Falstart w walce ze smogiem

PIOTR TYMCZAK
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
KONTROWERSJE. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie przespało przygotowania do wprowadzenia zakazu palenia węglem w stolicy Małopolski. Na likwidację palenisk spółka chce wydać w przyszłym roku tylko 5,5 mln zł. Planuje natomiast remontować swoją siedzibę.

Fot. Archiwum

Przez cały mijający rok smog i związane z nim wysokie zanieczyszczenie powietrza było tematem numer jeden w Krakowie. Wprowadzenie zakazu palenia węglem nie wpłynęło jednak na radykalną zmianę inwestycyjnych priorytetów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A właśnie MPEC ma narzędzia do ograniczania niskiej emisji poprzez wymianę pieców węglowych i rozbudowę sieci ciepłowniczej.

W przyszłorocznych planach MPEC przewiduje przyrost sieci ciepłowniczej o zaledwie 7 km (co pochłonie 27 mln zł). Spółka nie zwiększyła znacznie także wydatków na likwidację palenisk węglowych w 2014 r. Przewidziane 5,5 mln zł wystarczy na podłączenie do miejskiej sieci 26 budynków. Nie odbiega to znacząco od średniej rocznej z ostatnich czterech lat. Od 2008 do 2012 r. MPEC podłączył do sieci 121 budynków, co skutkowało wymianą prawie 1,8 tys. pieców węglowych. A w Krakowie jest ich 30 tys. Jeśli więc założone przez MPEC tempo (450 pieców rocznie) zostanie utrzymane, likwidacja palenisk zajmie w najlepszym razie 66 lat! A całkowity zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać już za niecałe 5 lat, od września 2018 r.

Bierność miejskiej spółki dziwi radnych. - W MPEC już powinni mieć program rozbudowy sieci z obecnych 770 km do 1000 km w 2020 roku. Potrzeba na to około 250 mln zł. Pieniądze można pozyskać z Unii Europejskiej - podkreśla Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

- MPEC musi przyspieszyć rozbudowę sieci w oparciu o środki unijne - wtóruje mu Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa.

Tymczasem w przyszłorocznym planie inwestycyjnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej pojawiła się propozycja remontu siedziby spółki, co wprawiło w niemałą konsternację radnych. Prezes MPEC Zdzisława Głód w rozmowie z nami przyznała, że remont nie jest przesądzony i w obecnej sytuacji zastanawia się, czy go rozpoczynać.

Rada nadzorcza MPEC odesłała do poprawki przygotowany przez zarząd plan wydatków na przyszły rok. Zaleciła, aby zostały w nim wyszczególnione pieniądze na likwidację pieców węglowych, projekty rozwoju sieci oraz działania promocyjne. - Chcielibyśmy, aby każdy czytelnik planu widział w nim konkretne działania - zaznacza Franciszek Gaik, przewodniczący rady nadzorczej.

- Cały czas zabiegamy o środki unijne. Bardzo prawdopodobne, że dostaniemy pieniądze z programu KAWKA - wyjaśnia prezes Głód. - KAWKA to jedno, ale MPEC powinien wystąpić o znacznie większe fundusze. Kilkakrotnie apelowałem o to do przedstawicieli tej spółki - mówi Kazimierz Barczyk.

Prezes Głód zaznacza, że projektów do dofinansowania jest tyle, ile zgłoszeń. - Aby przygotować projekt, muszę mieć pewność, że odbiorca zawrze z nami umowę - dodaje prezes MPEC. Zapowiada, że w związku z zakazem palenia węglem zostanie zwiększony plan wydatków MPEC na rok 2015 i kolejne.

Zachęcają mieszkańców do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej

Tylko w obrębie drugiej obwodnicy Krakowa zinwentaryzowano ok. 5,9 tys. pieców węglowych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna akcję namawiania właścicieli nieruchomości z piecami, by skorzystali z możliwości podpięcia się do sieci ciepłowniczej. - Jesteśmy przygotowani do podłączeń, ale budynki muszą spełniać określone warunki techniczne i ekonomiczne - mówi Zdzisława Głód, prezes MPEC.

Przedstawiciele tej spółki będą więc docierać do gospodarstw, gdzie jest już pewność przyłączenia do sieci. W innych przypadkach zostanie sprawdzone, czy istnieje możliwość doprowadzenia rur. Nie zawsze jest zgoda wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które ma być poprowadzony rurociąg. W ścisłym centrum nieraz problemem jest gęsto zbrojony teren, w którym nie zawsze uda się jeszcze zmieścić rury ciepłownicze. MPEC proponuje wtedy ogrzewanie z kotłowni gazowych. W taki sposób ogrzewane są np. Sukiennice.

MPEC doprowadza rury i likwiduje piece na własny koszt. Mieszkańcy mogą także otrzymać gminną dotację na montaż instalacji w budynku. Zdarza się jednak, że nie można podłączyć do sieci budynku, bo nie ma zgody wspólnoty mieszkańców.

Komisja Ekologii i Ochrony Środowiska Rady Miasta wnioskuje, aby MPEC przygotował mapę z obszarami, gdzie przez najbliższe 5 lat nie będzie można podpiąć domów do sieci. Mieszkańcy dowiedzą się z niej, że muszą szukać innego rodzaju ogrzewania.

piotr.tymczak@dziennik.krakow.pl

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gości

Jest tyle budynków, do których wystarczy przekopać, wydłużyć rurę i to wszystko. Troszkę pracy,
miła Pani wysłana do właścicieli budynków, która przedstawiła by zalety płynące z ciepła sieciowego i by to przyspieszyło. A nie siedzieć w siedzibie i mądrze tylko siedzieć. Tak jak polski piłkarz kiedyś powiedział
"lepiej mądrze stać niż głupio biegać", odkąd to usłyszałem, nie chodzę i nie oglądam polskiej ligi, bo to obrazuje, co najgorsze nie tylko polską piłkę.

g
gość

Ja to mam wrażenie, że UE lepiej dba o nas niż nasi tu w Polsce. Dobrze że mogą być kary dla Polski
za jakość powietrza w miastach, może to przyspieszy prace. A MPEC to niech zacznie podłączać wszystko jak leci, bo tu się nie da oddychać. Dodatkowo wszystko pokryte pyłem, ciężko się tu żyje w tym królewskim
mieście Krakowie.

c
ciepłownik

Wszyscy którzy mają piece węglowe powinni pisać do prezydenta pisma i domagać się doprowadzenia rury ciepłowniczej do ich budynku.

Z
Z Krakowa

Co mi tam MPEC - mieszkam na peryferiach Krakowa mnie nie podłączą nawet za 20 lat - jedyny wybór to skandalicznie drogi gaz. Do tego doprowadziła decyzja radnych sejmiku. Co ciekawsze ludzie mieszkający kilometr dalej będą mogli korzystać nadal z pieców węglowych - gdzie tu równość wobec prawa??? Mam nadzieję, że wszyscy którzy zostali w ten sposób potraktowani przez radnych sejmiku podziękują im przy najbliższych wyborach

k
krakus

A może pan Piotr Tymczak napisze artykół o aspektach prawnych uchwały o zakazie palenia węglem, bo węgiel jest paliwem dopuszczonym do obrotu na terenie RP, a sprzedawane piece węglowe sppółczesne norełniają wsmy ekologiczne, ciekawi mnie też co to za organizacja ten Krakowski Alarm Smogowy i przez kogo są finansowani. ( na stronie internetowej nie mainformacji gdzie są zarejestrowani )

k
krakus

Taki gnój panuje w całej Polsce, niekompetencja prezydentów, radnych i urzedników, jak się czyta wypowiedzi tych panów to widać całkowitą ignorancję, Najpierw trzeba opracować plan docelowej sieci ciepłowniczej, zabezpieczyć finanse na inwestycje w perspektywie 5-10 lat ( to nakłady powyżej miliarda złotych ).
Prezydent i radni PO odstawili propagandową hucpę pod dyktando Krakowskiego Alarmu Smogowego. Krakusy kogo wy wybieracie ?

m
musiales cytelniku

dobre szkoly konczyc.

Z
Zbigi

Powinien być zakaz jazdy po mieście samochodem osobowym w jedną osobę (gdy jedzie sam kierowca) oraz drastycznie podniesione opłaty za parkowanie gdy jest w rodzinie więcej niż jeden samochód. W końcu samochód nie jest dla jednej osoby. Gdyby w każdym aucie jechały 4 osoby (w większych 5), to byłoby 4-5 razy mniej rur wydechowych, oraz znacznie mniejsze korki (korki, to także znaczny wzrost emisji spalin). Także sygnalizacje świetlne i oganiczenia szybkości znacznei zwiększają zatrucie powietrza (najbardziej ekologiczna jest ... autostrada). Co do MPEC, to w pierwszej kolejności powinno się podłączać do miejskiej sieci budynki w centrum (wewnątrz 2-giej obwodnicy), już mające centralne ogrzewanie (zamiast kotłowni węzeł cieplny). Jest jeden problem - mianowicie MPEC narzuca ogrzewanie często wtedy, gdy już jest potrzebna klimatyzacja chłodząca. Mam na myśli o wiele za długie grzanie wiosną (często grzeją jeszcze na początku lata), czy też pochopne wczesne zaczynanie grzania jesienią po 2 czy 3 zimnych dniach, przy czym często nazajutrz po rozpoczęciu grzania robi się "babie lato" i budynki przypominają piekarniki. Przy obecnym klimacie oraz - tym bardziej - przy dociepleniu budynków, sezon grzewczy powinien być możliwie krótki.

i
ij

7km pochłonie 27mln. zł???
Toż to jakieś 3mln. zł za km rury, nieźle!

o
oklaski

Osobą, ludzią, kobietą, pacjętą.

Przypominamy czytelniką o oddaniu starego auta na złą.

s
szef

Osoby piszące na forach i komentujące artykuły w gazetach online z pracy, powinny byc obligatoryjnie zwalniane!

s
s

Może jednak robić im porządną analizę spalin?

Wprowadzaniem faszystowskich przepisów nic nie osiągniemy.

C
Czytelnik

Właściciele samochodów powyżej 5 lat powinni płacić odszkodowania minimum 500 zł miesięcznie za trujący smród od spalin, osobą nie posiadającym samochodów. Smochody powyżej 7 lat powinny obligatoryjnie być złomowane!

Dodaj ogłoszenie