Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom dla Jana Pawła II

Redakcja

Fot. Anna Kaczmarz

"Wznosimy to dzieło z obowiązku i potrzeby serca, by wyrazić wdzięczność Janowi Pawłowi II za to wszystko, co wniósł w dzieje narodu polskiego, w życie Kościoła w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Wznosimy to dzieło, by kierując się jego wskazaniami i testamentem podejmować odważnie wyzwania współczesnego świata i prowadzić nową ewangelizację. Wznosimy to dzieło, by promieniowało ewangelicznymi wartościami dobra, miłości, pojednania, nadziei i pokoju”. Takich słów użył kard. Stanisław Dziwisz 11 października 2008 r., w dniu, w którym rozpoczęto budowę Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!”. Inicjatywę budowy centrum bardzo pochlebnie ocenił papież Benedykt XVI, który podczas wizyty w Polsce poświęcił kamień węgielny.

Powstające w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach centrum będzie prawdziwym "papieskim miasteczkiem”, w którym znajdzie się Muzeum Jana Pawła II, instytut naukowy jego imienia, prowadzący studia nad papieskim nauczaniem, centrum rekolekcyjne, którego zadaniem będzie prowadzenie działalności formacyjnej, centrum wolontariatu, a także kościół.

– Będzie to Dom dla Jana Pawła II, gdzie każdy może przyjść i zaczerpnąć z jego dziedzictwa. Dom, w którym przybliżona zostanie Jego postać i nauka – mówi ks. prałat Jan Kabziński, prezes centrum "Nie lękajcie się!”.

Centrum powstaje na terenach poprodukcyjnych byłych Krakowskich Zakładów Sodowych "Solvay”, w których w latach II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji pracował jako robotnik późniejszy arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II. Tereny te, tzw. białe morza, leżą pomiędzy rzeką Wilgą a linią kolejową w kierunku Zakopanego. Sąsiadują z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które to miejsce zajmuje istotne miejsce w papieskim nauczaniu. Tereny otaczające centrum, na których powstanie park, będą połączone z sanktuarium kładką dla pieszych. Jednym z pierwszych obiektów, który zostanie oddany do użytku już niebawem, będzie Instytut Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu oraz dolny poziom kościoła – pierwszego na świecie pod wezwaniem nowego, polskiego błogosławionego. W kościele będzie siedem kaplic przeznaczonych dla wiernych różnych wyznań. W centralnym miejscu zostanie wystawiona, w bryle kryształu, najcenniejsza relikwia papieża Polaka – ampułka z krwią Jana Pawła II przechowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Uroczyste złożenie relikwii nastąpi 11 czerwca tego roku. Będzie to zarazem dzień ogólnopolskiego dziękczynienia za dar beatyfikacji połączony z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariatu oraz pielgrzymką młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Centrum już prowadzi (w tymczasowej siedzibie przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie) intensywną działalność, głównie kulturalną i edukacyjną. Organizowane są tu wystawy i prelekcje związane z osobą Jana Pawła II i papieskim nauczaniem. Na stronach internetowych centrum stworzono galerię unikalnych, prywatnych pamiątek po Karolu Wojtyle z czasów jego dzieciństwa, młodości, życia kapłańskiego i pontyfikatu. Pierwsze zdjęcie przekazał kard. Stanisław Dziwisz. To czarno–biała fotografia papieża Jana Pawła II zrobiona podczas jego pielgrzymki do USA w 1979 roku.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!” ma zostać zbudowane w ciągu najbliższych kilku lat. O wsparcie budowy centrum zaapelował w specjalnym liście do wiernych kard. Stanisław Dziwisz, który honorarium za książkę i film "Świadectwo” przeznaczył w całości na budowę centrum.

WSPOMÓŻ BUDOWĘ CENTRUM JANA PAWŁA II "NIE LĘKAJCIE SIĘ!”
BANK SPÓŁDZIELCZY RZEMIOSŁA
31–133 KRAKÓW, ul. DUNAJEWSKIEGO 7
NUMER KONTA: 49 8589 0006 0000 0030 4342 0001

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski