Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazowe cięcia w Tarnowie

Robert Gąsiorek
Po likwidacji oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie wiele osób może stracić pracę
Po likwidacji oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie wiele osób może stracić pracę Fot. Robert Gąsiorek
Tarnów. Polska Spółka Gazownictwa planuje zmiany i zamierza zlikwidować swój tarnowski oddział. Przymiarki zaskoczyły pracowników i związki. Protestują prezydent miasta oraz posłowie.

Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa na początku maja przedstawił plany nowej struktury organizacyjnej. Projekt zakłada likwidację sześciu istniejących oddziałów spółki i 19 zakładów PSG.

W ich miejsce miałoby powstać 16 lub 17 Zakładów Gazowniczych ulokowanych w miastach wojewódzkich.

Oznaczałoby to, że tarnowski oddział zostałby rozparcelowany między Kraków, Rzeszów, być może także Kielce, a w mieście pozostałby jedynie Rejon Dystrybucji Gazów.

- W tym przypadku Tarnów przestałby być ośrodkiem decyzyjnymi stanie się jednym ze 156 rejonów gazowniczych - mówi Romuald Jewuła, szef zakładowej komisji NSZZ „Solidarność” w tarnowskim oddziale PSG.

Cios w rynek pracy

Nie chodzi tylko o prestiż. Oddział w Tarnowie to ponad 2 tysiące pracowników. Od naszych rozmówców usłyszeliśmy, że restrukturyzacja może stanowić poważne zagrożenie dla około pięciuset z nich.

Chodzi o likwidację stanowisk pracy, albo „propozycje nie do odrzucenia” przeniesienia do pracy w innych oddziałach w Polsce. Co gorsza, w ramach restrukturyzacji nie jest przewidywany osłonowy program dobrowolnych odejść.

Zaniepokojony tymi doniesieniami prezydent Tarnowa Roman Ciepiela już wystosował apel do zarządu PSG.

„Faktyczna likwidacja mającego wieloletnią tradycję tarnowskiego oddziału, którego pracownicy legitymują się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, skutkować będzie w dalszej perspektywie utratą miejsc pracy na lokalnym rynku” - czytamy w stanowisku.

Prezydent Ciepiela zabiega, by na najbliższej sesji rady miejskiej podjęto uchwałę sprzeciwiającą się planom PSG.

- Nic nie wiem na temat poważniejszych zmian, które miałyby skutkować zwalnianiem ludzi. Jeśli jednak faktycznie będzie trzeba podjąć uchwałę w obronie tarnowskiego oddziału, to ją podejmiemy - mówi Kazimierz Koprowski (PiS), przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

To może jednak nie wystarczyć. W 2013 r., radni jednogłośnie poparli rezolucję w obronie Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie. Ich głos nie zapobiegł reorganizacji gazowego rynku w kraju, ale Tarnów wyszedł z niej obronną ręką. Utratę Karpackiej Spółki w większości zrekompensowało właśnie ulokowanie w mieście jednego z 6 oddziałów PSG.

To jest skandal

Zmiany, które w życie wejść miałaby z początkiem przyszłego roku, ten porządek zburzą.

- To jest skandal! - nie przebiera w słowach szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł z okręgu tarnowskiego. Będzie robił wszystko, by ratować miejsca pracy w Tarnowie.

- To co robi rząd PiS jest niszczeniem subregionów. Jak można wyprowadzać jedną z najważniejszych spółek z Tarnowa, który od lat jest okręgiem dystrybucji gazu? - mówi. W spokojniejszym tonie wypowiadają się posłowie PiS.

- Wspólnie z innymi parlamentarzystami podjęliśmy działania w tej kwestii. Same decyzje o zmianach reorganizacyjnych muszą być dyktowane nie tylko względami ekonomicznymi, ale powinno się brać pod uwagę aspekty ważne dla miasta, czyli konsekwencje jakie wiążą się z likwidacją tarnowskiego oddziału - komentuje poseł Włodzimierz Bernacki.

Rozmowy trwają

Zarząd PSG prowadzi w tej chwili konsultacje ze związkami zawodowymi.

- Rozmowy dotyczą wypracowania nowej strategii, regulaminu organizacyjnego i systemu motywacyjnego dla pracowników - podaje Artur Michniewicz, rzecznik prasowy firmy.

Wczoraj tarnowscy związkowcy wzięli udział w takich rozmowach. Ostateczna decyzja dotycząca zmian w spółce zapadnie do połowy czerwca.

***

Tarnów traci znaczenie

Spore protesty wywołała już trzy lata temu informacja o likwidacji Karpackiej Spółki Gazownictwa.

Spółka ta powstała w 2003 r. w wyniku restrukturyzacji PGNiG. Swoim zasięgiem obejmowała Małopolskę, Podkarpacie, Świętokrzyskie i Lubelskie, W 2013 roku w jej miejsce powstał oddział Polskiej Spółki Gazownictwa.

Rok wcześniej PGNiG postanowił zlikwidować Zakład Remontowy Urządzeń Gazowniczych w Pogórskiej Woli.

Firma, która od lat 90. wyspecjalizowała się w budowaniu kopalni gazu oraz podziemnych magazynów gazu, został przeniesiona do Krosna.

Nie tylko spółki skarbu państwa wyprowadzają się z Tarnowa. W 2012 roku w mieście przestała działać huta szkła.

Firma należała do Krośnieńskich Hut Szkła. Likwidację tłumaczono gwałtownym spadkiem zamówień. Pracę straciło ponad 230 osób.

Ofiarą reorganizacji stał się się w 2009 roku Oddział Ruch S.A. w Tarnowie.

Firma musiała zwolnić w Tarnowie 30 pracowników, większość z nich stanowiły osoby z ponad 20-letnim stażem pracy.

W ostatnich latach w Tarnowie zlikwidowano także Zakład PKP Cargo oraz Zakład Energetyczny. (ROG)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski