EGZAMIN 8-KLASISTY 2022 POLSKI: arkusz CKE + odpowiedzi. "Zemsta" Aleksandra Fredry na egzaminie 8-klasisty 25.05.22

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty: arkusz + odpowiedzi. Sprawdź, jak ci poszedł egzamin!
Egzamin ósmoklasisty: arkusz + odpowiedzi. Sprawdź, jak ci poszedł egzamin! CKE
Egzaminy ósmoklasisty 2022 rozpoczął się 24 maja 2022 r. Na początku uczniowie zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Jakie pytania i lektury pojawiły się na egzaminie ósmoklasisty z j. polskiego? W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z "Zemstą" Aleksandra Fredry, a do napisania była rozprawka na temat przyjaźni. Mamy już arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi.

Egzamin 8-klasisty 2022. Język polski, 24 maja 2022

Egzamin był dość łatwy, przyjemnie się go pisało – mówił nam Kamil Rembisz ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie, który napisał egzamin z polskiego w półtorej godziny, czyli skończył półtorej godziny przed czasem

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 pytania testu dotyczyły „Zemsty” Aleksandra Fredry. Odnosiły się m.in. do przytoczonego fragmentu o wypędzaniu murarzy.

Jeśli chodzi o wypracowanie, zdający mieli do wyboru opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej oraz rozprawkę dotyczącą przyjaźni. W tej drugiej należało - odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu - należało rozważyć trafność stwierdzenia: „Z przyjacielem łatwiej pokonać trudności”.

Egzamin 8-klasisty 2022: tutaj znajdziecie odpowiedzi!

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Oto arkusz CKE, odp...

- Wybrałem rozprawkę i odniosłem się w niej do „Kamieni na szaniec”, do wątku przyjaźni, pomagania sobie nawzajem podczas okupacji niemieckiej i gdy bohaterowie ratowali „Rudego” podczas akcji pod Arsenałem – relacjonował nam Kamil Rembisz. Ósmoklasista dodawał, że – jako humanista – nie obawiał się egzaminu z języka polskiego i nie boi się tego z języka angielskiego, stresuje się natomiast jutrzejszym egzaminem z matematyki.

Egzamin ósmoklasisty 2022: rozprawka

Rozprawka była chętniej wybierana przez ósmoklasistów, mniej osób decydowało się zmierzyć z opowiadaniem. Miało ono mówić o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej szkolnej lektury. „Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową” - tak brzmiało zadanie dla piszących opowiadanie.

- Ja napisałam opowiadanie, w którym spotkałam się z Małym Księciem. Cały „Mały Książę” jest o przyjaźni, jest to piękna lektura, dlatego ją wybrałam – opowiadała nam Patrycja Mocek ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krakowie, która we wtorek jako pierwsza wyszła z sali, piętnaście minut przed

W sumie zdający mieli na egzaminie 19 zadań. Pośród nich np. było zadanie napisania zaproszenia na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Należało przy tym zachęcić do uczestnictwa w pikniku, używając dwóch argumentów. W ocenie wypowiedzi - jak zaznaczono w zadaniu - będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

W swoich arkuszach egzaminacyjnych młodzi ludzie znaleźli też m.in. zadanie, któremu towarzyszyły dwa kadry z filmu „Zemsta” (ekranizacji tej lektury), z podpisami.

- Na jednym kadrze Papkin spisywał testament, a na drugim Cześnik dyktował Dyndalskiemu list, który rzekomo pisała Klara. Trzeba było wybrać, która scena jest według nas bardziej komiczna. Trzeba było też napisać, jaki typ komizmu został użyty (podać dwa z trzech): czy komizm słowny, komizm sytuacji, czy komizm postaci - relacjonowała Patrycja Mocek z SP nr 8, dla której bardziej zabawna jest scena pisania listu.

Egzamin 8-klasisty 2022. Test sprawdzał znajomość interpunkcji

Test sprawdzał znajomość interpunkcji - ósmoklasiści mieli wstawić przecinki do podanego tekstu. Winnym z zadań należało napisać streszczenie tekstu naukowego.

- Pisałam rozprawkę, bo jestem dużo lepsza z rozprawek. W opowiadaniu trzeba zawrzeć dziesięć elementów twórczych, a dla mnie to jest dużo trudniejsze niż napisanie rozprawki - mówiła nam tuż po egzaminie Magdalena Zapiór ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach.

W swoim wypracowaniu Magda napisała, że z przyjaciółmi łatwiej jest rozwiązywać trudne sytuacje. Sięgnęła przy tym do „Małego Księcia”. - Na przykład, gdy pilot rozbił się na pustyni, był bardzo daleko od ludzi, spotkał Małego Księcia i dzięki niemu, rozmowie z nim, zapomniał o swoim pragnieniu i mógł dojść do studni, z której mógł się napić. Dałam też przykład z „Kamieni na szaniec”, gdzie w sytuacji wojny, braku poczucia bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb, bohaterowie mieli do siebie zaufanie, wiedzieli, że mogą na sobie polegać, co podnosiło ich na duchu i dawało nadzieję, że kiedyś będzie lepiej. I dzięki temu przetrwali - opowiadała ósmoklasistka.

Magda dodawała, że pisanie wypracowania było dla niej jednym z łatwiejszych zdań. - Według mnie prace literackie są dużo łatwiejsze do napisania niż odpowiedzi na pytania - kwitowała nastolatka. Magda chciałaby kontynuować naukę w VI Liceum Ogólnokształcącym, w oddziale dwujęzycznym z angielskim i hiszpańskim.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022. Najważniejsze informacje

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022 rozpoczął się we wtorek 24 maja o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w wyżej wymienionym terminie, mogą pisać egzamin w terminie dodatkowym. Będzie to poniedziałek 13 czerwca 2022 r. o godzinie 9:00.

Test z polskiego potrwa 120 minut, czyli dwie godziny, jednak uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagający przedłużenia czasu i posiadający stosowne zaświadczenia mogli ubiegać się o wydłużenie czasu do 180 minut. Za rozwiązanie zadań uczeń może otrzymać maksymalnie 45 punktów (25 punktów za część pierwszą i 20 pkt. za część drugą).

Egzamin 8-klasisty 2022. Pierwsze komentarze

Egzamin ósmoklasisty 2022 - arkusz + odpowiedzi

We wtorek po południu opublikujemy arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z j. polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego. Kiedy wyniki?

Wszystkie osoby, które przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, otrzymają wyniki 1 lipca 2022 r., natomiast zaświadczenia o wynikach zostaną wydane 8 lipca 2022 r.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

W arkuszu znajdą się zarówno zadania otwarte (takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź), jak i zamknięte (takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych). W pierwszej części zamieszczone będą dwa teksty wraz z odnoszącymi się do nich zadaniami:

 • tekst literacki (liryczny, epicki lub dramatyczny)
 • tekst nieliteracki (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny)

W arkuszu mogą pojawić się także zadania z fragmentami innych tekstów literackich i nieliterackich, z tekstami ikonicznymi (np. plakat, reprodukcja obrazu), przysłowiami, powiedzeniami, frazeologizmami.

Druga część egzaminu składa się z wypracowania. Uczniowie otrzymają propozycje dwóch tematów wypracowań (temat o charakterze twórczym, np. opowiadanie twórcze lub temat o charakterze argumentacyjnym, np. rozprawka, artykuł, przemówienie), z których należy wybrać jeden i napisać tekst nie krótszy niż 200 słów. Podczas pisania wypracowania należy odwołać się do wybranej przez siebie lektury obowiązkowej.

Co pojawia się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?

Patrząc na arkusze z poprzednich lat można stwierdzić, że niektóre zagadnienia lub rodzaje zadań bardzo często się powtarzają, Są to tak zwane pewniaki. Należą do nich:

 • zadania typu prawda - fałsz, odnoszące się do zamieszczonych w arkuszu tekstów
 • zadania ikonograficzne, w których należy odwołać się do ilustracji, potwierdzając znajomość lektur obowiązkowych
 • zadania sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji
 • zadania polegające na sprawdzeniu umiejętności pisania dłuższej wypowiedzi oraz umiejętności analizowania i rozumienia tekstu
 • zadania związane z chronologią wydarzeń

Dodatkowo warto przypomnieć sobie najważniejsze motywy i wydarzenia z takich lektur jak "Pan Tadeusz", "Quo vadis" czy "Opowieść wigilijna".

Ograniczona lista lektur obowiązkowych na egzamin z języka polskiego

Aby przystąpić do egzaminu z języka polskiego, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych powinni zapoznać się z treścią następujących lektur:

 • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna",
 • Aleksander Fredro, „Zemsta",
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
 • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec",
 • Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona", „Śmierć Pułkownika", „Świtezianka", „Dziady" cz. II, „Pan Tadeusz" (całość),
 • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę",
 • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis", „Latarnik",
 • Juliusz Słowacki, „Balladyna",
 • wiersze wybranych poetów

Z listy lektur obowiązkowych wykreślono (jednak uczniowie wciąż mogą się do nich odwołać):

 • Jan Kochanowski, wybór pieśni i trenów, w tym tren I, V,
 • Ignacy Krasicki, „Żona modna",
 • Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie",
 • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace",
 • Sławomir Mrożek, „Artysta",
 • Melchior Wańkowicz, „Tędy i owędy" (wybrany reportaż)

Inauguracja roku akademickiego w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: EGZAMIN 8-KLASISTY 2022 POLSKI: arkusz CKE + odpowiedzi. "Zemsta" Aleksandra Fredry na egzaminie 8-klasisty 25.05.22 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie