Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskryminacja w IKEI? Sąd w Krakowie prawomocnie uniewinnił oskarżoną. Nie prześladowała pracownika-katolika

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Aneta Zurek / Polska Press
Sąd Okręgowy w Krakowie we wtorek ( 6 grudnia) prawomocnie uniewinnił Katarzynę N. kierowniczkę ds zarządzania zasobami ludzkimi ze spółki IKEA. Prokuratura zarzucała kobiecie dyskryminację i ograniczenie praw pracowniczych pracownika ze względu na wyznanie. - Oskarżona nie działała z takim zamiarem. Tego nie wykazano - zauważył w uzasadnieniu wyroku sędzia Bogusław Słowik.

Za dyskryminację kobiecie groziło do 2 lat więzienia. Zarówno oskarżonej Katarzyny N. jak i pokrzywdzonego Janusza K. nie było na ogłoszeniu wyroku

Proces Katarzyny N. był pokłosiem sprawy dotyczącej zwolnienia z krakowskiego sklepu IKEA pracownika Janusza K., który pod opublikowanym w wewnętrznej firmowej sieci artykułem wzywającym do tolerancji wobec mniejszości seksualnych zamieścił kontrowersyjny wpis. Homoseksualizm nazwał dewiacją, a jego akceptację określił jako "sianie dewiacji". Wpis opatrzył cytatami z Biblii i odniósł się do zaangażowania szwedzkiej spółki IKEA w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii.

Sędzia Słowik zwrócił uwagę, że Janusz K. nawet nie przeczytał komentowanego artykułu, a jedynie jego tytuł. I tego dotyczył wpis jaki mężczyzna zamieścił w wewnętrznej sieci sklepu IKEA.

- Po tym wpisie inni pracownicy mieli poczucie utraty bezpieczeństwa - mówił sędzia.

Zauważył, że wolność wyznania nie ma charakteru absolutnego i może być ograniczana, gdy narusza inne prawa.

Sędzia Słowik podkreślił, że Janusz K. nie został zwolniony z pracy za wiarę, za to że jest katolikiem, ale za naruszenie wewnętrznych norm i regulacji w firmie. Zwłaszcza za formę wpisu na forum pracowniczym, która mogła naruszać obowiązujące regulacje i została odebrana jako nawołująca do nienawiści wobec osób LGBT

- Gdy pokrzywdzony Janusz K. zatrudniał się w sieci IKEA sam zadeklarował przestrzeganie tych regulaminów pracodawcy - mówił sędzia.

Wyrok oczyszczający kobietę od zarzutów w I instancji zapadł 27 listopada ub. roku., ale Prokuratura Okręgowa Praga Warszawa złożyła apelację i podobnie jak oskarżyciel posiłkowy zwolniony pracownik Janusz K. chciała powtórki procesu karnego kobiety.

W obronie pracownika stanął prawicowy Instytut Ordo Iuris, a w na antenie TVP Info wypowiedział się w tej sprawie prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

2021 kontra 2022. Tak zmieniły się ceny na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie - sprawdź na kolejnych slajdach >>>

O ile wzrosły ceny na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie?...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dyskryminacja w IKEI? Sąd w Krakowie prawomocnie uniewinnił oskarżoną. Nie prześladowała pracownika-katolika - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski