MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie i kiedy w Krakowie powstanie pomnik Orląt Lwowskich? Jedna z propozycji: pośrodku Alej Trzech Wieszczów

Małgorzata Mrowiec
Tak ma wyglądać pomnik według zwycięskiej koncepcji z konkursu z zeszłego roku
Tak ma wyglądać pomnik według zwycięskiej koncepcji z konkursu z zeszłego roku wizualizacja
Co dalej z pomnikiem Orląt Lwowskich w Krakowie? Urzędnicy odpowiadają, że rozesłano zapytanie m.in. do miejskich instytucji kultury i dzielnic, gdzie mógłby powstać. Bo - przypomnijmy - pięć miesięcy temu krakowscy radni zdecydowali, że jednak nie w parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Jednocześnie zobowiązali wtedy, w połowie stycznia, prezydenta Krakowa do przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących nowego miejsca dla monumentu. Propozycje? Jedną z nich jest... pas zieleni pomiędzy jezdniami al. Krasińskiego.

Dla upamiętnienia młodych obrońców Lwowa była już ustalona lokalizacja (po wcześniejszych kilku nieudanych podejściach do innych miejsc w Krakowie), odbył się też konkurs, w którym wybrano koncepcję jego formy. Jednak planowane stawianie pomnika w parku im. Szymborskiej, w miejscu dawnego parkingu przy ul. Karmelickiej, spotkało się z protestami. W efekcie Rada Miasta 17 stycznia br. uchyliła uchwałę o tej lokalizacji, a także zdecydowała, że należy przeprowadzić konsultacje społeczne, które pomogą wskazać inne miejsce dla pomnika.

Zapytaliśmy krakowski magistrat, jakie od tamtego czasu podjęto działania, czy są propozycje nowych lokalizacji, a jeśli tak, to gdzie potencjalnie pomnik Orląt Lwowskich mógłby stanąć.

- W związku z podjętymi uchwałami zostało wystosowane zapytanie do wydziałów Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych, miejskich instytucji kultury oraz dzielnic miasta celem wskazania przez nie innej potencjalnej lokalizacji dla pomnika Orląt Lwowskich - uwzględniającej istniejące zagospodarowanie przestrzenne i kontekst miejsca. Obecnie trwa weryfikacja przedstawionych propozycji w zakresie formalno-prawnym, pod kątem ewentualnej możliwości realizacji, jak również miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz planowanych zadań inwestycyjnych - informuje w odpowiedzi Kamil Popiela z biura prasowego UMK.

Proces ten - jak zaznacza - musi być zgodny z obowiązującą w tym zakresie Procedurą KD-5 dotyczącą wznoszenia pomników na terenie należącym do gminy Kraków lub Skarbu Państwa. A ostateczna decyzja o wzniesieniu pomnika w nowej lokalizacji zostanie podjęta przez Radę Miasta Krakowa, w formie uchwały.

- Mając na uwadze powyższe, nie jest możliwe obecnie wskazanie, kiedy pomnik mógłby stanąć - to odpowiedź magistratu na kolejne nasze pytanie.

Jeśli chodzi o konsultacje społeczne, urzędnicy informują, że będą mogły zostać przeprowadzone po weryfikacji formalno-prawnej zaproponowanych lokalizacji - również dopiero wtedy zostanie określona ich forma. "Natomiast ich przeprowadzeniem zajmie się Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia UMK" - zaznacza urząd.

Rękę na pulsie starają się trzymać inicjatorzy budowy pomnika Orląt Lwowskich i to oni wskazują, że już pierwsze propozycje się pojawiły - konkretnie w Dzielnicy VII Zwierzyniec. Rada "siódemki" już podjęła uchwałę w sprawie alternatywnej lokalizacji dla monumentu i wskazała dwa potencjalne miejsca: rejon cmentarza Salwatorskiego - zieleniec pomiędzy bramą pierwszą i drugą, a także pas zieleni pomiędzy jezdniami al. Krasińskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia dla pieszych prowadzącego od al. Focha do ul. Piłsudskiego.

Jak zapisano w uzasadnieniu tej uchwały, Rada, wskazując potencjalne lokalizacje pomnika, "uwzględniła fakt, że z jednej strony powinien powstać w pobliżu miejsc czy obiektów o bliskim historycznie kontekście, a jednocześnie istotnym jest, aby miejsce to było godne bohaterów, którym jest poświęcony, nie mając charakteru peryferyjnego".

- Ta lokalizacja na pasie zieleni na skrzyżowaniu Alej z al. Focha i ul. Piłsudskiego mogłaby wchodzić w grę - mówi nam Mariusz Graniczka, jeden z inicjatorów budowy pomnika, dyrektor XLIV Liceum Ogólnokształcącego. - Tam jest na tyle szeroko, jest na tyle miejsca, że można urządzić uroczystość, można się tam zgromadzić. Pomnik byłby tam też widoczny - przecież tamtędy przejeżdżają tysiące samochodów w lewo i prawo. Do tego jest to miejsce pomiędzy Muzeum Narodowym a Sokołem oraz Hotelem Cracovia, w którym w przyszłości miałoby powstać nowoczesne muzeum - wymienia.

Mariusz Graniczka zaznacza w imieniu pomysłodawców upamiętnienia Orląt Lwowskich, że sami szukają też innych lokalizacji, niekoniecznie terenu należącego do miasta. - Widzimy pewną możliwość w Dzielnicy VII - dodaje, ale nie zdradza, gdzie dokładnie. Miałoby to natomiast być miejsce ogólnodostępne.

- Liczymy na spotkanie z prezydentem Krakowa - mówi również Mariusz Graniczka. - Podejmiemy w tym kierunku starania, na początku wakacji. Zależy nam na tym, żeby dowiedzieć się, jakie jest jego stanowisko.

Przypomnijmy jeszcze, że w połowie września ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie koncepcji formy pomnika upamiętniającego Orlęta Lwowskie. Wtedy planowany był on w parku przy Karmelickiej. Spytaliśmy krakowski magistrat, czy nadal przyjmuje się, że ma on zostać zrealizowany, a tylko umieszczony w innej lokalizacji, czy też może planowane jest ogłoszenie całkiem nowego konkursu - dla nowej lokalizacji.

- Do tej pory nie było innych ustaleń odnośnie ponownego konkursu. Zmiana ma dotyczyć jedynie lokalizacji. Co istotne, nowa lokalizacja musi być uzgodniona ze zwycięzcami konkursu, ponieważ jednym z jego założeń był projekt uwzględniający lokalizację pomnika właśnie w parku przy ul. Karmelickiej - przekazuje Kamil Popiela z biura prasowego UMK.

W budżecie miasta nie ma zabezpieczonych środków na budowę tego pomnika. Przy czym - jak przypominają urzędnicy - zgodnie z deklaracją inicjatorów jego powstania, środki na realizację pomnika miały pochodzić z przeprowadzonej przez nich zbiórki.

Starania o wybudowanie w Krakowie pomnika Obrońcom Lwowa 1918 roku - Lwowskim Orlętom trwają od 2016 roku.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski