Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga rura

Redakcja
Podmorski gazociąg jest obecnie najważniejszym wspólnym rosyjsko-fińskim projektem gospodarczym. Ma to być jedna z dwóch podstawowych dróg eksportu tego surowca z Rosji do krajów Europy Zachodniej; równie ważna jak linia gazociągu, która ma biec przez terytorium Białorusi i Polski. Zainteresowane jej budową są, jak pisze gazeta.ru (internetowa rosyjska gazeta), także kraje Unii Europejskiej, które liczą na zwiększenie dostaw tego surowca z Federacji Rosyjskiej.

Rosja chce kolejnego gazociągu do Unii Europejskiej

 (INF. WŁ.) Premier Rosji Michaił Kasjanow, który rozpoczął wczoraj wizytę w Helsinkach, chce ze swoimi fińskimi partnerami dyskutować przede wszystkim o współpracy obu państw w dziedzinie energetyki. Jednym z głównych problemów ma zaś być projekt budowy północnoeuropejskiego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowała agencja Interfax.
 Do realizacji projektu rosyjski koncern Gazprom oraz fińskie przedsiębiorstwo Fortum stworzyły już wspólną spółkę pod nazwą Gazum. Rezultatem budowy bałtyckiej linii gazociągu ma być zwiększenie eksportu tego surowca z Rosji nawet do 1 miliarda metrów sześciennych rocznie. Położenie gazociągu na dnie Bałtyku zaplanowano na lata 2005-2006.
 Zdaniem ekspertów cytowanych przez agencję Interfax, podmorska nitka może się stać poważną konkurencją nie tylko dla dostaw gazu do Europy przez Ukrainę, a także dla gazociągu, który ma przebiegać m.in. przez nasz kraj.
 Gazeta.ru pisze z kolei, że Moskwa nie spodziewa się, by Helsinki upolityczniały kwestię eksportu gazu z Rosji, co dzieje się w przypadku Polski i Ukrainy. Także z tego powodu północnoeuropejska nitka rury z rosyjskim gazem może być sporą konkurencją dla "naszej" linii.
BARTŁOMIEJ MAYER

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski