Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flaga i godło państwa do poprawki

Włodzimierz Knap
Czy dzisiaj obchodzimy ostatni Dzień Flagi z taką flagą i godłem
Czy dzisiaj obchodzimy ostatni Dzień Flagi z taką flagą i godłem fot. archiwum/ Mikołaj Nowacki
Znaki państwa polskiego są błędnie zapisane w konstytucji i ustawie. Władza chce zmienić odcień bieli i czerwieni na fladze i wygląd Orła Białego, być może dodając krzyż do korony. Nowe wizerunki mają być gotowe najpóźniej na 100-lecie niepodległości

Świętu Dnia Flagi i obchodom 3 Maja być może po raz ostatni patronować będzie flaga i godło w obecnej postaci. Rządzący chcą, by oba te znaki narodu i państwa zmieniły wygląd. Inne mają być odcienie bieli i czerwieni na fladze. Pożegnać się mamy też z dotychczasowym wyglądem Orła Białego, który w tym roku obchodzi 90. rocznicę swoich urodzin, bo w 1927 r. został zaprojektowany przez prof. Zygmunta Kamińskiego. - Po 1989 r. został poprawiony przez Andrzeja Heidricha - precyzuje prof. Zenon Piech, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ, współautor m.in. herbu województwa małopolskiego, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

Zacząć od konstytucji

Prof. Piech mocno apeluje, by planując zmiany w wyglądzie naszego godła i flagi, nie zapomnieć o kwestii znacznie ważniejszej, która powinna, a nawet musi wyprzedzić pomysły dotyczące zmian graficznych: - Zacząć należy od zmiany 28. artykułu konstytucji, który błędnie mówi o znakach państwa.

Jakie konkretne błędy zapisane zostały w konstytucji? - Herb państwa jest nazwany błędnie godłem, co jest niezgodnie z zasadami heraldyki. A jego nazwa „Orzeł Biały” powinna być napisana wielkimi literami, bo jest nazwą własną herbu. W naszej konstytucji jest sformułowanie: „orła białego”. Porządkowanie zatem symboli państwa polskiego powinno się zacząć od konstytucji.

Prof. Zenon Piech apeluje również o napisanie na nowo Ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. W latach 2004-2005 pracował zespół heraldyków, który miał za zadanie opracować projekt ustawy o znakach państwa i narodu polskiego, w których nasz rozmówca uczestniczył. Opracowano wtedy projekt „Ustawy o znakach Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego”. Zakładał on, że zespół ten powinien składać się z 6 elementów: herbu (Orzeł Biały), chorągwi, barw, flagi, pieczęci i hymnu.

- Zmiana ustawy jest potrzebna choćby dlatego, że barwa jest w niej definiowana niepoprawnie jako układ dwóch pasów: białego i czerwonego, czyli chodzi o flagę. Tymczasem barwa jest czymś więcej niż flagą - mówi prof. Piech. Uważa, że sześć przez niego wymienionych znaków władzy państwa polskiego powinno bezwzględnie zostać wpisanych do konstytucji: - Skoro w niej wymieniono „godło, barwy i hymn”, to muszą znaleźć się tam również pozostałe znaki.

Bielsza odcień bieli

Rząd zabiegał o to, by szybko zmienić nieco wygląd flagi i godła, ale niedawno prace zostały zastopowane. Oficjalna dziś wersja brzmi, że poprawiona flaga i godło mają być gotowe najpóźniej na 100-lecie niepodległości Polski, czyli 11 listopada 2018 r.

Przeprowadzenie zmian władza uzasadnia koniecznością dostosowania do współczesnych wymogów graficznych. Biel dziś używana na fladze jest za szara, a czerwień zbyt buraczkowa.

Nowa flaga ma być bardziej biała i bardziej czerwona. Precyzyjnie mówiąc: przyszła flaga ma być w kolorze śnieżnej bieli i karmazynu lub cynobru na dole. Resort kultury, który koordynuje prace, poza ogólnymi sformułowaniami, nie chce podać szczegółów.

Orzeł z krzyżem?

Zmiany mają objąć także godło. Chodzi o to, że obecne, namalowane pędzlem przez Andrzeja Heidricha, nie podda się obróbce komputerowej na tyle, by mogło spełnić wymagania współczesnej technologii. - Nie mam nic przeciwko takim technicznym rozwiązaniom, ale niepokoją mnie głosy, że wygląd Orła Białego miałby zostać zmieniony, w tym przez dodanie do korony krzyża - mówi prof. Piech. - Mamy tyle problemów, że nie ma sensu zaczynać kolejnego, bo zapewne wybuchłby ostry spór o zasadność tej decyzji. Rządzącym należy przyklasnąć w kwestii zmian dotyczących zasad korzystania z symboli narodowych. Dziś na wielu urzędach znajdują się niedozwolone przeróbki godła; do niedawna nawet w Pałacu Prezydenckim.

Doskonały pomysł

W Senacie trwają natomiast prace nad przywróceniem Chorągwi Rzeczypospolitej, czyli flagi przysługującej prezydentowi. Tworzyłby ją orzeł na czerwonym tle w białym obramowaniu, zwanym wężykiem generalskim. Korzystali z niej m.in. prezydenci przed wojną. - Znakomity i potrzebny pomysł - podkreśla prof. Zenon Piech. - Tym bardziej, że używany przez prezydentów RP proporzec z prawnego punktu widzenia nie jest do końca uzasadniony.

W Senacie prace nad tym rozwiązaniem zostały wstrzymane. Chorągiew ma być gotowa na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski