca dla 15 podopiecznych.

Dzięki rozbudowie ośrodka można będzie przyjąć tam więcej osób: w tym roku pięć, a w 2015 roku – co najmniej dziesięć. Nowy ŚDS jest nie tylko duży (ma ok. 300 m kw. powierzchni), ale także nowoczesny i dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

– Teraz mamy nie tylko profesjonalne pracownie, m.in. kulinarną i komputerową, ale także, co cieszy mnie szczególnie – salę rehabilitacyjną oraz pokój do prowadzenia zajęć indywidualnych – zaznacza Lesław Rakocz.

Budowa nowej siedziby ŚDS pochłonęła ponad 1 mln zł i, jak podkreśla dyrektor śledziejowi­ckiej Wspólnoty L’Arche Rafał Ślusarczyk, nie byłaby możliwa bez pomocy z zewnątrz. Dotację na rozbudowę przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, natomiast gmina Wieliczka sfinansowała wykonanie przy ośrodku parkingu. Inwestycję wspar li tak­że darczyńcy prywatni i fundacje zagraniczne oraz lokalne firmy, m.in. „Cobico” i „Paleo”.

Pięćdziesiąt lat z Arką

Pierwsza wspólnota Arki powstała w 1964 r. w Trosly we Francji. Jej twórcą był pisarz Jean Vanier. Zamieszkał on z dwoma mężczyznami z upośledzeniem umysłowym, którzy żyli wcześniej w zakładzie opiekuńczym.

Tak zaczął się projekt, zakładający terapię poprzez wspólne życie osób z różnego typu deficytami – z ludźmi pełnosprawnymi, którzy chcą im towarzyszyć i pomagać jako asystenci. Życie w Arce opiera się na zasadzie partnerstwa, rozumianego jako wymiana darów pomiędzy osobami zdrowymi i chorymi. .

Arka w Śledziejowicach powstała w 1981 roku i była pierwszym ośrodkiem tej fundacji w Polsce. Założycielkami śle­dziejowickiej wspólnoty były Małe Siostry Jezusa: Bożena i Wanda oraz Helena (niepełnosprawna młodsza siostra Wandy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski