Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć gmin w Otulinie Podkrakowskiej. Z nowymi szansami na środki unijne

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Szefowie gmin tworzących Stowarzyszenie Otulina Podkrakowska
Szefowie gmin tworzących Stowarzyszenie Otulina Podkrakowska Gmina Myślenice
Nowo powstałe Stowarzyszenie „Otulina Podkrakowska” zrzesza dziesięć gmin usytuowanych dookoła Krakowa i gmin tworzących tzw. krakowski obwarzanek. Połączyły one siły, aby wspólnie pozyskiwać środki unijne na kluczowe projekty infrastrukturalne w trybie pozakonkursowym.

FLESZ - Sankcje dla Rosji muszą być miażdżące

od 16 lat

Kiedy na ostatniej sesji Rady Miejskiej Myślenic radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na utworzenia tego stowarzyszenia i przystąpienia gminy do niego, burmistrz Jarosław Szlachetka mówił o tym, że wcześniej podejmował próby przyłączenia gminy Myślenice do istniejącego już Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Niestety z przyczyn od nas niezależnych do chwili obecnej nie było zgody Metropolii Krakowskiej na włącznie gminy Myślenice pomimo tego, że znajduje się w obszarze funkcjonalnym miasta Krakwa - mówił.

Tak powstała inicjatywa utworzenia stowarzyszenia gmin, do którego weszłyby Myślenice, a którego celem byłoby skorzystanie ze środków unijnych przeznaczonych na formułę zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT). Myślenice tworzą je wspólnie z dziewięcioma gminami, które też znajdują się w obszarze funkcjonalnym miasta Krakowa i podobnie jak Myślenice nie są członkami Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. Są to gminy: Siepraw, Kłaj, Koniusza, Słomniki, Iwanowice, Skała, Sułoszowa, Jerzmanowice Przeginia, Krzeszowice.

Uczestnictwo w tym stowarzyszeniu będzie dawało nam jako gminie pewne nowe możliwości pozyskania kolejnych środków europejskich w trybie pozakonkursowym. Warto zaznaczyć, że gmina Myślenice do tej pory nie realizowała tego typu przedsięwzięć. Poza oczywistą korzyścią, jaką jest możliwość pozyskiwania środków UE, podjęcie tej inicjatywy w zakresie współpracy ponadlokalnej na pewno wzmocni rangę i wizerunek gminy Myślenice jako gotowej na partnerskie działania jednostek samorządu terytorialnego - mówił burmistrz Szlachetka.

Piętnaścioro radnych poprało projekt uchwały, jeden głos był przeciw, a pięcioro radnych wstrzymało się od głosu.

W poniedziałek (4 kwietnia) Stowarzyszenia wybrało swoje władze. Prezesem Stowarzyszenia został Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic, jego zastępcami: Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic i Paweł Knafel, burmistrz Słomnik, sekretarzem Robert Lisowski, wójt Iwanowic, a skarbnikiem Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice - Przeginia.

Pula o jaką możemy się starać w tej perspektywie finansowej razem z pozostałymi gminami ze stowarzyszenia to co najmniej 100 mln zł. Wynika to z przelicznika, który wynosi 181 euro na mieszkańca - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka i liczy m.in. na środki związane na odnawialne źródła energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski