Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dokąd latamy z Krakowa? Grecja, Włochy i Chorwacja oraz… Pomorze i Mazury. W wakacje krakowskie lotnisko odzyskuje pasażerów

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W lipcu, z blisko czteromiesięcznym opóźnieniem spowodowanym przez pandemię, bardzo atrakcyjne połączenie z Krakowa do Paryża uruchomiło Air France. Początkowo narodowy francuski przewoźnik latał kilka razy w tygodniu, teraz już codziennie.
W lipcu, z blisko czteromiesięcznym opóźnieniem spowodowanym przez pandemię, bardzo atrakcyjne połączenie z Krakowa do Paryża uruchomiło Air France. Początkowo narodowy francuski przewoźnik latał kilka razy w tygodniu, teraz już codziennie.
Grecja, Włochy i Chorwacja to najpopularniejsze miejsca, do których Małopolanie latają tego lata z podkrakowskiego lotniska w Balicach. Dzięki wakacyjnemu ruchowi oraz uruchomieniu wcześniej zapowiadanych nowych połączeń, m.in. z Air France do Paryża, Kraków Airport powoli odzyskuje pasażerów. Wprawdzie do zachwycającego całą Europę przed pandemią poziomu wzrostów wciąż daleko, a koronawirus nie chce zniknąć, ale widać że lotnictwo, w tym krakowski port, umiejętnie dostosowuje się do nowej normalności i zaostrzonych, najwyraźniej na stałe, wymogów bezpieczeństwa. Dzięki temu zyskuje coraz większe zaufanie potencjalnych pasażerów.

FLESZ - Najdroższy apartament w Polsce sprzedany

W lipcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 205 622 pasażerów, czyli o 74 proc. mniej niż w tym samym miesiącu 2019 roku. Łącznie od początku 2020 roku obsłużono 1 754 684 pasażerów czyli o 2,84 mln. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przypomnijmy, że z powodu pandemii i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń lotnictwo zanotowało wiosną spadki niemal 100-procentowe, więc obecny wynik należy uznać za kolejny krok ku normalności.

- Przez cały lipiec do Kraków Airport powracali kolejni przewoźnicy, oferujący wiele połączeń interesujących dla pasażerów i strategicznych dla odbudowy ruchu turystycznego Krakowa i Małopolski – mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. Dodaje, że bardzo cieszy go widok pasażerów, którzy zaufali podniebnym podróżom i często całym rodzinami powracają na krakowskie lotnisko, korzystając z wakacyjnej siatki połączeń.

Gdzie na wakacje? Małopolanie czują się bezpieczni i latają na Santorini, Zakhyntos oraz… Mazury

Dużą popularnością w sezonie wakacyjnym cieszą się: Grecja, Włochy i Chorwacja, czyli miejsca oferujące morze, słońce i znakomitą kuchnię. Polskie Linie Lotnicze LOT proponują aż 11 nowych kierunków i wyjątkowe miejsca do spędzenia wymarzonego urlopu np. Zakhyntos, Zadar, Saloniki, Santorini czy Chania.

Pasażerowie bardzo chętnie latają też z Krakowa do wspaniałych zakątków Polski: na Pomorze (via Gdańsk) i Mazury (via Olsztyn). Pomaga w tym coraz powszechniejsza opinia, ze właśnie lotniska i samoloty są w stanie zapewnić całym rodzinom nie tylko najszybszy, ale i najbezpieczniejszy transport z miejsca zamieszkania do miejsca wypoczynku. Decydują o tym restrykcyjne procedury bezpieczeństwa, nadzorowane w Kraków Airport przez wyspecjalizowane i kompetentne służby.

- W badaniu opinii aż 85 proc. pasażerów pozytywnie ocenia poczucie bezpieczeństwa podczas przebywania na terenie lotniska, co utwierdza nas we właściwych środkach podejmowanych przez Kraków Airport w zakresie przestrzegania zasad sanitarnych. Nie zanotowaliśmy żadnych incydentów związanych z łamaniem zasad sanitarnych. Pracownicy lotniska, linii lotniczych, przedsiębiorcy współpracujący z Kraków Airport także wspólnie koordynują przestrzeganie i kontrolowanie nowych zasad bezpieczeństwa – podkreśla Radosław Włoszek.

W zachowaniu bezpieczeństwa pomaga międzynarodowa współpraca. Przykłądej jest deklaracja Aviation Industry Charter for COVID-19, zainicjowana i przygotowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), którą Kraków Airport podpisał jako pierwszy port lotniczy w Polsce. Głównym jej celem jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami.

- Podpisane deklaracji jest czytelnym sygnałem dla przewoźników, użytkowników i pasażerów o pełnej gotowości lotniska do bezpiecznego wykonywania operacji. To także koordynacja działań z władzami krajowymi w celu ograniczenia ryzyka, stałe monitorowanie oraz udoskonalanie zasad – komentuje prezes Kraków Airport.

Lotnisko w Balicach w trakcie nagrywanie naszego programu

Kraków. Lotnisko Balice w dobie koronawirusa: zobacz szokują...

Bezpiecznie do Kijowa i Londynu

Do siatki połączeń Kraków Airport powróciły połączenia na Ukrainę, takie jak Kijów, Charków, Zaporoże oraz do Wielkiej Brytanii, m.in.: Londyn, Manchester, Birmingham i Edynburg. Zgonie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 lipca nadal nie można podróżować do Portugali, Szwecji, a także Czarnogóry, może się do jednak wkrótce zmienić.

- Pierwsze tygodnie po wznowieniu lotów pasażerskich pozwoliły na obserwację nowej rzeczywistości związanej z reżimem sanitarnym obowiązującym przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 w portach lotniczych, jak i na pokładach samolotów. Pasażerowie wykazują zrozumienie dla wprowadzonych obostrzeń i stosują się do zasad sanitarnych obowiązujących na terenie lotniska. Obserwujemy także rosnące zainteresowanie zakupem środków ochrony osobistej, pasażerowie głównie zaopatrują się w maseczki wielokrotnego użytku – opisuje prezes krakowskiego portu lotniczego.

Przypomnijmy, że 3 lipca salutem wodnym uroczyście zainaugurowano loty na trasie Paryż - Kraków-Paryż z/do lotniska Charles de Gaulle. Tym samym mieszkańcy Krakowa i Małopolski zyskali dostęp do globalnej siatki połączeń lotniczych Air France. Początkowo Air France oferował loty na nowej trasie od 2 do 4 razy w tygodniu, a po 27 lipca b.r. połączenie jest już oferowane codziennie.
Również w lipcu Kraków Airport pozyskał nowy, średni samochód pożarniczy szybkiej interwencji. Samochód Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Kraków-Balice przeznaczony jest do: zabezpieczenia tankowania samolotów na płycie postojowej, szybkiej interwencji gaszenia obiektów wokół lotniska/np. na parkingach/, neutralizacji substancji ropopochodnych rozlanych na drogach operacyjnych lotniska. Nowy nabytek Kraków Airport ma służyć także do działań ratowniczo gaśniczych poza lotniskiem w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Kosmicznie atrakcyjne Centrum Edukacji Lotniczej ponownie zaprasza

Wznowiona została także ciesząca się wielką popularnością działalność Centrum Edukacji Lotniczej. Od lipca można uczestniczyć w organizowanych tam zajęciach i warsztatach. Podczas spotkań zostały wprowadzone zasady, które zapewniają bezpieczeństwo podczas pobytu wszystkim odwiedzającym, jak również pracownikom. Szczegółowy program zajęć na bieżąco publikowany jest na stronie internetowej www.krakowairport.pl w zakładce „Centrum Edukacji Lotniczej".

- Zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Podczas wizyty można poznać nie tylko podstawowe informacje dotyczące procedur lotniskowych, ale także dowiedzieć się dużo o bezpiecznym i świadomym podróżowaniu, zasadach pakowania bagażu podręcznego, kulturze zachowania na pokładzie samolotu, a nawet podróżach kosmicznych. Wszystko to dzięki zupełnie zaskakującym i w pełni interaktywnym przestrzeniom – zachęca prezes Radosław Włoszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski