Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki Kolei Plus szybko i wygodnie dojedziemy pociągiem z Niepołomic i Olkusza do Krakowa. Koszt inwestycji to ponad 500 mln zł

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy Niepołomic dojadą pociągiem do Krakowa. Szybciej pojedziemy też koleją z Olkusza do stolicy Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na realizację inwestycji z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.”. Szacunkowa wartość tych projektów to ponad 500 mln zł.
Mieszkańcy Niepołomic dojadą pociągiem do Krakowa. Szybciej pojedziemy też koleją z Olkusza do stolicy Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na realizację inwestycji z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.”. Szacunkowa wartość tych projektów to ponad 500 mln zł. Anna Kaczmarz
Mieszkańcy Niepołomic dojadą pociągiem do Krakowa. Szybciej pojedziemy też koleją z Olkusza do stolicy Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na realizację inwestycji z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.” Szacunkowa wartość projektów, które mają zostać zrealizowane to ponad 500 mln zł.

Umowy na budowę połączeń kolejowych do Niepołomic oraz Olkusza podpisali przedstawiciele PKP PLK oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel. Wydarzenie odbyło się na dworcu autobusowym w Niepołomicach.

– Istota programu „Kolej Plus” polega na tym, że to samorządy wskazują, jakie połączenia powinny zostać zrealizowane i gdzie powinna być przywrócona komunikacja kolejowa. To jest właśnie dowód na to, że samorządy współpracują z rządem. Bo warto dla Polaków, dla mieszkańców regionów, uruchamiać połączenia kolejowe, które sobie kiedyś wymarzyli – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W pół godziny pociągiem z Niepołomic do Krakowa

W ramach inwestycji, o szacunkowej wartości 324 mln zł, dotyczącej utworzenia połączenia kolejowego Niepołomice - Kraków planowana jest budowa 6 km jednotorowej linii kolejowej na trasie Podgrabie Wisła (linia kolejowa 95 Kraków Mydlniki - Podłęże) – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Pociągi pojadą z prędkością do 80 km/h i zatrzymają się na trzech nowych przystankach: Niepołomice MAN, Niepołomice Boryczów, Niepołomice.

Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

- Będzie to zupełnie nowa linia. Celem projektu jest uzyskanie przez Niepołomice, gdzie mieszka 16 tysięcy osób, połączenia kolejowego z Krakowem. Szacowany czas przejazdu na linii Niepołomice – Kraków wyniesie ok. pół godziny – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Posłanka Urszula Rusecka (PiS) zaznacza: - 20 lat temu ta kolej została zlikwidowana. To rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca, odbudowuje to, co kiedyś zostało zlikwidowane. Poprzednicy uznali, że jest to niepotrzebne, a my udowadniamy, że kolej do Niepołomic jest bardzo potrzebna, bardzo ważna. W ciągu niespełna 30 minut z Niepołomic będziemy mogli przedostać się do centrum Krakowa. W takim momencie, kiedy dojazdy do Krakowa autobusami, samochodami są utrudnione, kiedy stoimy w korku – to właśnie kolej jest dobrą alternatywą.

Szybciej koleją z Olkusza do Krakowa

Szybsze i sprawniejsze połączenie kolejowe z Krakowem zyskają też mieszkańcy 33-tys. Olkusza i 10-tys. Bukowna.

Projekt zakłada budowę 4 km dwutorowej i zelektryfikowanej łącznicy kolejowej Borowa Górka – Pieczyska na terenie Jaworzna, pomiędzy liniami kolejowymi nr 156 (Bukowno - Jaworzno Szczakowa) i 133 (Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Kraków Główny Osobowy).

- To projekt, który usprawni połączenie Olkusza z Krakowem. Wraz z wykonaniem inwestycji oraz zakupem nowego taboru przez przewoźników czas przejazdu z Olkusza do Krakowa najszybszym pociągiem powinien wynieść 50-55 minut. Dla mieszkańców północnej Małopolski będzie to doskonała alternatywa komunikacyjna – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dzięki inwestycji pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy na stacji w Jaworznie Szczakowej. Przejazd ze stolicy Małopolski do Olkusza będzie krótszy o około kwadrans. Szybsze połączenie zyskają również mieszkańcy położonego na trasie Bukowna. Szacowany czas przejazdu na odcinku Olkusz - Bukowno - Kraków Główny to 52 min.

Budowa nowego przystanku Jaworzno Sosina nie tylko zwiększy dostęp do kolei, ale i zapewni dogodny dojazd do Zalewu Sosina w Jaworznie, jednego z większych kąpielisk w regionie.

Po nowej łącznicy pociągi pojadą z prędkością 80 km/h. Koszt jej budowy szacowany jest na ok. 217 mln zł.

Kraków. Ważne prace na przebudowywanym wiadukcie nad ulicą G...

W planach budowa połączenia Krakowa z Myślenicami

Podczas podpisania umowy na nowe połączenia kolejowe Krakowa z Niepołomicami i Olkuszem zapowiedziano też, że już niebawem będą kolejne dobre wiadomości dla pasażerów, dotyczące budowy połączenia kolejowego Kraków – Myślenice.

- Budowa połączeń kolejowych do Niepołomic, Olkusza i Myślenic to inwestycje mające wspólny mianownik. Dzięki nim łączymy Małopolskę. Rozwijanie i uzupełnianie sieci połączeń kolejowych wprost przekłada się bowiem na poprawę wewnętrznej spójności komunikacyjnej regionu. Rządowy program „Kolej Plus” daje miejscowościom o populacji powyżej 10 tys. osób, które nie posiadają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej, szansę na ściślejsze połączenie z miastami wojewódzkimi. To nie tylko eliminowania wykluczenia komunikacyjnego, ale także zupełnie nowa jakość dla pasażerów i atrakcyjna alternatywa dla transportu kołowego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wspomina też o planach dla linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. - Niedawno wydałem pozwolenie na budowę inwestycji związanej z zadaniem „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz – Etap I: prace przygotowawcze” – informuje wojewoda Łukasz Kmita.

34 inwestycje w ramach Programu Kolej Plus

Z Programu "Kolej Plus" do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw: 7 w śląskim, 5 w lubelskim oraz wielkopolskim, po 4 w małopolskim i mazowieckim, 3 dolnośląskim, 2 w łódzkim, po 1 w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

Projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

Projekty w Programie "Kolej Plus" obejmują:

  • 10 projektów dot. rewitalizacji linii na łączną długość ok. 315 km,
  • 14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii na łączną długość ok. 516 km,
  • 7 projektów dot. budowy nowych linii na łączną długość ok. 189 km,
  • 3 projekty dokumentacyjne dotyczące ok. 183 km linii kolejowych.

Podstawowe warunki realizacji inwestycji w ramach Programu "Kolej Plus":

  • zapewnienie współfinansowania w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowalnych przez podmioty zgłaszające i współfinansowania kosztów niekwalifikowalnych (gdy dotyczy);
  • przedłożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – min. 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat;
  • zawarcie umowy na realizację inwestycji pomiędzy wnioskodawcą a PKP PLK.

Program "Kolej Plus" zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski