Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych 2022. W Podolanach bawiono się znakomicie [ZDJĘCIA]

Barbara Rotter-Stankiewicz
W XIX Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach koło Gdowa wzięło udział 160 artystów z 15 ośrodków z całej Polski. Rozdano Podolańskie Statuetki i Podolańskie Maski. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Zabawa była znakomita
W XIX Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach koło Gdowa wzięło udział 160 artystów z 15 ośrodków z całej Polski. Rozdano Podolańskie Statuetki i Podolańskie Maski. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Zabawa była znakomita zdjęcia: Barbara Rotter-Stankiewicz/Centrum Kultury w Gdowie
W XIX Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach koło Gdowa, wzięło udział 160 artystów z 15 ośrodków. Najbliżej nad Rabę – oprócz zespołów z Zagórzan, mieli uczestnicy z Tarnowa, Brzeska, Dębicy czy Odrowąża, ale już reprezentanci Warsztatów Terapii Zajęciowej z miejscowości Ryki pokonać musieli prawie 400 km.

FLESZ - To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur

od 16 lat

Festiwal trwał trzy dni – w czwartek goście zwiedzili Kraków, w piątek odbywały się eliminacje i konkursy sportowe i plastyczne oraz wieczorna zabawa taneczna. W piątek głównym punktem programu była gala laureatów.

Jury, któremu przewodniczyła Alina Chechelska, aktorka Teatru Śląskiego, w kategorii zbiorowej przyznało pierwszą nagrodę dla Wojewódzkiego Domu Kultury z Kielc za inscenizację taneczną „Z plecaka legionisty”. Drugie miejsce zdobyła grupa teatralna „Góralskie nuty” z WTZ Korytniki, a trzecie zespół Kreska z WTZ Ryki.

W kategorii indywidualnej zwyciężyli Kinga Trybus i Wojciech Wojciechowski z Gorlic. Na drugim miejscu uplasowała się Agata Banasik z Kielc, a trzecie zdobył Kacper Łagodziński, solista częstochowskich „Pszczółek”. Wszyscy laureaci otrzymali Podolańskie Statuetki.

Wyróżnienia i Podolańskie Maski przyznano natomiast WTZ z Jędrzejowa (za charakteryzację), Częstochowy (za choreografię), Brzeska (za oryginalną formę teatralną), a także Tomaszowi Dziubakowi, soliście brzeskiej grupy. Wszyscy laureaci otrzymali również upominki.

Większość nagrodzonych zespołów wystąpiła podczas gali (niektórzy musieli wyjechać), a na zakończenie programu wystąpili gospodarze – podopieczni WTZ w Podolanach, którzy jak co roku zachwycili publiczność. Tańczono i śpiewano nie tylko na scenie, ale i wokół niej. To już tradycja, że w Podolanach świetnie bawią się wszyscy. Przez trzy dni nikt się też nie nudził, bo zorganizowane były konkursy plastyczne i sportowe, za zwycięstwo w których posypały się nagrody. Można też było przejechać się bryczką, wziąć udział w warsztatach kulinarnych itp.

W przygotowaniu i rozdawaniu poczęstunku i przeprowadzeniu imprezy pomagali wolontariusze, m.in. uczniowie SP z Niegowici i harcerze z Marszowic, wśród których jak ryba w wodzie czuł się ich rówieśnik, tymczasowy mieszkaniec ośrodka – Jarosław z Ukrainy.

Trzydniowa impreza przebiegła bez żadnych zakłóceń – nawet kapryśna pogoda posłuchała „zaklęć” organizatorów i w czwartek padało już po zakończeniu eliminacji, a przed plenerową zabawą. W piątek nie spadła w Podolanach nawet kropla, dzięki czemu impreza przygotowywana przez wiele miesięcy przez cały personel podolańskich WTZ kierowany przez Małgorzatę Drzewniak i prezesa fundacji Piotra Cabajewskiego, wypadła na szóstkę.

Mogą to poświadczyć wszyscy uczestnicy w wójtem Zbigniewem Wojasem, ks. emerytem Stanisławem Jarguzem i ks. proboszczem Bogusławem Sewerynem oraz komendantem policji Krzysztofem Mistarzem. Jest też dokumentacja, bo krakowska TVP tradycyjnie odwiedziła imprezę.

Festiwal odbywa się w Podolanach od 22 lat; z rożnych powodów nie organizowano go w tym czasie trzykrotnie. Został zapoczątkowany przez Zbigniewa Wojasa, ówczesnego szefa Fundacji Osób Niepełnosprawnych a obecnego wójta gminy Gdów.

W ciągu dwóch dziesięcioleci zmieniała się forma artystycznego przeglądu – najpierw był kameralną imprezą integrującą podopiecznych FON w Podolanach nie tylko z wychowankami innych ośrodków, ale i mieszkańcami okolic. Potem stał się spotkaniem międzynarodowym, w którym uczestniczyli niepełnosprawni artyści m.in. z Ukrainy, Bułgarii, Danii i Węgier. W ostatnich latach stał się natomiast przeglądem dorobku artystycznego placówek z różnych stron Polski. Wszyscy mają nadzieję, że za rok spotkają się na festiwalu już po raz dwudziesty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski