Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Zagroda – tak prezentuje się najczęściej nagradzany polski dom. Tak połączono tradycję z nowoczesnością. Zobacz zdjęcia

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Polska Zagroda to projekt architektoniczny, który powstał w warszawskim BXB studio pod kierownictwem Bogusława Barnasia. Pracownia może pochwalić się imponującą liczbą prestiżowych nagród – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zobacz, jak twórcy zaaranżowali wiejskie gospodarstwo na nowoczesną rezydencję mieszkalną.

Spis treści

Stodoła jako sielankowe miejsce do życia

Zanim powstała Polska Zagroda w jej miejscu znajdowało pięć budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki. Wokół zabudowy było też dużo przypadkowych dobudówek. Pomysł architektów z BXB opierał się na idei postawienia pięciu przenikających się stodół, które razem stworzyłyby ciekawą, dynamiczną przestrzeń do wypoczynku i spędzania wolnego czasu.

polska zagroda
Polska Zagroda to dom z największą liczbą nagród zdobytych w prestiżowych konkursach architektonicznych. materiał prasowy BXB

Zobacz w galerii, jak wygląda najczęściej nagradzany projekt domu!

Ten budowlany chaos został ujarzmiony, a cała koncepcja postawienia pięciu brył (stodół) starannie zdefiniowana przez otaczający krajobraz i funkcję budynku. Każda ze stodół pełni inną funkcję:

  • stodoła pierwsza mieści garaż i siłownię,
  • stodoła druga to strefa wejściowa z podcieniem,
  • stodoła trzecia zawiera hol główny i strefę dzieci,
  • stodoła czwarta kryje w sobie kuchnię oraz dwa gabinety,
  • stodoła piąta to otwarta na wszystkie strony świata strefa dzienna z wewnętrznym dziedzińcem.

– Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej odwzorowaliśmy autentyczny klimat ażurowej stodoły. Tuż obok posadowiliśmy bryłę kuchni w taki sposób, aby jej narożne okno stanowiło basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle z jej ornamentalną, transparentną ścianą tworzącą portal wejściowy. Bryły mieszczące pokoje dzieci czy gabinety do pracy posiadają otwarcia widokowe z drugiej strony, wciskając się pomiędzy okazałe drzewa, które staraliśmy się zachować – mówią architekci z BXB.

polska zagroda
Przed i po. materiał prasowy BXB

Nowy dom z historycznym zapleczem

Dom, który pierwotnie został przeznaczony do rozbiórki, dzięki pomysłom architektów odzyskał swoje pierwotne, wyjątkowe proporcje. Strefa wejściowa z zadaszeniem nawiązuje do drewnianej ornamentyki drewnianego podcienia. We wnętrzach domu pojawił się pierwotny budulec, czyli czerwona cegła. Zrekonstruowany piec kaflowy ma swoje zasłużone miejsce w głównej, dwupoziomowej przestrzeni przykrytej drewnianą konstrukcją dachu.

– To, co wyróżnia ten dom, to brak czwartej elewacji w tradycyjnym wydaniu. Całkowite przeszklenie ściany szczytowej pozwala eksponować strukturę domu na zewnątrz, w kierunku tarasu domu nowego. Dom stary stał się niezależną przestrzenią gościnną i hobbystyczną. Jest otulony barwną zielenią charakterystyczną dla tego typu zabudowy wiejskiej – wyjaśniają pomysłodawcy projektu.

Polska Zagroda w kontekście miejsca, historii i tradycji

Od początku pomysłem architektów nie było stworzenie nowoczesnego budynki, ale raczej zachowanie unikalnej, wyważonej przestrzeni, która byłaby syntezą lokalnej tradycji, zachwycającego krajobrazu i użyteczności. Tworząc poszczególne kubatury Polskiej Zagrody, twórcy kierowali się harmonijnym podejściem do natury, przede wszystkim do gry światła i cienia, ukształtowania terenu, istniejącej zieleni i infrastruktury. Duże nasłonecznione przeszklenia zostały zacienione ażurami, zadaszeniami tarasu czy gęstą zielenią. Dzięki temu dom nie jest narażony na nadmierną ekspozycję słońca w okresie letnim.

– Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju zadbaliśmy o zachowanie cennego drzewostanu. Aby lepiej zintegrować budynek z niezwykle wartościowym i pięknym krajobrazem, zaprojektowaliśmy kładkę na piętrze oraz pomosty na poziomie parteru, które w dalszej części dopasowują się do topografii terenu – mówią projektanci Polskiej Zagrody.

polska zagroda
Krajobraz otaczający pięć budynków wchodzących w skład projektu. materiał prasowy BXB

Polska Zagroda to projekt wielowątkowy. Uwzględnia on historię starego obiektu, lokalną tożsamość i tradycję oraz nowatorską formę architektoniczną. Patrząc na ten projekt, łatwo dostrzec, że projektanci szczególny nacisk nałożyli na relację człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Dzięki takiemu podejściu do współczesnego designu, budynek nie jest pozbawiony duszy – jest czymś więcej niż tylko kolejnym designerskim pomysłem, który wyszedł z pracowni architektonicznej.

Polska Zagroda – jak powstał ten projekt?

Polska Zagroda powstawała równolegle na kartce papieru, w modelu komputerowym jak i modelu fizycznym, który zmieniał się na etapie procesu projektowego. Był on również przydatnym narzędziem pracy dla architektów i inżynierów na kolejnych etapach opracowania projektu technicznego. Model architektoniczny Polskiej Zagrody stał się również głównym bohaterem i myślą przewodnią animowanego filmu ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia z wytwórni Unique Vision Studio.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski