Dziki i wirus afrykańskiego pomoru świń

Dziki i wirus afrykańskiego pomoru świń

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Dziki przenoszą zabójczy wirus afrykańskiego pomoru świń. Ktoś wpadł na pomysł, by maksymalnie zmniejszyć populację dzików. Śmiem wątpić, czy to dobry pomysł.
Dziki i wirus afrykańskiego pomoru świń
Po pierwsze przodek domowej świni jest częścią przyrody. Nikt nie wie, jakie będą skutki drastycznej redukcji dla ekosystemu. Po drugie, myśliwi nie palą się do udziału w eksterminacji.

Zwyczajnie nie chcą strzelać do ciężarnych loch, gdyż całkiem słusznie uważają to za barbarzyństwo. Po trzecie i ostatnie, olbrzymią rolę w roznoszeniu zarazy ma nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji przez drobnych rolników.

Wirus może podróżować z paszą, a nawet na kołach samochodów. Jak to u nas, rzeczową dyskusję zamieniono na pałkę do okładania rządu, który kiedyś był zły, bo wycinał Puszczę Białowieską, a teraz jest jeszcze gorszy, bo każe tępić dziki. Jakby nic nie robił, też byłby łajany tyle, że za bezczynność.

Chciałbym podyskutować o możliwości opracowania szczepionki na zarazę, co definitywnie załatwiłoby sprawę, ale nie ma kogo spytać. Wszyscy pędzą na protesty albo medialne eventy.

Tylko dzików żal.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co to za wypowiedź?

Marek z Krakowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ble, ble, ble. Czyli mają być dziki i nie ma być zarazy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo