Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Made in Poland podbije świat? Kolejne niezwykłe dzieło z krakowskiej pracowni architektonicznej

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Dom Made in Poland jest na wskroś nowoczesny, ekologiczny oraz zrównoważony
Dom Made in Poland jest na wskroś nowoczesny, ekologiczny oraz zrównoważony BXB studio
Inspiracje polską architekturą, zawsze jednak z nutką eleganckiej nowoczesności, to cechy, które już od lat charakteryzują dzieła krakowskiego BXB studio. Tym razem, prezentując dom Made in Poland, pracownia Bogusława Barnasia zaskoczyła nie tylko tradycyjnie świetnym wpisaniem w zastany krajobraz, ale także niezwykłym połączeniem stylów.

- Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest pozbawiona duszy – zawsze mocno podkreśla Bogusław Barnaś.

Made in Poland – elegancka synteza stylów

Made in Poland na pewno duszy tej nie jest pozbawiony. - Dom jest syntezą zróżnicowanej typologii zabudowy jednorodzinnej w polskim krajobrazie – powszechnych domów kostek, typowych domów dwuspadowych oraz popularnych obecnie nowoczesnych stodół, obiektów modernistycznych i parterowych – przypomina Bogusław Barnaś, jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich architektów młodego pokolenia.

- Jest optymalny i spersonalizowany zarówno pod względem ergonomii, funkcji, użytych materiałów oraz skali założenia. Od strony drogi tworzy szczelną skorupę dającą poczucie bezpieczeństwa, natomiast od strony ogrodu w pełni otwiera się na otaczający krajobraz, będąc transparentną, otwartą przestrzenią dzienną, w której centralnie zlokalizowana kuchnia widokowa integruje trzy strefy – salonu, jadalni i zadaszonego tarasu. Południowy podcień strefy dziennej chroni przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych – tak ten niezwykły dom widzi architekt.

- Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale
- Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem – podkreśla Bogusław Barnaś BXB studio

Nowoczesny, ekologiczny i zrównoważony

Choć wygląda bardzo zwyczajnie, na pierwszy rzut oka – od strony drogi - przypomina tradycyjną wiejską stodołę, jest na wskroś nowoczesny, ekologiczny oraz zrównoważony. Na parterze, oprócz wspomnianej już strefy dziennej, znajduje się gabinet, a także garaż na dwa samochody. Pomyślano też o kuchni zewnętrznej. Piętro zajmuje sypialnia główna – z wejściem na taras - oraz kilka pokoi dla najbliższych lub gości. I to wszystko na około 300 metrach kwadratowych.

Od strony południowej zaplanowano maksymalizację przeszkleń, przy ich minimalizacji od strony północnej. Dom zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, a ogrzewany będzie energią geotermalną i pompą ciepła.

Projekt architektów dla architekta

Warto jeszcze wspomnieć, że jest to projekt, który powstał dla jednego z krakowskich architektów. - To dla nas zaszczyt, że koledzy i koleżanki z branży powierzają nam projekt stworzenia swojej najbliższej przestrzeni - podkreśla Bogusław Barnaś. I dodaje: - Wnętrze domu, będzie dziełem samego inwestora - architekta z którym mijaliśmy się na uczelnianym korytarzu Politechniki Krakowskiej, jednak poznaliśmy się dopiero podczas opracowywania tego projektu.

Czy dom Made in Poland zyska podobne uznanie - na architektonicznych salonach świata - jak Małopolska Chata Podcieniowa, Polska Zagroda, Krakowska Kamienica czy Dom z Grotą? O tym wkrótce się przekonamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski