Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci chcą ratować planetę i sadzą drzewa

Ewa Tyrpa
Uczestnicy akcji sadzenie drzew w Lesie Bronaczowa w Radziszowie
Uczestnicy akcji sadzenie drzew w Lesie Bronaczowa w Radziszowie Ewa Tyrpa
Ochrona środowiska. W Radziszowie (gm. Skawina) w Lesie Bronaczowa przybyło 550 jodeł. Drzewa sadzili uczniowie szkół nie tylko w Radziszowie, ale też z innych szkół w gminie Skawina, Krakowa oraz wolontariusze z Akademii Plant for the Planet oraz firmy Bahlsena, inicjatora tej akcji. Miała ona na celu edukację młodego pokolenia z zakresu ekologii, a głównie informowanie ich co można zrobić, by ratować planetę.

- Sprzątanie ziemi, segregowanie odpadów, niewyrzucanie ich do lasu i rowów - tylko niektóre działania wymienia Krzysztof Moskała, czwartoklasista z Kopanki. On już jest młodym ekologiem i do takich zachowań będzie namawiał swoje koleżanki i kolegów. W Lesie Bronaczowa był bardzo aktywnym leśnikiem: zasadził 36 jodeł.

Przed wyjściem do lasu uczniowie uczestniczyli w wykładach o ekologii, m.in. o wpływie drzew na środowisko. - Dowiedzieliśmy się też, że akcję sadzenia drzew osiem lat temu zainicjował w Niemczech dziewięcioletni Felix Finkeibener - mówią Karolina Baltaza i Laura Okarmus z Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie. Napisał on wypracowanie, które zakończył apelem, by w każdym kraju dzieci zasadziły milion drzew. - On sam zasadził pierwsze drzewa przed swoją szkołą - dodają uczennice.

Od tego czasu akcja dotarła do stu krajów na świecie i sadzeniem drzew zaraziła dzieci. W Polsce są początki. Akcja sadzenia drzew przeprowadzona była w kilku miastach, m.in. w Opolu, Toruniu, Poznaniu. - Chcemy pokazać dzieciom, że one same mogą mieć wpływ na poprawę środowiska, jakości życia, że mogę przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom klimatycznym i wcale nie muszą to być wielkie przedsięwzięcia - zaznacza Małgorzata Palma z Akademii Plant for the Planet w Poznaniu.

- Można zużywać mniej wody kąpiąc się pod prysznicem, a nie w wannie - mówią Marianna Krzepkowska i Maja Brankin, gimnazjalistki z Krakowa. Inni uczniowie dodają, że planetę można ratować np. gasząc światło w pomieszczeniach i używając w codziennym życiu jak najmniej chemicznych preparatów.

W br. do Akademii włączył się Bahlsen w Skawinie. Od dwóch lat organizuje takie akcje m.in. w Niemczech w Barsinghausen i Hanowerze, w Austrii w Wiedniu oraz w Wielkiej Brytanii w Londynie. Firma zaproponowała przystąpienie do akcji radziszowskiemu zespołowi szkół.

- Od razu przystaliśmy na propozycję, która ma szeroki wymiar. Po pierwsze wyjście do lasu jest alternatywą do siedzenie w domu przed komputerem i telewizorem. Po drugie zawsze chętnie odpowiadamy na proekologiczne inicjatywy - mówi Katarzyna Knawa, wicedyrektorka ZSP. Działa przy nim prężnie Stowarzyszenia „Szkoła Marzeń”, które też uczestniczyło w akcji w Lesie Bronaczowa. - To świetna forma edukacji dzieci, ale też dorosłych - podkreśla prezes Irena Zawadzińska.

Wszyscy sadzili jodły wyhodowane w szkółce trzyletnie jodły, które za kilka lat dadzą tzw. młodnik, a w przyszłości las. Dzięki nim będzie można pozbyć się starych drzew i znowu sadzić nowe.

Las Bronaczowa ma 12,5 ha i jest własnością gminy Skawina, ale zarządza nim Nadleśnictwo Myślenice. - To jest leśny skarb i wspaniały rezerwat - podkreśla Wojciech Mackiewicz z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy. - Jest perełką, którą możemy się chwalić. Dlatego przez Las Bronaczowa wytyczyliśmy szlaki pieszo-rowerowe - zaznacza Tomasz Ożóg, radziszowianin, wiceburmistrz Skawiny. - Chcemy pomagać przyrodzie i za dwa, trzy lata powtórzymy podobną akcję - zapowiada Scott Brankin, prezes Bahlsena Polska.

Akademia Plant for the Planet pod hasłem “STOP TALKING, START PLANTING” działa w ramach projektu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Akademii patronuje m.in. Albert II, książę Monako.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski