MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogą ewolucji

Redakcja
Na sesji Rady Powiatu, która odbędzie się 29 czerwca radni zastanawiać się będą nad kierunkami przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. W projekcie uchwały jest zapis mówiący o tym, że planowane przekształcenia wynikają z możliwości zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez niepubliczne zakłady w oparciu o ustawę o powszechnym ubezpieczeniu. - Lekarze specjaliści wystapili z propozycją utworzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, nie znaczy to jednak, że pacjenci musieliby za wszystkie usługi płacić. W naszym mieście jeden taki zakład już istnieje i ma podpisaną umowę z Kasą Chorych - dodaje Brzeska-Lebiecka. - Nie da się ukryć, że ZOZ w Brzesku ma dość specyficzny charakter. Są tu świadczone usługi z zakresu podstawowej opieki medycznej, mieszczą się tu poradnie specjalistyczne oraz lecznictwo zamknięte. Restrukturyzacja pomoże to zmienić. Da ona także możliwość gminom, które będą mogły przejmować ośrodki zdrowia.

Kierunki przekształceń w brzeskim ZOZ

 Dwa dni temu pisaliśmy o obawach pracowników SP ZOZ w Brzesku dotyczących planowanej prywatyzacji. - Prywatyzacja to może zbyt duże słowo - mówi sekretarz starostwa Agata Brzeska-Lebiecka. - Są to dopiero planowane kierunki przekształceń.
 Wszystkie działania, jakie podjęte zostaną w miejscowym ZOZ, dotyczące świadczeń w zakresie podstawowej opieki medycznej i leczenia specjalistycznego, nie będą miały charakteru obligatoryjnego. Jak zakłada projekt uchwały, zmiany owe będą miały charakter pracowniczy. - Na podstawie odpowiednich artykułów z kodeksu pracy z chwilą przejęcia kontraktu przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej lub gminę wszyscy dotychczasowi pracownicy poradni podstawowej opieki zdrowotnej i lecznictwa specjalistycznego jak i inni pracujący na rzecz danej poradni stają się pracownikami nowo powstałego zakładu - _tłumaczy pani sekretarz. Nie ukrywa jednak, że pewna redukcja pracowników w ZOZ jest nieunikniona. - _Faktem jest, że w niektórych działach pracowników jest zbyt dużo. Ponadto szpital ma długi i musi, oczywiście z pomocą starostwa - organu założycielskiego - z sytuacji tej wybrnąć. Jednak wyjścia innego nie ma, bowiem ustawy mówią, że jeżeli zakład taki ma zbyt duże długi, to można go wówczas tylko zlikwidować.
 Władze powiatu nie określają terminu dokonania zmian przekształceniowych. Powinny być one prowadzone ewolucyjnie w zależności od stopnia zaangażowania i gotowości zainteresowanych pracowników do podjęcia działalności na własny rachunek z uwzględnieniem sytuacji całego zakładu. Proces przekształceń i zmian organizcyjnych winien przebiegać etapami w taki sposób, aby ograniczenie poszczególnych rodzajów świadczeń zdrowotnych przekształconego zakładu następowało równocześnie z podjęciem tych zadań przez przekształcone zakłady niepubliczne bądź gminne zakłady opieki zdrowotnej. Co najważniejsze, są w uchwale zapisy mówiące o tym, że niepubliczny zakład obowiązany jest do zachowania oraz podnoszenia jakości świadczonych usług. - _Poziom usług wymuszą sami pacjenci, o których zakłady i pracownie zaczną zabiegać - _mówi pani sekretarz.
 Usługi świadczone będą w lokalach i na sprzęcie, które są obecnie w dyspozycji SP ZOZ. - _Wszystkie planowane zmiany dotyczą tylko podstawowej opieki zdrowotnej i lecznictwa specjalistycznego, nie ma mowy na razie o jakichkolowiek zmianach w lecznictwie zamkniętym - _dodaje sekretarz Brzeska-Lebiecka.

(ZS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski