Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiegła końca kolejna akcja „Kredkobranie". Była to już 6. edycja. Tegoroczne hasło akcji to „Zamieńmy marzenia na pejzaże”

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Dobiegła końca tegoroczna akcja Kredkobranie
Dobiegła końca tegoroczna akcja Kredkobranie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Po raz 6. w całej Polsce zorganizowana została akcja Kredkobranie. Za sprawą krakowskiej Fundacji Ignatianum przez cały wrzesień między innymi w szkołach i przedszkolach, trwała zbiórka przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Akcja, której w tym roku przewodziło hasło: „Zamieńmy marzenia na pejzaże”, to czas kierowania naszej troski na młodych Kresowian. W całej Polsce w akcję zaangażowanych było ponad 520 placówek: szkół, przedszkoli i instytucji. Materiały przekazał także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

- Edukacja to fundament. To baza, z której wyrastają marzenia i aspiracje. Marzenia polskich dzieci są takie same zarówno w granicach naszego kraju, jak i poza nimi. Od sześciu lat za sprawą akcji Kredkobranie, wspierane są marzenia młodych Kresowian. To właśnie do nich docierają tak bardzo potrzebne dary. W tym roku, jak oszacowano, zebranych zostało około 110 tys. sztuk kompletów i opakowań różnych przyborów szkolnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Celem zbiórki były m.in. kredki, farby, zeszyty, bloki, piórniki, przybory piśmiennicze i plastyczne. Wartość zebranych darów to ponad 1 mln zł. Dzięki tak dobremu wynikowi tegorocznej akcji, dary na pewno trafią na Litwę i na Ukrainę – mówi koordynator akcji, prezes zarządu Fundacji Ignatianum Tomasz Konturek

Wyjątkowy dar serc

W całej Polsce w akcję zaangażowanych było ponad 520 placówek: szkół, przedszkoli i instytucji. Materiały przekazał także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

- Akcja co roku zbiega się z czasem przygotowania dzieci i młodzieży do nowego roku szkolnego. To niezwykle ujmujące, że właśnie w tym okresie zintensyfikowanych działań, zarówno rodzice, jak i dzieci w Polsce pamiętają o naszych Rodakach mieszkających na Kresach. Każdy z przekazanych na zbiórkę przedmiotów ma ogromne znaczenie. Dla wszystkich obdarowanych jest zaś powodem dodatkowej motywacji do jeszcze lepszej nauki i osobistego rozwoju. To także wyraz naszej narodowej solidarności i odpowiedzialności – dodaje wojewoda.

- Bardzo cieszymy się, że nasza akcja cieszy się tak dużą popularnością. Poprzez Kredkobranie chcemy, aby dzieci i młodzież miały zapewnione wyprawki szkolne składające się z podstawowych przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Ci młodzi to nasi ambasadorowie polskości na Kresach i opiekunowie polskich miejsc pamięci tak jak ich rodzice i dziadkowie. Musimy o nich dbać, aby niejako spłacić dług wdzięczności - mówi Tomasz Konturek.

Czas spotkań i przekazania darów

Już w połowie listopada organizatorzy wraz z wolontariuszami udadzą się na Litwę, gdzie odwiedzą polskie szkoły, głównie na Wileńszczyźnie. Natomiast w grudniu dary trafią na Ukrainę.

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją sprawowali m.in. Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ – prof. AIK, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

6 edycji, ponad 7 tys. obdarowanych, ok. 470 tys. sztuk darów

Na przestrzeni lat w akcję włączyło się łącznie ponad 1900 szkół z całej Polski. Dzięki darczyńcom udało się zebrać około 470 tys. sztuk różnego rodzaju artykułów piśmienniczych i plastycznych.

Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobiegła końca kolejna akcja „Kredkobranie". Była to już 6. edycja. Tegoroczne hasło akcji to „Zamieńmy marzenia na pejzaże” - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski