Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom, którego nie chciał opuszczać

Redakcja
Fot. archiwum Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
Fot. archiwum Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
Karol Wojtyła zamieszkał przy ulicy Kanoniczej 19 po skończonych studiach doktorskich, w 1951 roku. Pokój w kamienicy kanoników wawelskich, który jak wyznał po latach "doskonale pamięta", był jego domem przez siedem lat. Po tym, jak w lipcu 1958 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, przeniósł się na Kanoniczą 21 i mieszkał tu aż do nominacji na metropolitę krakowskiego, czyli do 1967 r. W kamienicy, którą nazywa się Domem Dziekańskim albo po prostu "Dziekanką", po raz pierwszy w życiu miał komfortowe warunki do pracy. Jego nowe mieszkanie było bardziej przestronne niż to, przy Kanoniczej 19, które dzielił z ks. Ignacym Różyckim, swoim profesorem i przyjacielem.

Fot. archiwum Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Przyszły papież był bardzo związany z "Dziekanką". - Właściwie nie chciał tego domu opuszczać - wspomina kard. Stanisław Dziwisz. - Mówił, że tu był łatwiejszy dostęp ludzi do niego. Jak pojechał na konsystorz do Rzymu, już jako metropolita krakowski, ówczesny kanclerz kurii pomyślał, że kardynał tutaj nie może mieszkać i przeniósł go na Franciszkańską 3. Jak przyjechał kard. Wojtyła z Rzymu, chciał wrócić do swojego domu, ale okazało się, że już tego domu nie ma. Więc pojechał na Franciszkańską i tam został - opowiada kard. Dziwisz.

Obecnie w kamienicach 19 i 21 połączonych ze sobą mieści się Muzeum Archidiecezjalne. Jedną z największych atrakcji tej placówki jest pokój kardynała Karola Wojtyły. Znajduje się tam biblioteczka, szafa na ubrania, łóżko, biurko oraz stolik z trzema krzesłami. Nic więcej nie mogło się zmieścić. Na biurku i w bi- blioteczce są rękopisy Karola Wojtyły, publikacje książkowe, pióra wieczne. W kącie, obok kaflowego pieca, stoją pierwsze narty przyszłego papieża, tzw. zubki z 1954 ze słynnymi wiązaniami typu "kandahary", a także "haedy", ostatnie narty, których używał jako kardynał.

Pamiątki związane z Karolem Wojtyłą to tylko część zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego. W tej placówce prezentowana jest też sztuka sakralna od XIII do XIX wieku. Dyrektor muzeum - ks. dr Józef Andrzej Nowobilski - organizuje również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii o tematyce religijnej artystów współczesnych.

Warte uwagi są nie tylko zbiory Muzeum Archidiecezjalnego, ale również kamienice, w których mieści się ta placówka. Pierwsza z nich, wybudowana w XV w. przez jednego z kanoników wawelskich, była wielokrotnie przebudowywana. Dziś reprezentuje styl bliski klasycyzmowi. Druga, zwana Domem Dziekańskim, jest pięknie zachowaną rezydencją, którą wybudował w latach 1582-88 włoski architekt Santi Gucci. Na arkadowym dziedzińcu, ozdobionym kolumnami, stoi barokowa rzeźba św. Stanisława ze Szczepanowa. W odrestaurowanej w latach 1997-2004 kamienicy Dziekańskiej prezentowana jest od 2005 roku wystawa "Dary Papieskie w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie - w Hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski