MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłacają do szczepień

SYP
BUKOWNO. Ponad 130 starszych mieszkańców Bukowna skorzystało pod koniec ubiegłego roku z możliwości szczepień na grypę, które częściowo są refundowane z budżetu miasta. Bukowno jest jedyną gminą w powiecie, która dopłaca do szczepień dla mieszkańców.

Od trzech lat mieszkańcy Bukowna, którzy ukończyli 60 lat mogą się zaszczepić na grypę płacąc tylko połowę kosztów szczepienia. Resztę pokrywa budżet miasta, który przeznaczył na ten cel w ubiegłym roku prawie 4 tys. zł. Ogłoszony przez władze miasta konkurs na przeprowadzenie szczepień wygrała miejscowa spółka NZOZ "Medbuk". Taka akcja dofinansowywanych z budżetu szczepień była prowadzona przed także dwoma laty i skorzystało z niej prawie dwustu mieszkańców.

- W tegorocznym budżecie także z pewnością zarezerwujemy środki na częściową refundację szczepień, bo jest taka potrzeba i zainteresowanie mieszkańców - mówi Marcin Cockiewicz, sekretarz Bukowna.

W Polsce na grypę szczepi się tylko 8 proc. mieszkańców, a w Małopolsce zaledwie 3,5 proc. Szczepienia przeciwko grypie, choć zalecane przez lekarzy nadal są mało popularne, choć w ostatnich latach ilość osób, które postanowiły się zaszczepić rośnie. Jak wynika z danych olkuskiego Sanepidu, przed dwoma laty zaszczepiło się 3453 osoby, podczas gdy rok wcześniej tylko 2563 mieszkańców powiatu olkuskiego. Przed trzema laty do olkuskiego starostwa powiatowego trafiło 248 szczepionek przeciwko grypie, które trafiły do osób starszych. Jednak była to jednorazowa akacja, która nie była kontynuowana.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące mogą być "grypowe". O tym, że nadciąga fala grypy, na którą nie bez wpływu jest długotrwała odwilż świadczy statystyka. O ile przez cały ubiegły rok placówki wykonujące świadczenia zdrowotne na terenie powiatu olkuskiego zgłosiły do olkuskiej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej 114 przypadków zachorowań grypopodobnych, tak w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano już 38 zgłoszeń zachorowań na infekcje grypopodobne. Wzmożona liczba zachorowań na grypę występuje, co dwa lata. W 2009 roku lekarze zgłosili do Sanepidu 1790 przypadków zachorowań, czyli kilkunastokrotnie więcej, niż w ubiegłym roku. Jak wynika ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie szczyt zachorowań na grypę przypada w marcu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski