Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Grzegorza Tabasza. Rusałka osetnik

Grzegorz Tabasz
Motyle rusałki są najlepszym przyrodniczym wskaźnikiem pełni lata. Pierwsza z nich to rusałka osetnik. Wbrew nazwie gąsienica oprócz kolczastych ostrożeni jada ze smakiem liście pokrzywy i podbiału.

Motyle duże, łatwe do rozpoznania. Duże, żółto brązowe skrzydła wpadające w czerwień i są ozdobione biało czarnymi przepaskami na górnych krawędziach. Świetnie latają i są płochliwe, chyba że trafią na rośliny bogate w nektar. Wówczas pozbywają się lęku i długo sączą nektar przesiadując na kwiatach.

Specjalne dla ostatnich owadów lata zostawiam nieskoszoną łąkę z chabrami, rumiankami i kilkanaście kwitnących ostrożeni. Dzięki nim wiem, co w owadzim światku słychać i jakie motyle fruwają po okolicy. Osetniki, oprócz urody, wyróżniają się mało znanymi i bardzo nietypowymi cechami: odlatują na południe pod koniec lata. Tak samo jak dzikie gęsi. O ile ptasi podróżnicy są doskonale znani, o wędrownych rusałkach osetnika raczej mało słychać.

Kto zwracałby uwagę na jakieś tam motyle. Dziś są, jutro znikną bez śladu. Entomolodzy zaczęli porządkować obserwacje i oznakowali kilka tysięcy owadów specjalnymi naklejkami. Znaleziono je żywe na południu Europy i co najciekawsze, wciąż zdecydowanie leciały dalej w poszukiwaniu ciepła. To nie koniec historii. Nowe pokolenie motyli urodzonych na południu wróci do nas pod koniec wiosny. Chwile po przylocie wędrownych ptaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski