Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filozofia po góralsku

Paweł Gzyl
Krzysztof Trebunia Tutka na tle panoramy swych ukochanych Tatr
Krzysztof Trebunia Tutka na tle panoramy swych ukochanych Tatr FOT. ARCHIWUM ZESPOŁU
Czwartek, 3 kwietnia, godz. 19, Forty Kleparz. Voo Voo i Trebunie Tutki zaśpiewają teksty księdza Tischnera.

Są w Polsce dwie grupy, które upodobały sobie wchodzić w muzyczne interakcje z innymi zespołami. To Voo Voo i Trebunie Tutki.

Ta pierwsza wykonuje inteligentnego rocka i zawsze otwarta jest na improwizacje, dlatego współpracowała już z wieloma muzykami, zarówno jazzowymi, jak i symfonicznymi. Ta druga zabłysła już na samym początku kooperacją z jamajskimi reggae’owcami z Twinkle Brothers. Nic więc dziwnego, że drogi Voo Voo i Trebuniów Tutków musiały się kiedyś przeciąć.

Okazją do tego spotkania okazał się pomysł na piosenki, opracowanie myśli zmarłego filozofa katolickiego – księdza Józefa Tischnera. Zajął się tym Roman Kołakowski, sięgając po najważniejsze dokonania słynnego myśliciela – ,,Homo sovieticus”, „Miłość nas rozumie” czy „Ksiądz na manowcach”.

– Ksiądz Tischner mawiał, że to, co można wyrazić gwarą, jest szczere i prawdziwe, a śpiewając, wyrażamy siebie najpełniej. To nasza odmiana polskiej mowy, pokrewna językowi Reja i Kochanowskiego. Brzmienie gwary, intonacja, akcent już są muzyką samą w sobie – podkreślał Krzysztof Trebunia-Tutka.

Album „Tischner” został zarejestrowany w 2006 roku w studio S3 i S4 Polskiego Radia w Krakowie. Płyta ukazała się w formie książki z obszernym rozwinięciem myśli księdza Tischnera, jego spotkań z artystami występującymi na płycie i historią narodzin pomysłu rejestracji utworów.

Z początkiem stycznia 2007 obie grupy odbyły serię koncertów zapowiadających wydanie płyty. Na koncertach tych oprócz utworów zawartych na płycie, zespół Trebunie Tutki wykonywał również utwory skomponowane przez Krzysztofa Trebunię z filmów „Karolek” i „Historia filozofii po góralsku”.

– Myślę, że jednym z największych naszych osiągnięć dla kultury ludowej jest zmiana postrzegania muzykantów ludowych lub wywodzących się bezpośrednio z tradycji polskiej. Pokazaliśmy, że można być profesjonalistą w tej dziedzinie i przełamaliśmy pewne bariery – tłumaczył Krzysztof Trebunia-Tutka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski