Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wierzby

Grzegorz Tabasz
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny. I doskonale wybrany czas na Dzień Wierzby. Wyjątkowe święto w przepełnionym ekokalendarzu. Wierzb u nas dostatek. 28 gatunków. Wierzby białe, kruche, purpurowe i wiciowe. Plus masa mieszańców.

Kiedyś sadzono je na miedzach, wzdłuż dróg, na polach. Tym sposobem stały się rozpoznawalnym akcentem wiejskiego krajobrazu, choć w naturze rosły głównie w wilgotnych lasach lęgowych. Po nadrzecznych łęgach zostały dzisiaj marne resztki. Podobnie nowoczesne rolnictwo wchłonęło miedze i śródpolne zadrzewienia z licznymi wierzbami. Wielkoobszarowe gospodarstwa rolne nastawione na zysk nie tolerują niepotrzebnych krzaków.

Zanikanie wierzb zubaża krajobraz. Zmniejsza różnorodność przyrodniczą. Wierzby i tworzone przez nie skupiska są znakomitym i niezastąpionym miejscem do życia wielu gatunków zwierząt. W łęgach wierzbowych gniazduje ponad sto gatunków ptaków. Pojedyncze, stare głowiaste okazy goszczą w wypróchniałych pniach dziesiątki gatunków owadów, nietoperzy, liczne gryzonie, lisy czy kuny. Wierzbowe drewno, kora i liście to pokarm dla licznych owadów.

Dla naszych przodków wierzbowa kora było znakomitym medykamentem. To dzięki zawartemu w korze kwasowi acetylosalicylowemu, który za nim odkryto aspirynę był powszechnie używanym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. To tylko garść zapomnianych już dzisiaj pożytków z wierzby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski