Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów, Kłaj. Nie będzie oprotestowanej kompostowni. Inwestor rezygnuje z budowy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rejon, gdzie prywatny inwestor planował budowę biokompostowni. Uciążliwego obiektu nie będzie
Rejon, gdzie prywatny inwestor planował budowę biokompostowni. Uciążliwego obiektu nie będzie
Ulokowaniu w Cichawie biokompostowni sprzeciwiali się mieszkańcy gmin Gdów, Kłaj i Biskupice. Protest w tej sprawie podpisało ponad 2000 osób. Firma, która zamierzała budować uciążliwy obiekt, poinformowała, że wycofuje się z inwestycji.

WIDEO: Krótki wywiad

Pismo od spółki Kop-Eco wpłynęło do gdowskiego Urzędu Gminy 29 stycznia. Informowano w nim m.in., że „mając na uwadze protesty oraz niechęć mieszkańców, spółka przymierza się do sprzedaży terenu planowanego pod kompostownię, gdyż nie wyobraża sobie działalności w tak nieprzyjaznym środowisku”.

- Tak jak obiecałem, rozmawiałem z inwestorem. I stało się, spółka wycofała się z budowy kompostowni. Ponadto jest nowy inwestor - firma Vitroform (producent szkła giętego i płaskiego – red.), która chce zakupić teren, gdzie miała być kompostownia i rozbudować tam swój zakład - poinformował wójt Gdowa Zbigniew Wojas, podczas czwartkowej sesji Rady Gminy.

Podziękował on także społecznemu Komitetowi Protestacyjnemu Stop Kompostowni Odpadów w Cichawie za przekazanie gminie materiałów dokumentujących występowanie w rejonie projektowanej kompostowni chronionych gatunków zwierząt (m.in. bobrów) oraz roślin.

Było to istotne, bo spółka „Kop-Eco” w swym raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko (jego przygotowanie nakazał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie), przekonywała, że takiej fauny i flory w okolicy Cichawy nie ma. - Dokumenty od mieszkańców bardzo pomogły w negocjacjach, by spółka odstąpiła od budowy kompostowni – powiedział wójt Gdowa.

Mieszkańcy pytali podczas sesji czy i kiedy zostanie umorzone postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla biokompostowni, które gmina prowadzi na wniosek inwestora od lata 2018 roku.

Z odpowiedzi wynikało, że spółka nie zwróciła się na razie o wycofanie wniosku, ale gmina wystąpi do niej pisemnie o podjęcie takich kroków.

Na budowę instalacji przetwarzania odpadów organicznych nie godzili się mieszkańcy wielu miejscowości. Pod protestem podpisało się ponad 2000 osób: z Cichawy, Szczytnik, Wiatowic, Krakuszowic, Zborczyc, Czyżowa i Książnic (gmina Gdów) oraz z Łężkowic, Gruszek i Grodkowic (gmina Kłaj), a także z sołectw gminy Biskupice.

Ludzie obawiali się fetoru z kompostowni odpadów organicznych (tym bardziej, że ten rejon boryka się już z takimi uciążliwościami z cichawskiej tuczarni świń), a także potencjalnego zagrożenia skażeniem wód gruntowych i spadku wartości nieruchomości w tym rejonie.

Na czwartkowej sesji zapowiedziano także, że gmina przystąpi do punktowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania, w efekcie której w planistycznym dokumencie pojawi się zapis, że na terenie (ok. 6 ha), gdzie planowano kompostownię, nie może być prowadzona działalność związana z gospodarowaniem odpadami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski