Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2024 w Krakowie: bezpłatne lodowisko, zimowe spacery w zoo, przygoda z curlingiem i wiele kulturalnych wydarzeń

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ferie 2024 w Krakowie: bezpłatne lodowisko, zimowe spacery w zoo, przygoda z curlingiem i wiele kulturalnych wydarzeń
Ferie 2024 w Krakowie: bezpłatne lodowisko, zimowe spacery w zoo, przygoda z curlingiem i wiele kulturalnych wydarzeń Archiwum
Warsztaty, półkolonie, spektakle, spotkania, spacery tematyczne, oprowadzania, wspólne zabawy i wiele sportowych wydarzeń – na czas zbliżających się ferii w Krakowie zaplanowano bogatą ofertę skierowaną zwłaszcza do młodszych mieszkańców miasta. Wśród bogatego programu można znaleźć: bezpłatne ferie na lodowisku przy TAURON Arenie Kraków, zimowe zwiedzanie krakowskiego zoo, wiele wydarzeń w krakowskich instytucjach kultury, sportowe szaleństwa w Parku Wodnym, a także integrację na zorganizowanych półkoloniach dla dzieci z niepełnosprawnościami. W tym roku zimowe ferie w Małopolsce będą trwały od 12 do 25 lutego.

- Przed nami długo wyczekiwany czas ferii zimowych. Już 12 lutego część z nas wyruszy w bliższe i dalsze podróże w poszukiwaniu wymarzonego wytchnienia. Wiele osób pozostanie też w Krakowie – i jak zawsze przygotowaliśmy dla nich mnóstwo atrakcji. Już teraz serdecznie zachęcam do skorzystania z propozycji młodzieżowych domów kultury oraz akcji „Zima w mieście”, organizowanej rokrocznie przez krakowskie szkoły podstawowe - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dodaje: - Niech to będzie dla wszystkich czas zmniejszenia codziennego tempa, odłożenia na bok szkolnych i pozaszkolnych obowiązków, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

Ferie w krakowskim zoo

Bez wątpienia jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie zimowych ferii w mieście będzie możliwość odwiedzenia krakowskiego zoo. Zimowy wypoczynek rozpocznie się tutaj 12 lutego od "Ogniska z leśnymi opowieściami" na polanie Wobra. W tygodniu w zoo będą organizowane zajęcia plenerowe "Nam zima nie straszna" podczas, których będzie można wraz z przewodnikiem odwiedzać zwierzaki, obserwować w jaki sposób przygotowały się do zimy, a także poczęstować marchewką: alpaki, kozy, lamy, osły, kozy i kucyki. Zoo organizuje też zajęcia stacjonarne "Ślimak Albin i spółka (straszyki, wije i karaczany)”, a także rodzinną grę terenową "Zimowy tropiciel". Wszystkie wydarzenia w zoo wymagają opłaty, a na część z nich obowiązują również zapisy.

Ferie w Arenie zawsze są ciekawe!

Zimowe ferie nie mogą się również odbyć m.in. bez wizyty na lodowisku. TAURON Arena Kraków zaprasza na "bezpłatne ferie na lodowisku" - gdzie w ramach kampanii "Kraków stawia na rodzinę" - rodziny z dziećmi do 12 roku życia, młodzież od 13 do 18 roku życia oraz osoby objęte programami (Krakowska Karta Rodzina 3+ i Kraków dla Rodziny "N") będą mogły korzystać z lodowiska bezpłatnie. Każdego dnia z akcji będzie mogło skorzystać 420 osób. Ponadto Arena przygotowała także multimedialne pokazy w Xplore Dome, a także tor curlingowy. W drugim tygodniu ferii (19-23 lutego) będzie można również skorzystać z zajęć łyżwiarskich dla początkujących i średniozaawansowanych. Chętni mogą też wziąć udział w zajęciach z trenerami Walley Ice Story za dodatkową opłatą.

Półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami

Między innymi w Małej Hali Tauron Areny Kraków w dniach 12-16 lutego odbędą się półkolonie "Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami". Tegoroczna akcja organizowana jest przez 11 współpracujących z miastem partnerów. Dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami przygotowano łącznie 232 miejsca. Dla uczestników półkolonie to możliwość udziału w ciekawych zajęciach, a dla ich opiekunów wsparcie w codziennej opiece.

– Już po raz piąty zapraszamy dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami do udziału w półkoloniach organizowanych w różnych punktach Krakowa. To przedsięwzięcie to ważna część działań miasta w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów – mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

W ramach tegorocznej, zimowej edycji półkolonii planowane są różnorodne zajęcia i atrakcje, między innymi: sportowe, wokalno-ruchowe, plastyczne, fotograficzne, kulinarne, treningi samodzielności, pływanie, boks, wycieczki i wyjścia.

Ferie w Krakowie na sportowo!

W Krakowie bogatą ofertę na ferie przygotowały również kluby i ośrodki sportowe. Oprócz wspomnianego lodowiska przy TAURON Arenie Kraków, w mieście można również skorzystać z oferty mobilnego lodowiska znajdującego się przy Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie w czasie ferii zimowych, od poniedziałku do piątku, o godz. 9.00 i 9.45 prowadzona będzie bezpłatna nauka jazdy na łyżwach. Z kolei tuż obok Błoń, w parku Jordana, mieszkańcy mogą skorzystać z Ice Parku.

Ferie to aktywności nie tylko związane z zimą. Między innymi Klub Sportowy Wanda Kraków zaprasza na zajęcia z tenisa stołowego i piłki nożnej dla dzieci, Klub Sportowy Wawel Kraków zaprasza na zajęcia z piłki nożnej, piłki siatkowej, strzelectwa i lekkoatletyki, UKS Sparta Volleyball Kraków organizuje treningi piłki siatkowej, Sportowy Klub Taneczny Pasja na zajęcia taneczne, a Krakowski Klub Jazdy Konnej przeprowadzi zimowe warsztaty jeździeckie. To jednak zaledwie część bogatego sportowego programu na ferie w Krakowie.

Zimowy wypoczynek to również możliwość skorzystania z basenów: 12–18 lutego na pływalni przy ul. Eisenberga 4, a od 12 do 23 lutego, dzieci uczące się lub mieszkające w Krakowie, w wieku do 16 lat będą mogły skorzystać z kuponów uprawniających do zakupu biletu na 1,5 godzinny pobyt w hali basenowej w Parku Wodnym w cenie 15 zł.

Mnóstwo wydarzeń kulturalnych

Po raz kolejny w krakowskich szkołach podstawowych odbędzie się akcja „Zima w szkole”. Aktywne możliwości spędzenia wolnego czasu czekają także w młodzieżowych domach kultury i ośrodkach sportowych. Do tegorocznej edycji programu „Zima w szkole” zgłosiły się aż 54 szkoły (wśród nich są też dwie szkoły specjalne). Pozwoli to na udział w akcji niemal 1,5 tys. dzieci.

Wśród atrakcji gry i zabawy integracyjne, zajęcia muzyczne, plastyczne i kulinarne, aktywności sportowe czy warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Straż miejska i policja poprowadzą natomiast spotkania dotyczące bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego. Nie zabraknie też wyjść do kina i krakowskich muzeów. Na uczniów czeka też gra w kręgle i wycieczki poza miasto.

Bogaty program przygotowało Nowohuckie Centrum Kultury, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzież, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Centrum Kultury Podgórza, Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Krakowskie Forum Kultury.

O najmłodszych nie zapomniały też krakowskie teatry, a wśród nich: Teatr Groteska, Teatr KTO, Teatr Ludowy i działający przy nim Teatralny Instytut Młodych.

Bogatą ofertę przygotowały też muzea: „Zimowe opowieści w Muzeum Krakowa”, zajęcia w Muzeum Inżynierii i Techniki, feryjna oferta w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W czasie ferii KBF zaprasza dzieci na spotkania z dizajnem.

Fontanna młodości czyli przełomowe odkrycie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ferie 2024 w Krakowie: bezpłatne lodowisko, zimowe spacery w zoo, przygoda z curlingiem i wiele kulturalnych wydarzeń - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski