Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Grzegorza Tabasza. Skarb ślimaka

Grzegorz Tabasz
Skarby można znaleźć we własnym ogródku. Wcale nie potrzeba wykrywaczy metalu, by odkryć cenne depozyty. Znajomy narzekał na plagę ślimaków w ogrodzie.

Kolejne fale śliskich bandytów masakrowały grządki. Niczym najazdy tatarskich czambułów. Dopiero jesienne sprzątanie pozwoliło odkryć matecznik ślimaków. Po zdjęciu dużej płachty czarnej folii do ściółkowania właściciel działki zobaczyły białe kuleczki w kilkudziesięciu grupach.

Niczym perełki wydobywane ze skorup słodkowodnych małży. Mniej więcej trzy milimetry średnicy, po pięć tuzinów w grupie. Razem trzydzieści pięć depozytów. Cyfry są ważne, gdyż zbiór owych perełek to jaja ślimaków. Bezmuszlowych silników lub pomrowów.

Każdy osobnik (ślimaki bezmuszlowe są obojnakami i każdy okaz składa jaja) wydrążył w miękkie glebie małą jamkę, gdzie zdeponował swój najcenniejszy skarb. Dorosłe zaraz skończą życie, ale miały nadzieje na przedłużenie gatunku. Po folią i ściółkowaniem z kory jaja dotrwałyby do wiosny. Kolejny, majowy najazd dwóch tysięcy ślimaczków na grządki miałby miejsce w maju.

Przyszłość gatunku w tym przynajmniej ogrodzie wygląda kiepsko. Cały trud prokreacji poszedł na marne. Podpowiedziałem znajomemu, by zostawił ślimacze skarby na powierzchni gleby. bez fizycznej eksterminacji. Wędrujące na południe ptaki będą miały używanie. Jeśli coś przerwa, to i tak zginie po pierwszych przymrozkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski