Dobczyccy strażacy

ADOM
Udostępnij:
Ochotnicza Straż Pożarna w Dobczycach, jedna z najstarszych w myślenickim regionie, rozpoczęła już 129. rok swojej działalności. "Seniorka" ma się całkiem, całkiem, poszerzają się jej szeregi, ale zawsze znajdzie się coś, na co należy ponarzekać...

Orkiestra, "wodniacy" i 129. rok działalności

   Powodów do utyskiwania nie daje w żaden sposób liczba ochotników, uznanie budzić bowiem muszą powiększające się szeregi tej jednostki. Wliczając 55 członków zwyczajnych, w tym 39 z sekcji ratowniczo-gaśniczej i 14 druhów z Sekcji Ratownictwa Wodnego, 16 muzyków z Orkiestry Dętej, 18-osobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą (10 chłopców i 8 dziewcząt), 3 członków honorowych, 22 wspierających, tudzież 10-osobową grupę pań, które od listopada ub. roku b. aktywnie włączyły się w działalność macierzystej jednostki, wychodzi dobrze ponad 160 druhen i druhów.
   - Członkowie czynni - podsumował 69-letni Władysław Lichoń, prezesujący dobczyckim ochotnikom już od 26 lat - w ub. roku przepracowali w czynie społecznym 858 godzin o wartości przekraczającej 13 tys. zł. Sprawdzianem naszych umiejętności, a tym samym poziomu wyszkolenia, były wyjazdy do różnych akcji ratowniczych, których ogółem w 2003 r. było 106. Do pożaru wyjeżdżaliśmy 43 razy, do zadań drogowych 10, pompowania wody 3.
   - Dzięki przychylności burmistrza - dodał prezes dobczyckiej OSP - w budżecie gminy w tamtym roku zabezpieczono dla naszej jednostki kwotę 98 tys. zł, w tym 77 tys. zł dopłaty do zakupu samochodu bojowego marki Iveco.
   Podczas sobotniego zebrania sprawozdawczego, które prowadził prezes Zarządu Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Dobczycach, zarazem sekretarz ZW ZOSP RP w Krakowie Zbigniew Kozłowski, wiele uwagi poświęcono również Orkiestrze Dętej, działającej zdaniem lokalnych historyków już od 1919 r. Jubileusz 85-lecia według deklaracji jej kapelmistrza Józefa Manieckiego zostanie uczczony wydaniem płyty, na której znaleźć się mają zarówno utwory instrumentalne, jak i z udziałem wokalistów. Ta płyta, w produkcji której ma partycypować również i gmina, pojawi się na rynku przed Wielkanocą. Satysfakcjonuje coraz to większy udział w dobczyckiej orkiestrze uczniów i studentów, w zespole gra już 6 dziewcząt.
   Pozostająca nieco w cieniu Sekcja Ratownictwa Wodnego (dowódca Andrzej Guzik, specjalistyczna grupa 14 ratowników wodnych), należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w ub. roku wzbogaciła się m.in. o aparat oddechowy i skafander do podlodowego nurkowania. Konieczny jest zakup umundurowania polowego oraz sprężarki.
   Uczestniczący w zebraniu szefowie straży z Myślenic: prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Andrzej Burzawa i komendant powiatowy PSP brygadier Jan Tajduś nie taili uznania dla dobczyckich druhów, podkreślając zgodnym chórem ich profesjonalizm. Podczas zebrania odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków..
   W planach na rozpoczęty rok znajduje się m.in. oświetlenie zegara na wieży strażnicy, a prezes jednostki zaapelował do burmistrza o dotację w kwocie 21 tys. zł, niezbędną do dalszego rozwoju tej zasłużonej dla regionu jednostki. Problemem jest także znalezienie w Dobczycach miejsca na boksy dla 5 pojazdów strażackich.
(ADOM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie