Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor zmieniał maturzystom oceny. Strach w VIII Liceum [WIDEO]

Sylwia Nowosińska
Zdzisław Kusztal od 23 lat zarządza jednym z najlepszych liceów
Zdzisław Kusztal od 23 lat zarządza jednym z najlepszych liceów FOT. LUDWIK KOSTUŚ
Edukacja. W jednym z najlepszych krakowskich liceów trwa ostry konflikt między dyrektorem a częścią nauczycieli. Sprawą zajęło się Kuratorium Oświaty.

Kuratorium Oświaty w Krakowie wszczęło postępowanie dyscyplinarne w związku z nieuprawnioną zmianą wystawionych kilkunastu maturzystom przez nauczycieli ocen, której Zdzisław Kusztal, dyrektor VIII LO dokonał w dzienniku elektronicznym.

– Zgodnie z prawem ocenę ustala nauczyciel, a dyrektor nie ma prawa ingerować w te kwestie, dlatego właśnie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie – wyjaśnia Janusz Szklarczyk, rzecznik dyscyplinarny w Małopolskim Kuratorium Oświaty.

Ćwierć wieku rządził jak król. Nauczyciele nie wytrzymali [WIDEO] >>

Od września Zdzisław Kusztal nie będzie więc już szefem VIII Liceum Ogólnokształcącego, choć do tej pory była jeszcze szansa, że zostanie na stanowisku przez kolejną kadencję.

WIDEO: Dyrektor krakowskiego liceum miał poprawiać oceny uczniom. Grozi mu nawet wydalenie z zawodu

Źródło: TVN24/x-news

Ostatni konkurs na dyrektora szkoły, w którym startował, został nierozstrzygnięty. W takiej sytuacji prezydent miasta może powierzyć funkcję dyrektora wybranej osobie. Ze względu jednak na postępowanie dyscyplinarne Zdzisław Kusztal nie będzie mógł zostać wybrany przez prezydenta.

To w tle tej sprawy rozgrywa się konflikt między dyrektorem i grupą nauczycieli z VIII LO, którzy zarzucają szefowi, że celowo podwyższył tegorocznym maturzystom oceny w elektronicznym dzienniku.

– Dyrektor bez wiedzy nauczycieli pozmieniał np. oceny dopuszczające na dostateczne – opowiada nam członek kadry pedagogicznej liceum. Nauczyciele nie potrafią wytłumaczyć, z jakiego powodu dyrektor tak się zachował. Twierdzą, że historia edycji ocen w dzienniku elektronicznym jest możliwa do odtworzenia wraz z nazwiskiem osoby, która zmian dokonywała.

Z relacji części nauczycieli wynika, że dyrektor wieczorem zmienił maturzystom stopnie w dzienniku, a rano następnego dnia zwołał zebranie, żeby poinformować o tym pedagogów. Jak dowiadujemy się od nauczycieli, dyrektor później przywrócił do stanu poprzedniego część poprawionych przez siebie ocen.

Jeden z nauczycieli o zachowaniu dyrektora zawiadomił jednak Kuratorium Oświaty. W liceum została przeprowadzona kontrola, której efektem było postępowanie wyjaśniające, a obecnie postępowanie dyscyplinarne.

Uczniowie opowiadają, że to nie pierwszy taki przypadek w ich szkole. Dyrektor, choć jest matematykiem, miał wcześniej także obniżać uczniom w elektronicznym dzienniku oceny semestralne z innych przedmiotów, np. z biologii.

Dyrektor Kusztal uważa, że nauczyciele nie powinni stawiać uczniom dwójek

Ze Zdzisławem Kusztalem, dyrektorem VIII LO w Krakowie na temat poprawiania przez niego ocen tegorocznym maturzystom rozmawiamy od piątku.

Najpierw nie chciał udzielić komentarza i groził pozwem. Wczoraj już tłumaczył, że sam nie zmieniał ocen, a jedynie zaproponował nauczycielom, żeby sami poprawili 16 uczniom stopnie dopuszczające na dostateczne. Twierdził, że zawsze przekonywał podwładnych, że nie powinni stawiać uczniom dwój, bo to przynosi im piętno na całe życie, a do „ósemki” przychodzą przecież uczniowie z najwyższej półki.

Dyrektor wyjaśnia, że nauczyciele zaakceptowali wprowadzone przez niego zmiany ocen w przypadku sześciu uczniów. Na pytanie, czy własnoręcznie zmienił oceny w elektronicznym dzienniku, odsyła nas do kuratorium. – Dopóki nie wiem, co postanowił rzecznik dyscyplinarny i kurator, nie mogę się na ten temat wypowiadać – odpowiada pytany, czy czuje się winny działań niezgodnych z prawem.

– Po zakończeniu kadencji dyrektora zamierzam dalej pracować w VIII Liceum jako nauczyciel matematyki. Mam tu etat i jestem nauczycielem dyplomowanym, a 12 marca bieżącego roku uzyskałem ocenę wyróżniającą swojej pracy – dodaje.

Dyrektor zaznacza, że jego uczniowie uzyskują bardzo wysokie wyniki na maturach i są laureatami olimpiad, wszyscy dostają się na wymarzone studia. – Nie wystawiam z matematyki na koniec nauki w liceum ocen dopuszczających – podsumowuje dyrektor.

Nauczyciele nie chcą opowiadać pod nazwiskiem o relacjach z dyrektorem. Obawiają się, że podzielą los swoich kolegów, którzy po tym, jak wdali się w konflikt z szefem placówki, są zagrożeni zwolnieniem z pracy. – Atmosfera w szkole jest bardzo nieprzyjemna, tylko niezależny głos ze strony mediów może ją oczyścić – opowiada nauczycielka, która zdecydowała się z nami porozmawiać.

Pedagodzy opowiadają o wizytacjach i wezwaniach do gabinetu, podczas których dyrektor miał pokazywać im przygotowane, ale jeszcze niepodpisane wypowiedzenia. Inni twierdzą, że korzystają nawet ze zwolnień lekarskich z powodu stresu wywołanego atmosferą w pracy.

Opowiadają, że dyrektor miał zwrócić się do matematyków, aby Ci odstąpili mu część swoich godzin lekcyjnych, dzięki czemu on mógłby wciąż pracować w szkole, kiedy nie będzie już dyrektorem. Dyrektor zaprzecza, że doszło do takiej sytuacji.

Opowiada, że zwracał jedynie uwagę nauczycielom, którzy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków, spóźniali się na zastępstwa, czy grali na telefonie w gry podczas lekcji. Uczniowie szkoły przytaczają z kolei historie wizytacji na lekcji matematyki u innych nauczycieli, podczas których dyrektor miał wywoływać uczniów do tablicy i wstawiać im oceny niedostateczne.

W szkole są też nauczyciele, którzy widzą wprawdzie, że w liceum dzieje się źle, ale nie chcą opowiadać się po żadnej ze stron. – W szkole rzeczywiście jest poważny konflikt, ale wydaje mi się, że zawinił tu nie tylko dyrektor – komentuje jedna z nauczycielek, która chce zachować anonimowość.

Dyrektor Kusztal już wcześniej mógł stanąć przed komisją dyscyplinarną. W 2006 r. policja zarzuciła mu o jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Jednak ówczesny kurator oświaty tak długo zwlekał z przekazaniem rzecznikowi dyscyplinarnemu wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie dyrektora „ósemki”, że sprawa zdążyła się przedawnić. Po kilku latach sąd uniewinnił dyrektora od zarzutów karnych.

Rzecznik prasowy krakowskiego kuratorium Artur Pasek przyznał, że sytuacja w szkole jest bardzo dynamiczna i w sprawie wkrótce mogą pojawić się nowe wątki.

VIII LO IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

to jedno z najlepszych krakowskich liceów, w tym roku zajęło siódme miejsce w województwie małopolskim w rankingu „Perspektyw”. Uczniowie VIII LO są laureatami wielu prestiżowych konkursów i olimpiad, m.in. „Diamentowych Indeksów AGH” oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów, osiągają także wysokie rezultaty na egzaminie maturalnym.

ZDZISŁAW KUSZTAL jest dyrektorem placówki od 1992 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski