Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści w sprawie remontu dworu Badenich w Wadowie. Jest szansa, że budowa będzie realizowana w latach 2024-2026

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Dwór Badenich w Wadowie w 2022 roku.
Dwór Badenich w Wadowie w 2022 roku. Marcin Banasik
Adaptacja i modernizacja zabytkowego dworu w Wadowie to zadanie, które Zarząd Zieleni Miejskiej planuje w tym roku zgłosić do wprowadzenia na listę rankingową inwestycji. Budowa byłaby wówczas realizowana w latach 2024–2026. Po przeprowadzeniu prac budynek będzie pełnił funkcję domu kultury, którego zarządcą będzie Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Będzie także się w nim mieścić filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia przeznaczone dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa. Mieszkańcy dzielnicy XVII od lat starają się o remont Dworu Badenich, dlatego też wzięli sprawy w swoje ręce i zgłosili do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa zadanie pn. "Niechże się każdy dowie, że zbieramy fundusze na remont Dworu w Wadowie".

- W poprzednich latach ZZM był organizatorem dialogów technicznych, które miały doprowadzić do zawarcia umowy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego na adaptację tego miejsca. Wysokie koszty przedsięwzięcia oraz fakt, że miasto chce zapewnić mieszkańcom funkcje kulturalne lub społeczne, a nie przeznaczać dwór jedynie na użytek komercyjny, były powodem braku zgłoszeń. ZZM wnioskował również o pozyskanie środków zewnętrznych, m.in. ze SKOZK - informuje krakowski magistrat.

Jak informowaliśmy już w lipcu br., na początku 2024 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ma ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy części robót budowalnych.

- Tematem dworu zajmuję się od kilku lat i jest to zadanie, które bardzo leży mi na sercu. Wiem, jak ważne jest ono dla mieszkańców Wadowa i okolicy. To miejsce, które budzi wiele wspomnień. Kiedyś siedziba szkoły, później przedszkole, a od zawsze miejsce spotkań okolicznej ludności, miejsce, za które czują się odpowiedzialni i które traktują jak coś własnego. To wreszcie zabytek, który od 20 lat, czyli od momentu kiedy wyprowadziło się z niego przedszkole niszczeje - mówiła nam w lipcu Renata Kucharska, Radna Miasta Krakowa.

Dotychczas w budynku dworu został wykonany szereg prac interwencyjnych i zabezpieczających, a wśród nich: wykonanie nowego systemu odprowadzania wody z połaci dachowej, rozbiórka schodów wejściowych od strony południowej i wykonanie nowej konstrukcji żelbetowej jako podstawę do ich rekonstrukcji, oczyszczenie powierzchni ścian zewnętrznych budynku z graffiti.

Ponadto wykonano również izolację przeciwwilgociową poziomej ściany murowanej w piwnicy dworu, a także wykonano drewniane ogrodzenie budynku.

"Niechże się każdy dowie, że remontujemy Dwór w Wadowie"

Mieszkańcy dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, którzy od lat starają się o remont Dworu Badenich, zgłosili do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zadanie pn. "Niechże się każdy dowie, że remontujemy Dwór w Wadowie".

- Po wielu latach dzięki determinacji mieszkańców została opracowana koncepcja zagospodarowania Dworu z przeznaczeniem na cele kulturalno-oświatowe. 15 listopada 2022 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę. W budżecie Miasta Krakowa na 2023r.i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa nie ma zabezpieczonych środków na realizację robót. ZZM czyni starania związane z pozyskaniem środków na ten cel. Mieszkańcy poprzez Budżet Obywatelski chcą zdobyć fundusze na rozpoczęcie inwestycji - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt zakłada przeznaczenie środków finansowych na remont zabytkowego budynku Dworu Badenich w Wadowie, na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, przy ul. Glinik 63. Jego realizacja pozwoli na rozpoczęcie prac na podstawie opracowanej dokumentacji projektowej oraz uzyskanego pozwolenia na budowę.

Kosztorys projektu nr 183 to 1,520 mln zł.

Konsultacje w 2021 roku

Urzędnicy informują, że po przeprowadzonych w 2021 r. konsultacjach społecznych, ZZM ogłosił postępowanie na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla adaptacji i modernizacji zabytkowego dworu Badenich oraz dworskiego Parku Wadów. Przedmiotowe zadanie zostało podzielone na etapy.

Pod koniec 2021 r. wykonane zostały prace projektowe I etapu, dotyczące m.in. wykonania inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej metodą skanowania laserowego budynku, ekspertyzy konstrukcyjno-budowlanej w zakresie stanu technicznego budynku oraz ekspertyzy przyrodniczej opracowanej przez specjalistę z zakresu ornitologii i/lub chiropterologii.

Z kolei w 2022 r. wykonane zostały prace projektowe II etapu, w tym m.in.: analizy historyczne, wykonanie programu prac konserwatorskich poprzedzonych badaniami konserwatorskimi, wykonanie kompleksowej koncepcji dla budynku dworu oraz parku, określenie szczegółowej funkcji dla budynku.

Pod koniec ubiegłego roku wydana została decyzja pozwolenia na budowę dla wspomnianej inwestycji.

Długa historia niekończących się remontów

Sprawa dworu w Wadowie ciągnie się od 2019 r. gdy Radni Miasta Krakowa wraz z mieszkańcami podjęli dyskusję na jego temat. Już wówczas wyraźnie zaznaczono, że zabytek trzeba przywrócić do dawnej świetności. Do dwóch pierwszy dialogów technicznych nie przystąpiła żadna firma, która chciałaby zgłosić pomysły zagospodarowania dworu. Ze względu na to, że dwa pierwsze dialogi okazały się fiaskiem, ZZM zorganizował więc trzeci. Urzędnicy zwracali uwagę, że dwór Badenich to szansa na partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Dwa nieudane dialogi nie były jedynym problemem. Wielki problem stanowiła też cena rewitalizacji dworu, której kwota wówczas opiewała na 10 mln zł.

Niestety przez kolejne lata dało się obserwować, jak dwór podupada. Jednym z większych błędów w gospodarowaniu tym miejscem, okazało się wyprowadzenie przedszkola z dworu przed 20 laty. Następnie jego złą kondycję pogorszył jeszcze pożar w 2008 r. który strawił część więźby dachowej wraz z dachem.

Jakie funkcje dla wyremontowanego budynku?

Budynek będzie pełnił funkcję domu kultury, którego zarządcą będzie Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Będzie także się w nim mieścić filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia przeznaczone dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa. Stanie się to zatem miejsce ogólnodostępne, z którego w sposób aktywny będą mogli korzystać mieszkańcy Krakowa, w szczególności najbliższej okolicy.

- Mieszkańcy są bardzo zdeterminowani w dążeniu do celu, jakim jest rewitalizacja dworu. To dla nich priorytet, dlatego nie ustają w staraniach, aby do tego doszło. Wielokrotnie uczestniczyłam w rozmowach z władzami miasta, które inicjowało Stowarzyszenie Przyjaciół Wadowa lub radni dzielnicy z tego terenu. Jestem im za to wdzięczna i liczę, że wspólnie osiągniemy cel - wyjaśniała nam kilka miesięcy temu radna Kucharska.

Historia dworu

Budynek dawnego dworu Badenich w Wadowie jest zlokalizowany w Krakowie przy ul. Glinki 63. Wybudowano go w 1874 roku, według projektu Antoniego Łuszczkiewicza na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Dwór jest murowany i ma w sobie cechy neorenesansowe. Do 1930 roku był w posiadaniu Józefa Badeniego, a także jego żony Heleny, którzy nie mieli dzieci. Następną właścicielką dworu była Zofia Kulinowska, która zamieszkiwała dwór do 1945 roku. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, a następnie wspomniane już przedszkole do 2003 r. Od lat 90. XX wieku dwór jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobre wieści w sprawie remontu dworu Badenich w Wadowie. Jest szansa, że budowa będzie realizowana w latach 2024-2026 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski