Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Conrada. Spotkamy nie tylko twórców literatury

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Wydarzenie. Rodzina Peszków, Szczepan Twardoch, krakowscy księgarze i Géza Röhrig, który zachwycił świat w filmie „Syn Szawła”. Festiwal z pewnością przeżyjemy intensywnie.

Pojęcie intensywności towarzyszy tegorocznemu Festiwalu Conrada, który potrwa w Krakowie przez siedem dni. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek.

- Na naszym festiwalu intensywnie dyskutujemy i zaciekawiamy. Pytamy i krytykujemy. Słuchamy i odpowiadamy. Staramy się wyrobić w naszych czytelnikach nawyk krytycznego namysłu, gotowość porzucenia stereotypów i chęć do znajdowania nowych słów - mówi Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada. Zwraca on również uwagę, że intensywność nie jest tematem, lecz postawą.

- Postawą tych, którzy nie godzą się na obojętność wobec literatury, bo ona zbyt łatwo przekłada się na obojętność wobec samego życia. Życia każdego z nas z osobna i życia tych wszystkich wspólnot, do których należymy - twierdzi Markowski.

Co nas czeka na Festiwalu Conrada? W poniedziałek o godz. 16 (Pałac Czeczotki) spotkamy się z Andrzejem Stasiukiem. „Rzadko spoglądamy na to, co z boku, z dala od głównego nurtu naszego codziennego życia. Skupiamy się na rzeczach, które z różnych powodów wydają nam się istotne. Ale literatura ma tę niezwykłą właściwość, że potrafi karmić się nie tylko wielkimi i doniosłymi tematami - czasem to, co na poboczu, może okazać się dużo ciekawsze, choć wcale nie takie łatwe do dostrzeżenia. Na szczęście mamy Andrzeja Stasiuka” - piszą organizatorzy, zachęcając do przybycia na spotkanie z twórcą „Wschodu” czy „Opowieści galicyjskich”.

W środę (26 października, godz. 15, Pałac Czeczotki) Jan, Maria i Błażej Peszkowie będą opowiadać o emocjach, które nieraz wzięły nad nimi górę. Z pomocą przychodzi im sztuka, która nie tylko uczy tego, jak można nad emocjami zapanować, ale przede wszystkim daje możliwość ich „wystawienia”, czyli pokazania ich światu z pożytkiem dla wszystkich. Przekonamy się, co rodzina Peszków osiągnęła w tej dyscyplinie.

Interesująco zapowiada się czwartkowa debata zatytułowana „Przemysły książki: Księgarze - jak przetrwać na komercyjnym rynku?” (godz. 14, De Revolutionibus. Books&Café). Zaproszeni na spotkanie księgarze - Piotr Kaliński (Lokator), Adam Strzeboński (Księgarnia Pod Globusem), Marek Szczepaniak (De Revolutionibus. Books&Cafe) - odpowiedzą m.in. na pytania, na czym polega niezależność polskich księgarzy. Co ma odróżniać księgarnie niezależne od komercyjnych? W jaki sposób można je zorganizować? Jak przetrwać na rynku?

Nie można też przegapić spotkania z Gézą Röhrigiem (odtwórcą głównej roli w oscarowym filmie „Syn Szawła”), który jest nie tylko aktorem, ale i pisarzem. Odbędzie się ono w Pałacu Czeczotki o godz. 18. Organizatorzy festiwalu piszą o twórczości Röhriga tak: „Pewne postaci są tak bardzo potrzebne światu, że czasem trzeba je wymyślić, by szybciej zaczęły w tym świecie działać. Dokładnie tak było z postacią cadyka z »Oskubanej papugi Rebego« Gézy Röhriga. Opowieści chasydzkie - gatunek, wydawałoby się, z innego czasu i innego świata - pod ręką węgierskiego pisarza i aktora ożywają na nowo z całą swoją literacką i filozoficzną energią”.

Gratką dla miłośników twórczości Szczepana Twardocha będzie spotkanie z autorem „Morfiny”. Podobno mamy się dowiedzieć o nim wszystkiego, czego jeszcze nie wiemy, bo nie mieliśmy okazji zapytać (Pałac Czeczotki, godz. 21.30).

Szczegółowy program Festiwalu Conrada na stronie: www.conrad festival.pl.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski