Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus w Nawojowej

Redakcja
Na I rok studiów zaocznych przyjęto 66 osób, w tym cztery studentki. Podczas sobotnich uroczystości witali ich starsi o rok koledzy, gospodarz obiektu - dyrektor Krzysztof Ślipek, a także wykładowcy i władze AGH na czele z pełnomocnikiem rektora ds. Niestacjonarnego Ośrodka Dydaktycznego w Nawojowej prof. dr. hab. Stanisławem Gumułą i koordynatorem oraz opiekunem I i II rocznika dr. Stanisławem Fortuną. W gronie zaproszonych gości znaleźli się też m.in. przedstawiciele władz Nowego Sącza i powiatu na czele z wiceprezydentem Leszkiem Zegzdą i starostą Janem Golonką.

Tekst i fot.: (MIGA)

 Drugi rok działalności zainaugurował Niestacjonarny Ośrodek Dydaktyczny w Nawojowej mieszczący się w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Wincentego Witosa. Kształcą się w nim studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W sobotnie przedpołudnie w budynku szkoły nowy rok akademicki 2000/2001 otworzył uroczyście prodziekan ds. ogólnych prof. dr hab. Antoni Kalukiewicz.
 Krakowska AGH jest drugą pod względem wielkości uczelnią techniczną w Polsce, w której kształci się 25 tys. studentów. Pracuje w niej ok. 5 tys. pracowników technicznych i nauczycieli akademickich. Uczelnia zaliczana jest obecnie, z uwagi na jakość kształcenia i uznawanie dyplomów na światowym uczelnianym rynku, do jednych z najlepszych uniwersytetów technicznych na świecie. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki wiedzę zdobywa na studiach dziennych i zaocznych ponad 2,5 tys. studentów.
 - Otwierając drugi rok akademicki w tej siedzibie pragnę serdecznie powitać Was, drodzy studenci, i podziękować organizatorom tego ośrodka, lokalnym władzom samorządowym za wspaniałą ubiegłoroczną inicjatywę - mówił prof. dr hab. Antoni Kalukiewicz. - W działaniach, zmierzających do jego uruchomienia dopingowała ich chęć stworzenia mieszkańcom, młodym ludziom po maturze, najlepszych możliwości zdobywania wyższego wykształcenia. Na naszych absolwentów, władających biegle językami obcymi, czekają bardzo atrakcyjne posady w wysoko uprzemysłowionych krajach.
 Inicjator przedsięwzięcia prof. dr hab. Stanisław Gumuła nie ukrywał, że młodzież w toku studiów niejednokrotnie musi się zmierzyć z trudnymi momentami. Apelował jednak, by nie zrażać się niepowodzeniami. Wiceprezydent Leszek Zegzda podkreślił, że w obecnych czasach motorem dobrej przyszłości dla ludzi młodych jest m.in. odpowiednie wyższe wykształcenie.
 Nowi studenci rozpoczęli 4,5-letni cykl nauki, kończący się uzyskaniem tytułu inżyniera. Później jest możliwość ukończenia studiów magisterskich na dowolnym wydziale AGH. W Niestacjonarnym Ośrodku Dydaktycznym zajęcia teoretyczne i informatyczne odbywają się w weekendowe dni, dwa razy w miesiącu. Na zajęcia laboratoryjne studiujący dojeżdżają do Krakowa. Wybór specjalności technicznych odbywa się po drugim roku studiów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski