MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła Dwurnika i Sawickiej jeżdżą po ulicach miasta

(AG)
Od kilku dni na krakowskich ulicach można natknąć się na tramwaj z wielkoformatowymi reprodukcjami prac Edwarda Dwurnika i Jadwigi Sawickiej z kolekcji MOCAK-u. To efekt kolejnego etapu współpracy pomiędzy Muzeum Sztuki Współczesnej a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA w Krakowie.

MOCAK od pięciu lat prezentuje na krakowskich tramwajach wybrane prace ze swojej kolekcji. Przez obecność dzieł na pojazdach komunikacji miejskiej pracownicy muzeum próbują dotrzeć do szerokiej grupy mieszkańców Krakowa i turystów, zachęcając ich do odwiedzenia muzeum i popularyzując jednocześnie sztukę współczesną w przestrzeni miasta. Do tej pory na krakowskich tramwajach były eksponowane prace Bartka Materki, Tomasza Ciecierskiego, Edwarda Dwurnika i Poli Dwurnik.

Od kilku dni na ulicach Krakowa można spotkać tramwaj typu Bombardier NTG6 z reprodukcjami prac Ojczysty / Macierzysta i Krajowy / Zagraniczna autorstwa Jadwigi Sawickiej oraz obrazu „Obława na groźnego bandytę” Edwarda Dwurnika. Dzieła Jadwigi Sawickiej często określa się mianem „malarstwa pisanego”. Autorka tworzy kompozycje malarskie oparte na malowanych grubo nałożoną, czarną farbą hasłach umieszczanych na pastelowym tle. Artystka czerpie inspiracje z gazet, reklam i mediów elektronicznych, wybierając sformułowania, które nawiązują do tematów będących przedmiotem aktualnej debaty publicznej.

Namalowana w 1982 roku „Obława na groźnego bandytę” Dwurnika to z kolei jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł z Kolekcji MOCAK-u. Wielofiguralna kompozycja malarska przedstawia oglądane z lotu ptaka wymyślone miasto, na którego ulicach rozgrywa się tytułowa obława. Obraz był reakcją na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Tytuł dzieła jest wyraźnie ironiczny - „groźnym bandytą”, na którego polują wojskowi, jest intelektualna i pacyfistyczna opozycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski