Falstart w walce ze smogiem

PIOTR TYMCZAK
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Udostępnij:
KONTROWERSJE. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie przespało przygotowania do wprowadzenia zakazu palenia węglem w stolicy Małopolski. Na likwidację palenisk spółka chce wydać w przyszłym roku tylko 5,5 mln zł. Planuje natomiast remontować swoją siedzibę.

Fot. Archiwum

Przez cały mijający rok smog i związane z nim wysokie zanieczyszczenie powietrza było tematem numer jeden w Krakowie. Wprowadzenie zakazu palenia węglem nie wpłynęło jednak na radykalną zmianę inwestycyjnych priorytetów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A właśnie MPEC ma narzędzia do ograniczania niskiej emisji poprzez wymianę pieców węglowych i rozbudowę sieci ciepłowniczej.

W przyszłorocznych planach MPEC przewiduje przyrost sieci ciepłowniczej o zaledwie 7 km (co pochłonie 27 mln zł). Spółka nie zwiększyła znacznie także wydatków na likwidację palenisk węglowych w 2014 r. Przewidziane 5,5 mln zł wystarczy na podłączenie do miejskiej sieci 26 budynków. Nie odbiega to znacząco od średniej rocznej z ostatnich czterech lat. Od 2008 do 2012 r. MPEC podłączył do sieci 121 budynków, co skutkowało wymianą prawie 1,8 tys. pieców węglowych. A w Krakowie jest ich 30 tys. Jeśli więc założone przez MPEC tempo (450 pieców rocznie) zostanie utrzymane, likwidacja palenisk zajmie w najlepszym razie 66 lat! A całkowity zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać już za niecałe 5 lat, od września 2018 r.

Bierność miejskiej spółki dziwi radnych. - W MPEC już powinni mieć program rozbudowy sieci z obecnych 770 km do 1000 km w 2020 roku. Potrzeba na to około 250 mln zł. Pieniądze można pozyskać z Unii Europejskiej - podkreśla Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

- MPEC musi przyspieszyć rozbudowę sieci w oparciu o środki unijne - wtóruje mu Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa.

Tymczasem w przyszłorocznym planie inwestycyjnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej pojawiła się propozycja remontu siedziby spółki, co wprawiło w niemałą konsternację radnych. Prezes MPEC Zdzisława Głód w rozmowie z nami przyznała, że remont nie jest przesądzony i w obecnej sytuacji zastanawia się, czy go rozpoczynać.

Rada nadzorcza MPEC odesłała do poprawki przygotowany przez zarząd plan wydatków na przyszły rok. Zaleciła, aby zostały w nim wyszczególnione pieniądze na likwidację pieców węglowych, projekty rozwoju sieci oraz działania promocyjne. - Chcielibyśmy, aby każdy czytelnik planu widział w nim konkretne działania - zaznacza Franciszek Gaik, przewodniczący rady nadzorczej.

- Cały czas zabiegamy o środki unijne. Bardzo prawdopodobne, że dostaniemy pieniądze z programu KAWKA - wyjaśnia prezes Głód. - KAWKA to jedno, ale MPEC powinien wystąpić o znacznie większe fundusze. Kilkakrotnie apelowałem o to do przedstawicieli tej spółki - mówi Kazimierz Barczyk.

Prezes Głód zaznacza, że projektów do dofinansowania jest tyle, ile zgłoszeń. - Aby przygotować projekt, muszę mieć pewność, że odbiorca zawrze z nami umowę - dodaje prezes MPEC. Zapowiada, że w związku z zakazem palenia węglem zostanie zwiększony plan wydatków MPEC na rok 2015 i kolejne.

Zachęcają mieszkańców do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej

Tylko w obrębie drugiej obwodnicy Krakowa zinwentaryzowano ok. 5,9 tys. pieców węglowych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna akcję namawiania właścicieli nieruchomości z piecami, by skorzystali z możliwości podpięcia się do sieci ciepłowniczej. - Jesteśmy przygotowani do podłączeń, ale budynki muszą spełniać określone warunki techniczne i ekonomiczne - mówi Zdzisława Głód, prezes MPEC.

Przedstawiciele tej spółki będą więc docierać do gospodarstw, gdzie jest już pewność przyłączenia do sieci. W innych przypadkach zostanie sprawdzone, czy istnieje możliwość doprowadzenia rur. Nie zawsze jest zgoda wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które ma być poprowadzony rurociąg. W ścisłym centrum nieraz problemem jest gęsto zbrojony teren, w którym nie zawsze uda się jeszcze zmieścić rury ciepłownicze. MPEC proponuje wtedy ogrzewanie z kotłowni gazowych. W taki sposób ogrzewane są np. Sukiennice.

MPEC doprowadza rury i likwiduje piece na własny koszt. Mieszkańcy mogą także otrzymać gminną dotację na montaż instalacji w budynku. Zdarza się jednak, że nie można podłączyć do sieci budynku, bo nie ma zgody wspólnoty mieszkańców.

Komisja Ekologii i Ochrony Środowiska Rady Miasta wnioskuje, aby MPEC przygotował mapę z obszarami, gdzie przez najbliższe 5 lat nie będzie można podpiąć domów do sieci. Mieszkańcy dowiedzą się z niej, że muszą szukać innego rodzaju ogrzewania.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gości
Jest tyle budynków, do których wystarczy przekopać, wydłużyć rurę i to wszystko. Troszkę pracy,
miła Pani wysłana do właścicieli budynków, która przedstawiła by zalety płynące z ciepła sieciowego i by to przyspieszyło. A nie siedzieć w siedzibie i mądrze tylko siedzieć. Tak jak polski piłkarz kiedyś powiedział
"lepiej mądrze stać niż głupio biegać", odkąd to usłyszałem, nie chodzę i nie oglądam polskiej ligi, bo to obrazuje, co najgorsze nie tylko polską piłkę.
g
gość
Ja to mam wrażenie, że UE lepiej dba o nas niż nasi tu w Polsce. Dobrze że mogą być kary dla Polski
za jakość powietrza w miastach, może to przyspieszy prace. A MPEC to niech zacznie podłączać wszystko jak leci, bo tu się nie da oddychać. Dodatkowo wszystko pokryte pyłem, ciężko się tu żyje w tym królewskim
mieście Krakowie.
c
ciepłownik
Wszyscy którzy mają piece węglowe powinni pisać do prezydenta pisma i domagać się doprowadzenia rury ciepłowniczej do ich budynku.
Z
Z Krakowa
Co mi tam MPEC - mieszkam na peryferiach Krakowa mnie nie podłączą nawet za 20 lat - jedyny wybór to skandalicznie drogi gaz. Do tego doprowadziła decyzja radnych sejmiku. Co ciekawsze ludzie mieszkający kilometr dalej będą mogli korzystać nadal z pieców węglowych - gdzie tu równość wobec prawa??? Mam nadzieję, że wszyscy którzy zostali w ten sposób potraktowani przez radnych sejmiku podziękują im przy najbliższych wyborach
k
krakus
A może pan Piotr Tymczak napisze artykół o aspektach prawnych uchwały o zakazie palenia węglem, bo węgiel jest paliwem dopuszczonym do obrotu na terenie RP, a sprzedawane piece węglowe sppółczesne norełniają wsmy ekologiczne, ciekawi mnie też co to za organizacja ten Krakowski Alarm Smogowy i przez kogo są finansowani. ( na stronie internetowej nie mainformacji gdzie są zarejestrowani )
k
krakus
Taki gnój panuje w całej Polsce, niekompetencja prezydentów, radnych i urzedników, jak się czyta wypowiedzi tych panów to widać całkowitą ignorancję, Najpierw trzeba opracować plan docelowej sieci ciepłowniczej, zabezpieczyć finanse na inwestycje w perspektywie 5-10 lat ( to nakłady powyżej miliarda złotych ).
Prezydent i radni PO odstawili propagandową hucpę pod dyktando Krakowskiego Alarmu Smogowego. Krakusy kogo wy wybieracie ?
m
musiales cytelniku
dobre szkoly konczyc.
Z
Zbigi
Powinien być zakaz jazdy po mieście samochodem osobowym w jedną osobę (gdy jedzie sam kierowca) oraz drastycznie podniesione opłaty za parkowanie gdy jest w rodzinie więcej niż jeden samochód. W końcu samochód nie jest dla jednej osoby. Gdyby w każdym aucie jechały 4 osoby (w większych 5), to byłoby 4-5 razy mniej rur wydechowych, oraz znacznie mniejsze korki (korki, to także znaczny wzrost emisji spalin). Także sygnalizacje świetlne i oganiczenia szybkości znacznei zwiększają zatrucie powietrza (najbardziej ekologiczna jest ... autostrada). Co do MPEC, to w pierwszej kolejności powinno się podłączać do miejskiej sieci budynki w centrum (wewnątrz 2-giej obwodnicy), już mające centralne ogrzewanie (zamiast kotłowni węzeł cieplny). Jest jeden problem - mianowicie MPEC narzuca ogrzewanie często wtedy, gdy już jest potrzebna klimatyzacja chłodząca. Mam na myśli o wiele za długie grzanie wiosną (często grzeją jeszcze na początku lata), czy też pochopne wczesne zaczynanie grzania jesienią po 2 czy 3 zimnych dniach, przy czym często nazajutrz po rozpoczęciu grzania robi się "babie lato" i budynki przypominają piekarniki. Przy obecnym klimacie oraz - tym bardziej - przy dociepleniu budynków, sezon grzewczy powinien być możliwie krótki.
i
ij
7km pochłonie 27mln. zł???
Toż to jakieś 3mln. zł za km rury, nieźle!
o
oklaski
Osobą, ludzią, kobietą, pacjętą.

Przypominamy czytelniką o oddaniu starego auta na złą.
s
szef
Osoby piszące na forach i komentujące artykuły w gazetach online z pracy, powinny byc obligatoryjnie zwalniane!
s
s
Może jednak robić im porządną analizę spalin?

Wprowadzaniem faszystowskich przepisów nic nie osiągniemy.
C
Czytelnik
Właściciele samochodów powyżej 5 lat powinni płacić odszkodowania minimum 500 zł miesięcznie za trujący smród od spalin, osobą nie posiadającym samochodów. Smochody powyżej 7 lat powinny obligatoryjnie być złomowane!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie