Egzamin 8-klasisty 2022. Język polski, 24 maja 2022
Egzamin był dość łatwy, przyjemnie się go pisało – mówił nam Kamil Rembisz ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie, który napisał egzamin z polskiego w półtorej godziny, czyli skończył półtorej godziny przed czasem
Na egzaminie ósmoklasisty 2022 pytania testu dotyczyły „Zemsty” Aleksandra Fredry. Odnosiły się m.in. do przytoczonego fragmentu o wypędzaniu murarzy.
Jeśli chodzi o wypracowanie, zdający mieli do wyboru opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej oraz rozprawkę dotyczącą przyjaźni. W tej drugiej należało - odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu - należało rozważyć trafność stwierdzenia: „Z przyjacielem łatwiej pokonać trudności”.
Egzamin 8-klasisty 2022: tutaj znajdziecie odpowiedzi!
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Oto arkusz CKE, odp...
- Wybrałem rozprawkę i odniosłem się w niej do „Kamieni na szaniec”, do wątku przyjaźni, pomagania sobie nawzajem podczas okupacji niemieckiej i gdy bohaterowie ratowali „Rudego” podczas akcji pod Arsenałem – relacjonował nam Kamil Rembisz. Ósmoklasista dodawał, że – jako humanista – nie obawiał się egzaminu z języka polskiego i nie boi się tego z języka angielskiego, stresuje się natomiast jutrzejszym egzaminem z matematyki.
Egzamin ósmoklasisty 2022: rozprawka
Rozprawka była chętniej wybierana przez ósmoklasistów, mniej osób decydowało się zmierzyć z opowiadaniem. Miało ono mówić o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej szkolnej lektury. „Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową” - tak brzmiało zadanie dla piszących opowiadanie.
- Ja napisałam opowiadanie, w którym spotkałam się z Małym Księciem. Cały „Mały Książę” jest o przyjaźni, jest to piękna lektura, dlatego ją wybrałam – opowiadała nam Patrycja Mocek ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krakowie, która we wtorek jako pierwsza wyszła z sali, piętnaście minut przed
W sumie zdający mieli na egzaminie 19 zadań. Pośród nich np. było zadanie napisania zaproszenia na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Należało przy tym zachęcić do uczestnictwa w pikniku, używając dwóch argumentów. W ocenie wypowiedzi - jak zaznaczono w zadaniu - będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.
W swoich arkuszach egzaminacyjnych młodzi ludzie znaleźli też m.in. zadanie, któremu towarzyszyły dwa kadry z filmu „Zemsta” (ekranizacji tej lektury), z podpisami.
- Na jednym kadrze Papkin spisywał testament, a na drugim Cześnik dyktował Dyndalskiemu list, który rzekomo pisała Klara. Trzeba było wybrać, która scena jest według nas bardziej komiczna. Trzeba było też napisać, jaki typ komizmu został użyty (podać dwa z trzech): czy komizm słowny, komizm sytuacji, czy komizm postaci - relacjonowała Patrycja Mocek z SP nr 8, dla której bardziej zabawna jest scena pisania listu.
Egzamin 8-klasisty 2022. Test sprawdzał znajomość interpunkcji
Test sprawdzał znajomość interpunkcji - ósmoklasiści mieli wstawić przecinki do podanego tekstu. Winnym z zadań należało napisać streszczenie tekstu naukowego.
- Pisałam rozprawkę, bo jestem dużo lepsza z rozprawek. W opowiadaniu trzeba zawrzeć dziesięć elementów twórczych, a dla mnie to jest dużo trudniejsze niż napisanie rozprawki - mówiła nam tuż po egzaminie Magdalena Zapiór ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach.
W swoim wypracowaniu Magda napisała, że z przyjaciółmi łatwiej jest rozwiązywać trudne sytuacje. Sięgnęła przy tym do „Małego Księcia”. - Na przykład, gdy pilot rozbił się na pustyni, był bardzo daleko od ludzi, spotkał Małego Księcia i dzięki niemu, rozmowie z nim, zapomniał o swoim pragnieniu i mógł dojść do studni, z której mógł się napić. Dałam też przykład z „Kamieni na szaniec”, gdzie w sytuacji wojny, braku poczucia bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb, bohaterowie mieli do siebie zaufanie, wiedzieli, że mogą na sobie polegać, co podnosiło ich na duchu i dawało nadzieję, że kiedyś będzie lepiej. I dzięki temu przetrwali - opowiadała ósmoklasistka.
Magda dodawała, że pisanie wypracowania było dla niej jednym z łatwiejszych zdań. - Według mnie prace literackie są dużo łatwiejsze do napisania niż odpowiedzi na pytania - kwitowała nastolatka. Magda chciałaby kontynuować naukę w VI Liceum Ogólnokształcącym, w oddziale dwujęzycznym z angielskim i hiszpańskim.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022. Najważniejsze informacje
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022 rozpoczął się we wtorek 24 maja o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w wyżej wymienionym terminie, mogą pisać egzamin w terminie dodatkowym. Będzie to poniedziałek 13 czerwca 2022 r. o godzinie 9:00.
Test z polskiego potrwa 120 minut, czyli dwie godziny, jednak uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagający przedłużenia czasu i posiadający stosowne zaświadczenia mogli ubiegać się o wydłużenie czasu do 180 minut. Za rozwiązanie zadań uczeń może otrzymać maksymalnie 45 punktów (25 punktów za część pierwszą i 20 pkt. za część drugą).
Egzamin 8-klasisty 2022. Pierwsze komentarze
Egzamin ósmoklasisty 2022 - arkusz + odpowiedzi
We wtorek po południu opublikujemy arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z j. polskiego.
Egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego. Kiedy wyniki?
Wszystkie osoby, które przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, otrzymają wyniki 1 lipca 2022 r., natomiast zaświadczenia o wynikach zostaną wydane 8 lipca 2022 r.
Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?
W arkuszu znajdą się zarówno zadania otwarte (takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź), jak i zamknięte (takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych). W pierwszej części zamieszczone będą dwa teksty wraz z odnoszącymi się do nich zadaniami:
- tekst literacki (liryczny, epicki lub dramatyczny)
- tekst nieliteracki (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny)
W arkuszu mogą pojawić się także zadania z fragmentami innych tekstów literackich i nieliterackich, z tekstami ikonicznymi (np. plakat, reprodukcja obrazu), przysłowiami, powiedzeniami, frazeologizmami.
Druga część egzaminu składa się z wypracowania. Uczniowie otrzymają propozycje dwóch tematów wypracowań (temat o charakterze twórczym, np. opowiadanie twórcze lub temat o charakterze argumentacyjnym, np. rozprawka, artykuł, przemówienie), z których należy wybrać jeden i napisać tekst nie krótszy niż 200 słów. Podczas pisania wypracowania należy odwołać się do wybranej przez siebie lektury obowiązkowej.
Co pojawia się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?
Patrząc na arkusze z poprzednich lat można stwierdzić, że niektóre zagadnienia lub rodzaje zadań bardzo często się powtarzają, Są to tak zwane pewniaki. Należą do nich:
- zadania typu prawda - fałsz, odnoszące się do zamieszczonych w arkuszu tekstów
- zadania ikonograficzne, w których należy odwołać się do ilustracji, potwierdzając znajomość lektur obowiązkowych
- zadania sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji
- zadania polegające na sprawdzeniu umiejętności pisania dłuższej wypowiedzi oraz umiejętności analizowania i rozumienia tekstu
- zadania związane z chronologią wydarzeń
Dodatkowo warto przypomnieć sobie najważniejsze motywy i wydarzenia z takich lektur jak "Pan Tadeusz", "Quo vadis" czy "Opowieść wigilijna".
Ograniczona lista lektur obowiązkowych na egzamin z języka polskiego
Aby przystąpić do egzaminu z języka polskiego, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych powinni zapoznać się z treścią następujących lektur:
- Charles Dickens, „Opowieść wigilijna",
- Aleksander Fredro, „Zemsta",
- Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
- Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec",
- Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona", „Śmierć Pułkownika", „Świtezianka", „Dziady" cz. II, „Pan Tadeusz" (całość),
- Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę",
- Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis", „Latarnik",
- Juliusz Słowacki, „Balladyna",
- wiersze wybranych poetów
Z listy lektur obowiązkowych wykreślono (jednak uczniowie wciąż mogą się do nich odwołać):
- Jan Kochanowski, wybór pieśni i trenów, w tym tren I, V,
- Ignacy Krasicki, „Żona modna",
- Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie",
- Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace",
- Sławomir Mrożek, „Artysta",
- Melchior Wańkowicz, „Tędy i owędy" (wybrany reportaż)
Inauguracja roku akademickiego w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?