Donald Tusk: Widać spór o to, kto jest ważniejszy -...

Donald Tusk: Widać spór o to, kto jest ważniejszy - Konstytucja czy partia, która przejęła władzę

Leszek Rudziński AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Donald Tusk: Widać spór o to, kto jest ważniejszy - Konstytucja czy partia, która przejęła władzę

©Andrzej Banas / Polska Press

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska ustawa zasadnicza powinna obowiązywać „ponad partiami politycznymi”. - Z punktu widzenia nie tylko Brukseli, ale też wielu moich koleżanek i kolegów, premierów, prezydentów (…) Konstytucja ich krajów jest ciągle rzeczą najważniejszą i nie śmieliby przeciwko Konstytucji własnego kraju występować – mówił na antenie TVN24. Tusk pytany był również, m.in. o spór wokół Sądu Najwyższego i Zgromadzenie Narodowe.
Donald Tusk: Widać spór o to, kto jest ważniejszy - Konstytucja czy partia, która przejęła władzę

©Andrzej Banas / Polska Press

Szef Rady Europejskiej podkreślił, że w Polsce od długiego czasu trwa spór o to, „kto jest ważniejszy - partia, która zdobyła władzę, czy Konstytucja, która powinna obowiązywać". - Jaka jest dzisiejsza sytuacja, ta konkretna prezes Gersdorf (Małgorzata, I prezes Sądu najwyższego - red.). Ja z oczywistych względów, osobiście nie mam wątpliwości, ale może dlatego, że należę do tego może już niemodnego obozu politycznego, dla którego Konstytucja powinna być ponad partiami politycznymi, a nie odwrotnie – mówił Donald Tusk.


Jego zdaniem władza, która chce podporządkować sobie zarówno sądy, jak i prokuraturę będzie władzą „bez hamulców”, która czuje się całkowicie bezkarna. - Mówiąc wprost, władza, która podporządkuje sobie w całości sąd, prokuraturę, policję, a także niezależne media, bo przecież i tu apetyty widać bardzo wyraźnie, jest władzą, która bardzo szybko przekształci demokrację w kleptokrację, czyli mówiąc po ludzku – rządy złodziei – tłumaczył Tusk. - To nie jest tylko polski problem. Władza, która nie ma ograniczeń i kontroluje sądy, na końcu jest władzą, która po prostu bezkarnie kradnie - precyzował.

Zapytany o bojkot Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia parlamentaryzmu przez opozycję odpowiedział, że „rozumie tę decyzję”. - Ten spór jest zauważony na świecie, ale to nie jest tak, żeby przywódcy europejscy czy światowi wnikliwie analizowali, ostatnie 3 lata pokazują dość wyraźnie, że dzisiejszy obóz rządzący, a więc organizatorzy tych uroczystości, chyba nie przywiązują jakiejś wyjątkowej wagi do samej istoty parlamentaryzmu i stąd dla mnie dość zrozumiała decyzja, choć na pewno nie łatwa – mówił.

Dodał, że opozycja musi zmierzyć się z „nową rolą” jaką obecnie narzucają jej rządzący. - Myślę, że większość polskich parlamentarzystów z opozycji nawet nie wyobrażało sobie, że może być postawionych w sytuacji, w której rządzący chcą decydować o wszystkim bez żadnych ograniczeń i bez żadnych reguł, ale widzę jak bardzo starają się koleżanki i koledzy z opozycji, żeby temu zadaniu sprostać. Wydaje mi się, że robią, co mogą – zaznaczył Tusk.

"Sejm jest miejscem potwierdzania decyzji J. Kaczyńskiego". Prezes PSL o bojkocie Zgromadzenia Narodowego

Źródło: TVN 24POLECAMY:Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy

Jhf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

ten prusak odpowie kiedys za ten gnijacy wrak samolotu?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
poniemiecki pomiot, szumowina przekleta...

Ada, to nie wypada... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Najbardziej ubawila mnie ta szumowina mowiaca na antenie tvn24 o kradnacej wladzy ktora nie ma ograniczen! K****, to juz hipokryzja na calego i ten usmieszek Jokera, nie wiem czy smial sie z ludzi...rozwiń całość

Najbardziej ubawila mnie ta szumowina mowiaca na antenie tvn24 o kradnacej wladzy ktora nie ma ograniczen! K****, to juz hipokryzja na calego i ten usmieszek Jokera, nie wiem czy smial sie z ludzi ktorzy sluchaja takich domoroslych filozofow, czy tez z wlasnego tupetu! Szumowino, zajmij sie ppodtrzymywaniem pijanego junckera, prezestan dawac dobre rady wladzy bo ta doskonale wie co robi! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
22 maja 2018

abcd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

22 maja 2018 r. strona rosyjska odpowiedziała odmownie na wniosek Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego ws. możliwości dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku samolotu Tu-154M.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo