Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekt zmiany czasu

Grzegorz Tabasz
Czujecie zmęczenie? Rozdrażnienie? Zagubienie? To może być efekt zmiany czasu. Wystarczy przesunąć wskazówki zegara do przodu tylko o jedną godzinę, by szpitalne statystyki odnotowały o dziesięć procent zawałów serca i udarów mózgu więcej.

Przez kilka kolejnych dni wzrośnie liczba wypadków i kolizji drogowych, co pewnie ucieszy mechaników. Choć zmiana czasu na letni i zimowy obowiązuje od dziesięcioleci, nikt nie przedstawił dowodów na oszczędność energii.

W amerykańskim stanie Indiana zauważono nawet wzrost zużycia prądu, a w Kalifornii liczniki ani drgnęły. W noc zmian na krótko przestają pracować systemy bankowe, trzeba szybko zmienić rozkłady jazdy pociągów i samolotów. I to w czasie jazdy czy lotu.

Na pomysł zmiany czasu wpadł w XVIII wieku Benjamin Franklin. Chciał zaoszczędzić na świecach, którymi podówczas oświetlano mieszkania. Dziwny pomysł, zważywszy, że Franklin wychował się w rodzinie sprzedawcy świec. W każdym razie, premier Beata Szydło zatwierdziła zmiany czasu aż do 2021 roku. Szkoda, była okazja na, kto wie, bardzo dobrą zmianę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski