Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Duch Asyżu wraca do Polski

Redakcja
6 września w Krakowie odbędzie się kongres "Ludzie i Religie". Pod Wawel mają przyjechać przywódcy religijni z całego świata. Proszę przedstawić ideę oraz przesłanie tego spotkania.

Fot. Anna Kaczmarz

Z KS. dr. ROBERTEM NĘCKIEM, rzecznikiem prasowym archidiecezji krakowskiej rozmawia Grażyna Starzak

- Zjazd krakowski nawiązuje do wspólnej modlitwy przedstawicieli różnych religii w Asyżu. Otóż Sługa Boży Jan Paweł II w 1986 roku zainicjował światową modlitwę o pokój podkreślając, że jest on wartością o charakterze transcendentnym. Jeżeli tak mają się sprawy, to każdy człowiek zobowiązany jest w każdym miejscu zabiegać o to wszystko, co pokojowi służy. Można tu wspomnieć o czworoboku Janowym. Otóż, nazwa wywodzi się od Jana XXIII, a sam czworobok jest podstawą prawdziwego pokoju. Należą do niego - wolność, prawda, sprawiedliwość i miłość. Realizacja tych wartości gwarantuje życie w pokoju. Nietrudno zauważyć, że pokój ma charakter uniwersalny, gdyż wartości, z których jest zbudowany, również są uniwersalne. Wszyscy uczestnicy krakowskiego kongresu są zaproszeni do Auschwitz, aby zobaczyć, jak wygląda świat, kiedy wymienione zasady są zawieszone w próżni.
- Jaki jest program kongresu? Czy zaproszeni goście mieli jakieś szczególne życzenia co do jego przebiegu?
- Kongres rozpocznie się 6 września 2009 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach uroczystą Eucharystią sprawowaną w obecności przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich. Następnie w godzinach popołudniowych w Audytorium Maximum rozpocznie się konferencja otwarcia. W poniedziałek, 7 września odbędą dyskusje panelowe, a 8 września w Oświęcimiu, na terenie obozu Auschwitz-Birkenau - Marsz i Ceremonia Pamięci. Na zakończenie kongresu na Rynku Głównym w Krakowie będziemy świadkami modlitwy o pokój i uroczystej gali zamknięcia. W czasie spotkań panelowych dyskutowane będą różne problemy, przykładowo: "Słowo Boże w życiu chrześcijan", "Kościoły chrześcijańskie a odrodzenie Afryki", "Świat i człowiek - konfrontacja religii i kultur", "Religie a wartość życia", "Ameryka Łacińska - droga dialogu", "Globalizacja i tożsamość", "Judaizm i chrześcijaństwo", "Bliski Wschód - pomiędzy konfliktem a dialogiem". Warto dodać, że Międzynarodowy Kongres dla Pokoju to inicjatywa archidiecezji krakowskiej i włoskiej Wspólnoty Sant`Egidio. Kongres ten stworzy możliwość konfrontacji i dialogu przedstawicieli różnych kręgów kulturowych, religijnych i cywilizacyjnych.
- Pierwsze spotkanie przedstawicieli religii świata odbyło się w 1986 roku w Asyżu - jak już Ksiądz wspomniał - z inicjatywy Jana Pawła II. Papież był przez niektórych krytykowany...
- Rzeczywiście, były głosy krytyczne. Jednak spotkanie Jana Pawła II z przywódcami religijnymi miało dla nas, chrześcijan, coś symbolicznego. Przecież duch Asyżu jest dla nas zobowiązaniem. Chodzi o to, że ludzie wierzący w różnych kręgach religijnych borykają się często z pokusą skrajnych fundamentalistycznych zachowań. Krytycy Papieża zarzucali mu rozmywanie tożsamości chrześcijaństwa, ale czy słusznie?
- "Duch Asyżu wraca do Polski" - powiedział rok temu kard. Stanisław Dziwisz, informując, że zaprosił do Krakowa buddystów, hinduistów, muzułmanów, chrześcijan. Kto konkretnie odpowiedział na zaproszenie metropolity krakowskiego?
- Na zaproszenie odpowiedziały już przedstawicielstwa wspólnot religijnych ze Skandynawii, Japonii, Syrii, Libanu. Będzie reprezentacja Stolicy Apostolskiej. Pojawią się rabini z USA, Izraela, Niemiec, Francji, Rosji i Włoch. Zapowiedzieli swoje przybycie przedstawiciele wspólnot islamskich z Egiptu, Indonezji, Turcji, Indii, Kataru i wspólnot buddyjskich z Japonii, Francji i Singapuru, a także reprezentacja hinduistów z Indii i Szwajcarii. Obecni będą przedstawiciele rządów - Polski, Malty, Niemiec i Salwadoru, a także wiele innych osobistości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski