Emilewicz na Forum Przedsiębiorców Małopolski: wielkie pieniądze na inwestycje prywatne i publiczne, ulga dla polskich firm na zakup robotów

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Wielkie pieniądze na inwestycje prywatne i publiczne, także w gminach i powiatach, nową ulgę na zakup robotów przez firmy, środki na zmianę rodzaju działalności i przekwalifikowanie pracowników - zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz podczas XIII Forum Przedsiębiorców Małopolski zorganizowanego – po raz pierwszy online - przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską we współpracy z najważniejszymi organizacjami gospodarczymi oraz władzami województwa i resortem rozwoju. Odpowiadając na pytania liderów małopolskich organizacji gospodarczych wicepremier zapewniła, że nie będzie nasilenia kontroli firm przez skarbówkę, urzędy pracy i ZUS w związku z rozliczaniem pomocy z tarcz antykryzysowych.

– Chcemy, by przedsiębiorcy nie bali się inwestować, rozwijać swoje firmy, uruchamiać oszczędności. Będziemy ich do tego zachęcać, m.in. poprzez ulgi oraz podatek estoński, zgodnie z którym przedsiębiorca nie zapłaci podatku dochodowego od zysków zainwestowanych w rozwój – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Wyjaśniła, że właśnie inwestycje mają być odpowiedzią na zapaść wywołaną przez pandemię i obowiązujące od marca ograniczenia. Przypomniała, że identyczną strategię obrała Komisja Europejska, ogłaszając 27 maja projekt europejskiego planu odbudowy w wysokości 750 mld euro.

- Polska, obok zniszczonych przez pandemię Włoch i Hiszpanii, ma uzyskać najwięcej pieniędzy, Chcemy je wykorzystać nie na łatanie dziur po kryzysie, lecz cywilizacyjny skok: przyspieszenie zmian, jak cyfryzacja, automatyzacja, szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Chcemy zwiększyć konkurencyjność polskich firm i dochody pracowników – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier spędziła ponad dwie godziny w sztabie Forum ulokowanym w redakcji DP i GK w Zabłocie Business Parku w Krakowie. Najpierw udzieliła wywiadu transmitowanego na żywo online, potem – również na bieżąco - odpowiadała na pytania liderów i działaczy organizacji gospodarczych oraz ekspertów. W ożywionej dyskusji wzięli udział przedstawiciele małopolskiego biznesu – od firm dużych i średnich (BCC, IPH, Lewiatan) po małe i mikro (m.in. Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych) oraz instytucji i organizacji wspierających biznes, z parterami Forum na czele; a wydarzenie wsparły najważniejsze w koronakryzysie korporacje zawodowe (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie i małopolski oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych), banki (BGK), kluczowe organizacje gospodarcze (świętująca 170-lecie IPH, BCC), Kraków Airport, Województwo Małopolskie, Krakowski Park Technologiczny, firmy ASTOR, Austrotherm, Shell.

Jadwiga Emilewicz obiecała wspierać przedsiębiorców w sytuacjach, gdy stosowanie przepisów tarcz antykryzysowych wzbudzi wątpliwości. – Te wątpliwości, zgodnie z Konstytucją biznesu, powinny być rozstrzygane na korzyść podatników – podkreśliła wicepremier.

Poprosiła organizacje gospodarcze oraz uczestniczących w Forum szefów korporacji radcowskiej i doradców podatkowych, o przekazanie listy przepisów, które mogą budzić niepokój przedsiębiorców w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi.

– Ja z tą listą pójdę do ministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej, by uzyskać wiążące interpretacje, których przedsiębiorcy będą mogli być pewni – zadeklarowała minister rozwoju.

O kontynuacji wsparcia dla biznesu mówił po niej Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. Przypomniał, że w odpowiedzi na pandemię władze województwa przygotowały błyskawicznie – nie mającą precedensu w skali kraju – Małopolską Tarczę Antykryzysową, której kluczową częścią, oprócz wsparcia dla szpitali i służb medycznych, jest pomoc dla przedsiębiorców i ich pracowników. Sam tylko bon rekompensacyjny, finansowany ze środków unijnych, pozwolił uratować 28 tys. etatów.

W drugiej części Forum, „turystycznej” (otworzył ją wiceminister Andrzej Gut-Mostowy) przedsiębiorcy zapoznali się istniejącymi i planowanymi rozwiązaniami wspierającymi firmy w czasach pandemii i po niej.

Specjalnie na Forum przygotowany został 120-stronicowy raport zawierający m.in. wywiady z wicepremier Emilewicz i wiceministrem Gut-Mostowym oraz wypowiedzi liderów organizacji gospodarczych i ekspertów w formie Wolnego Forum. Jest dostępny gratis na: www.forumprzedsiebiorcow.pl.

Opinie uczestników XIII Forum Przedsiębiorców Małopolski

Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport:
- Jest pewne, że branża lotnicza i branża turystyczna będą się odbudowywać dłużej niż pozostałe. Wiąże się to z bolesnymi konsekwencjami dla Krakowa i Małopolski, których rozwój jest bardzo ściśle związany z rozwojem krakowskiego lotniska. Długa i wytężona praca czeka nas wszystkich: ludzi z branży lotniczej, z turystycznej, ale też samorządy, rząd, organizacje gospodarcze, media. Musimy wspólnie odbudować zaufanie do podróżowania, a jednocześnie inwestować w przyszłość. Jestem jednak przekonany, że razem damy radę.

Marian Bryksy, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan:
Mówiliśmy podczas Forum o potrzebie znalezienia szczepionki nie tylko na koronawirusa, ale i na kryzys gospodarczy, Czymś takim może być przygotowany przez Konfederację Lewiatan pakiet dla gospodarki na lata 2020-2030 pt. Impuls energii dla Polski. Wskazuje on obszary wymagające wsparcia i takie, w które w tej dekadzie warto inwestować. Warto po ten materiał sięgnąć, bo jest on oparty na rozmowach z przedsiębiorcami i odpowiada na autentyczne potrzeby polskiej gospodarki, pokazuje nie tylko ścieżki wyjścia z recesji, ale i perspektywę cywilizacyjnego skoku.

Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, obchodzącej w tym roku swe 170-lecie:
- Jesteśmy już chyba poza pierwszym etapem kryzysu, czyli silnym wstrząsem, i rozwiązania z tarcz powinny być skierowane tylko do tych obszarów gospodarki, które z różnych przyczyn wciąż nie mogą ruszyć i przeżywają problemy, z którymi same sobie nie poradzą. Poza tym powinniśmy od planu ratunkowego, czyli doraźnej pomocy, przejść do działań ułatwiających długofalowo prowadzenie działalności gospodarczej, rozwijanie firm, inwestowanie. Czyli dobre, spójne i jasne prawo, ujednolicenie systemów podatkowych – czyli to wszystko, co organizacje gospodarcze, ostatnio zgodnie i wspólne, proponują od lat.

Renata Deptała, dyrektor Regionu Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego:
- BGK przygotował 12 programów pomocowych, z których mogą korzystać firmy każdej wielkości, bez względu na branżę. Oferujemy systemy gwarancyjne, wsparcie z wykorzystaniem funduszy europejskich i środków krajowych oraz fundusz dopłat do oprocentowania wprowadzony w ramach ostatniej tarczy antykryzysowej. Bez działań pomocowych, mających na celu poprawę czy utrzymanie płynności finansowej firm, nie byłoby mowy o przetrwaniu trudnego czasu i przygotowaniu firm do rozwoju, czyli jakże pożądanych dzisiaj inwestycji.

Stefan Życzkowski, prezes ASTOR, członek BCC:
- Z panią premier Emilewicz i jej ludźmi w ministerstwie rozwoju jestem od roku w konstruktywnym sporze o ilość tworzonego prawa. Ja jestem zdania, że mamy za dużo regulacji, że wprowadzanie każdej nowej powinno być obarczone wymogiem wycofania choć jednej starej, bo i my, przedsiębiorcy, i mam wrażenie – także urzędnicy – gubimy się w tym kompletnie. W państwie faktycznego stanu wyjątkowego to zjawisko przybrało na sile, mnóstwo prawa powstało na szybko, na skróty, właściwie bez trzymania się żadnych zasad. Ja rozumiem, że taki był wymóg chwili, że to było pewnie potrzebne. Ale chyba ten czas się skończył, zwłaszcza że przedsiębiorcy nie dają rady i prawnicy, zdaje się, też nie dają rady. Liczba i zawiłość regulacji przekracza możliwości percepcyjne normalnych ludzi. Więc proponuję iść w kierunku upraszczania, upraszczania, upraszczania. Ja tę zasadę stosuję w swojej firmie od pięciu lat i to dobrze działa, choć przecież zajmujemy się bardzo skomplikowaną materią technologiczną, informatyczną itp. Nadmiar regulacji obciąża umysły przedsiębiorców, a myśmy się powinni zajmować czymś całkiem innym: rozwijaniem swoich firm, inwestowaniem.

Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego:
- Wierzę, że kolejne tarcze pomogły większości firm w nagłej sytuacji spowodowanej pandemią i ograniczeniami, choć zapewne część firm, a nawet całych branż potrzebuje więcej czasu, żeby się pozbierać. Równocześnie mamy całkiem dużo branż i firm, które ciemny okres mają już za sobą. Dla nich z pewnością kryzys to dobry czasy, by myśleć o tym, jak wykorzystać zmienione warunki z korzyścią dla swojej firmy. KPT, Polska Strefa Inwestycji, jest do ich dyspozycji.

Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości:
- Przedsiębiorca potrzebuje spokoju, stabilnego prawa i bezpiecznego otoczenia. Tymczasem prawo zmienia się jak w kalejdoskopie, co gorsza, bez konsultacji z bezpośrednio zainteresowanymi, w tym rzemieślnikami. Jaką ja mam pewność gospodarowania, skoro dopiero ostatniego czerwca, podobnie jak wielu kolegów, dostaję decyzję z ZUS o zwolnieniu ze składek – choć wnioski składałem w marcu i kwietniu? Wcześniej musiałem działać na wariackich papierach. Tak się nie da prowadzić biznesu.

Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie:
- Takich sytuacji, jak pandemia i kryzys, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego powinniśmy się ubezpieczyć od ich skutków. W niestabilnych czasach, gdy co chwilę zmienia się prawo i od jego stosowania zależy być albo nie być firmy, to ubezpieczenie polega na zapewnieniu sobie stałej obsługi radcy prawnego, który dysponuje odpowiednią wiedzą i kompetencjami. Z kolei rząd, tworząc prawo, winien się zwracać o radę do przedsiębiorców i wspierających ich radców prawnych. Wyjdzie to na dobre nie tylko przedsiębiorcom, ale i urzędnikom.

Justyna Zając-Wysocka, wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych:
- W tym kryzysie przepisy są tworzone z godziny na godzinę, bez objaśnień, regulaminy pomocy zmieniają się jak a kalejdoskopie, nawet wstecz… Nie wyobrażam sobie przedsiębiorcy, który spróbuje sobie sam poradzić z tym wszystkim bez wsparcia doradcy podatkowego. Tym bardziej, że przed nami kolejny problem: jak poprawnie rozliczyć te środki. Nie wystarczy do tego sam księgowy, sam prawnik, sam doradca podatkowy. Ci wszyscy fachowcy powinni stanowić zespół, który zadba o bezpieczeństwo przedsiębiorcy. Z wiedzy, kompetencji, doświadczenia tych specjalistów powinien również korzystać rząd. Uchroni nas to przed lawiną źle napisanych, nieprzemyślanych, zawiłych przepisów, które zamiast pomagać, szkodzą.

Katarzyna Woszczyna, Kanclerz Loży Małopolskiej Business Centre Club:
- Przed nami bardzo trudny czas, wymagający szczególnej współpracy wszystkich na scenie gospodarczej. Rząd nie poradzi sobie bez sprawnie działających przedsiębiorców, przedsiębiorcy nie pokonają kryzysu bez sensownego działania rządu, polegającego na tworzeniu korzystnych warunków dla odbudowy i rozwoju firm. Co absolutnie fundamentalne - pomoc władz różnych szczebli powinna być efektem słuchania przedsiębiorców. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, tym bardziej powinniśmy być uważni na siebie nawzajem, stawiając na absolutnie perfekcyjną komunikację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Za dużo przepisów. To jest inflacja prawa, co oznacza jego nadmiar i w rezultacie spada jego wartość i poszanowanie dla prawa. Powinno być wyraźnie zaznaczone w Konstytucji (konieczna jest pewna poprawka), że źródłem prawa może być tylko akt, który przechodzi przez głosowanie w Sejmie i w Senacie, czyli wszelkie rozporządzenia, zarządzenia NIE mogą być prawem. nie może być tak, że jakiś tam premierzyna czy ministrzyna stanowi prawo, bez udziału Parlamentu.

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie