Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiesław Gała ,,Wyzwalanie". Ważna wystawa krakowskiego artysty rzeźbiarza w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Dobiesław Gała. Praca z cyklu ,,Wyzwalanie"
Dobiesław Gała. Praca z cyklu ,,Wyzwalanie" Fot. Archiwum
Przełom jesieni i lata jest bardzo owocny dla Dobiesława Gały, krakowskiego artysty rzeźbiarza, adiunkta w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Twórca ten ma właśnie za sobą dużą plenerową wystawę rzeźby w ogrodach Ambasady RP w Pradze, którą mieszkańcy stolicy Czech mogli oglądać do końca lipca, teraz natomiast z jego twórczością mają okazję zapoznać się mieszkańcy Warszawy.

Ekspozycja pn. "Wyzwalanie" prezentowana jest w galerii Brama Bielańska, znajdującej się w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, będącym oddziałem Muzeum Niepodległości, i ma wiele wspólnego w warstwie symbolicznej zarówno z historycznym miejscem jej prezentacji, jak i bliskim jubileuszem 100-lecia odzyskania Niepodległości. W obu tych przypadkach decydującą rolę odgrywa bowiem czas, niezauważalny bohater rzeźb Dobiesława Gały.

Krakowski twórca posługuje się stalą - trudnym materiałem twórczym, dającym się żłobić i odkształcającym jedynie pod wpływem dużych sił. Na wystawie oglądamy metal poddany już obróbce, podlegający patynie czasu. Mamy świadomość jego upływu i nieuchronnego przemijania.

Wrażenie to staje się jeszcze mocniejsze i bardziej uniwersalne, kiedy widzimy duże powierzchnie metalu pokryte rozmaitymi reliefami, sprawiające wrażenie planety oglądanej z dużej wysokości, gdzie czas wykonuje swą destrukcyjną pracę, zacierając zarówno ślady naturalne, jak i te znaczone ludzką ręką. - Chciałbym, aby moje projekty zatrzymywały widza w stanie zawieszenia, pomiędzy przyszłością, teraźniejszością a przeszłością – podkreśla sam twórca.

- Wybór miejsca na kolejną prezentację twórczości Dobiesława Gały nie jest przypadkowy – podkreśla dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości, znany wielu krakowianom jeszcze z czasów, gdy był redaktorem naczelnym wydawanego w Krakowie ,,Studenta”. - Dla Dobiesława Gały motyw poszukiwania tożsamości jest zagadnieniem bardzo ważnym. Obecność jego twórczości skłania nas do głębokich refleksji na temat przemijania i historii.

- Dodam, że działalność wystawiennicza Muzeum Niepodległości pozwoliła pozyskać środki na rewitalizację zabytkowej substancji dawnego carskiego więzienia znajdującego się w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej – stwierdza dr Skoczek. - To jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej. Wśród więźniów X Pawilonu były wybitne postaci polskiej historii i kultury: Adam Asnyk, Roman Dmowski, Jarosław Dąbrowski, Gustaw Ehrenberg, Apollo Korzeniowski, o. Honorat Koźmiński, Józef Piłsudski, ksiądz Piotr Ściegienny, Romuald Traugutt, Ludwik Waryński. Kilkaset osób stracono na stokach twierdzy.

Dobiesław Gała, autor wystawy, urodził się w 1975 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest adiunktem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby. Został wyróżniony m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem Tima Scotta, brytyjskiego rzeźbiarza znanego z abstrakcyjnych rzeźb wykonanych z przezroczystego akrylu i stali.

Uzyskał dyplom w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Stypendysta Ministra Kultury RP oraz laureat wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawę ,,Wyzwolenie” można oglądać w Galerii Brama Bielańska do 2 listopada br.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Obowiązki na zwolnieniu lekarskim. Kiedy ZUS może skontrolować chorego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski