MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dorota Ignatjew dyrektorką Starego Teatru w Krakowie. Razem z nią narodową sceną ma kierować Jakub Skrzywanek

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Dorota Ignatjew została wybrana nową dyrektorką Teatru Starego w Krakowie
Dorota Ignatjew została wybrana nową dyrektorką Teatru Starego w Krakowie Małgorzata Genca
Aktorka, reżyserka teatralna i menedżerka kultury. To sylwetka Doroty Ignatjew - nowo wybranej dyrektorki Teatru Starego w Krakowie. O fotel dyrektorski rywalizowała z Bartoszem Szydłowskim - reżyserem i dyrektorem Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. To drugi przypadek w historii tej narodowej sceny kiedy kobieta obejmuje to stanowisko. Kadencja obecnego dyrektora Waldemara Raźniaka kończy się po tym sezonie. Razem z Ignatjew przy Jagiellońskiej pojawi się w roli dyrektora artystycznego Jakub Skrzywanek, ceniony reżyser teatralny i dramaturg.

Decyzję ogłosiło w środę 22 maja, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sąd konkursowy większością głosów wskazał panią Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Pani Dorota Ignatjew wskazała jako dyrektora artystycznego pana Jakuba Skrzywanka - ogłosiła podczas środowej konferencji prasowej Hanna Wróblewska, szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy - dodała. Wskazała, że "negocjacje powinny potrwać około tygodnia".

O posadę dyrektorki Starego Teatru Dorota Ignatjew rywalizowała z Bartoszem Szydłowskim - reżyserem, filmoznawcą i dyrektorem Teatru Łaźnia Nowa.

- Mogę powiedzieć, że był to konkurs, w którym brały udział dwie osoby, obie świetne, pani Dorota Ignatjew i pan Bartosz Szydłowski - obie bardzo zasłużone dla rozwoju teatru w Polsce. Z czego mogę się cieszyć, obie osoby przed ogłoszeniem wyników powiedziały, że ich eksplikacje mogą zostać upublicznione - powiedziała minister kultury.

Z naszych informacji wynika, że Ignatiew była też faworytką zespołu aktorskiego Starego. Również dlatego, że ważną postacią w jej wizji jest Jakub Skrzywanek, który na Jagiellońskiej ma pracować jako dyrektor artystyczny. To bardzo zdolny 32-letni reżyser (absolwent wydziału reżyserii krakowskiej AST), który stał za ostatnimi sukcesami Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Bartosz Szydłowski pogratulował Dorocie Ignatjew w mediach społecznościowych.

"Życzę zespołowi Starego wysokich lotów, rozwoju, nowych inspiracji. Krakowowi - mojemu Miastu- ośrodka, który będzie nas wszystkich prowokował do myślenia. Pisanie programu, dookreślanie wizji , to świetny czas, powrót do źródłowych pytań o sens naszej pracy, o publiczność, artystów i o Polskę. Wierzę, że będzie dobrze! A wszystkim, którzy mi zaufali i dołączyli do programu jaki wypracowałem, dziękuję bardzo! Gratuluję Dorociie Ignatiew i jej kolektywowi" - napisał.

Kim jest Dorota Ignatjew?

Dorota Ignatjew od 2021 roku kieruje Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Urodzona w 1968 roku aktorka, reżyserka teatralna i menadżerka kultury ukończyła Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu (1992) oraz Wydział Aktorski PWST w Krakowie (1994).

Zanim w lutym 2021 wygrała konkurs na dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, przez cztery lata kierowała Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Mimo sukcesów teatru pod jej kierownictwem, Zarząd województwa, któremu podlega lubelski Teatr Osterwy, nie przedłużył jej umowy. Krakowskim teatromanom znajomy może się wydać kontekst, który towarzyszył ostatnim miesiącom dyrektorowania Doroty Ignatjew w "Osterwie", mianowicie krytyczny odbiór spektakli „Baśnie braci Grimm dla dorosłych" i „Pan Tadeusz" przez Katolickie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, którzy poczuli się urażeni sztukami. Temat spektakli pojawił się na obradach sejmiku.

Ignatjew doceniana jest za apolityczność, wprowadzanie do zespołów aktorskich młodych, zdolnych aktorów, a także spektakle o różnorodnych konwencjach teatralnych, oparte na zespołowości. Obecna dyrektorka Teatru Nowego z Łodzi jako pierwsza w Polsce zatrudniła do zespołu artystycznego transpłciowego aktora.

Dorota Ignatjew jest drugą kobietą na stanowisku dyrektorskim w historii Starego Teatru w Krakowie, po piastującej tę funkcję przez rok Krystynie Meissner (1997-1998).

Tarcza Wschód za miliardy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dorota Ignatjew dyrektorką Starego Teatru w Krakowie. Razem z nią narodową sceną ma kierować Jakub Skrzywanek - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski