Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa muzea, jeden bilet i drogowskaz na Wilno. Wycieczka na upał i deszcz

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Dwie wystawy, jeden bilet
Dwie wystawy, jeden bilet
Obchodzące w tym roku 700-lecie założenia Wilno - miasto partnerskie Krakowa - przez cały rok będzie bohaterem wydarzeń kulturalnych. W ramach "sezonu litewskiego" Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści", zorganizowaną wspólnie z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki, Międzynarodowe Centrum Kultury prezentuje wystawę poświęconą dwóm stuleciom litewskiej fotografii. Obydwie ekspozycje można zobaczyć kupując jeden bilet łączony.

„Wilno: 700 lat młode” to hasło przyświecające krakowskim obchodom 700-lecia stolicy Litwy. W ramach obchodów można zobaczyć dwie wystawy przybliżające klimat Wilna i Litwy, zwłaszcza że Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie oferują bilet łączony na ekspozycje. Od 15 czerwca do 3 września 2023 roku osoby posiadające bilet na wystawę „Litwa. Dwa stulecia fotografii” w MCK mogą kupić bilet na wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści” za połowę ceny. Bilet na wystawę w MNK upoważnia do zakupu tańszego biletu na wystawę w MCK.

"Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"
Wielowątkowy i wielokulturowy obraz międzywojennego Wilna, z okazji 700-lecia miasta, prezentuje najnowsza wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści". Złożyło się na nią blisko 270 prac malarskich, grafik, rzeźb, fotografii, książek, medali pamiątkowych oraz materiałów archiwalnych złożyło się na opowieść o Wilnie lat 1918-1948, mieście, w którym przenikały się artystyczne drogi twórców patrzących na nowoczesność z trzech perspektyw: polskiej, litewskiej i żydowskie.

- Zależało nam, by pokazać potrójną siłę środowiska kulturotwórczego Wilna - zobaczymy nawiązania do art deco, awangardy, abstrakcji, ale jest to zupełnie inna jakość, która z wpływów zewnętrznych jest w stanie wytworzyć nową opowieść i o tym też jest ta wystawa – wyjaśnia Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i kurator wystawy.

Siedmioczęściowa narracja ekspozycji pokazuje, jak artyści ówczesnego wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna postrzegali swoje miasto. Obok przedstawicieli kultury polskiej ważną rolę w tworzeniu tego wizerunku odegrali również artyści litewscy, żydowscy i białoruscy.

Wystawa potrwa do 3 września.

"Litwa. Dwa stulecia fotografii"
Ponad 200 prac zgromadzonych na wystawie składa się w opowieść o Litwie i fenomenie litewskiej fotografii, kulturze i historii, ale też relacjach Polski i Litwy. Zdjęcia pogrupowane zostały niechronologicznie, skupione wokół wybranych wątków i tematów. Prace zostały wybrane tak, by pokazać współzależność między kolejnymi pokoleniami artystów oraz przekształcanie poszczególnych motywów. Znalazły się tu prace twórców tej miary co Józef Czechowicz, Stanisław Kazimierz Kossakowski czy klasycy litewskiej szkoły fotografii Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas i Romualdas Vikšraitis.

- Fotografia litewska należy do najbardziej skonsolidowanych fenomenów w fotografii światowej. Litwini wypowiadają się poprzez to medium bardzo konsekwentnie od pokoleń, używając fotografii na różne możliwe sposoby. Jest to jedna z najważniejszych historii fotografii na świecie. Na tej wystawie można zobaczyć jak artyści litewscy są od siebie różni, od reporterów po abstrakcjonistów, od socjologicznych twórców po performerów – mówi Adam Mazur, jeden z kuratorów wystawy.

To pierwsza tak duża i przekrojowa prezentacja litewskiej fotografii w naszym kraju. Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury potrwa do 24 września.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny, obejmujący, m.in. bezpłatne wakacyjne warsztaty inspirowane aktualną wystawą (od 1 do 11 sierpnia, godz. 12.30, bez konieczności zapisów) i spacery miejskie: Nowa Huta. Historia, sztuka i architektura (5.08, godz. 12.00, zbiórka: Park Ratuszowy, obok rzeźby "Ryba". Obowiązują zapisy przez platformę Evenea), Litewskie ślady na Wawelu (12.08, godz. 12.00, miejsce zbiórki: Przy Bramie Herbowej pod pomnikiem Kościuszki. Oobowiązują zapisy przez platformę Evenea), Po zgliszczach pożaru z 1850 roku (19.08, godz. 12.00, zbiórka Rynek Główny 17, przy Kamienicy Hetmańskiej. Obowiązują zapisy przez platformę Evenea od 7.08), Litewski Kraków (26.08, godz. 12.00, miejsce zbiórki: przy pomniku Grunwaldzkim. Obowiązują zapisy przez platformę Evenea od 14 sierpnia).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwa muzea, jeden bilet i drogowskaz na Wilno. Wycieczka na upał i deszcz - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski