Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy naprawiamy dach...

(WS)
Remonty. Na wydanie pozwolenia na budowę czekamy 65 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli uzyskamy pozwolenie, mamy trzy lata na rozpoczęcie remontu lub modernizacji

Czasami wystarczy, co prawda, wymienić tylko kilka dachówek lub załatać papę, zdarza się jednak, że do wymiany kwalifikuje się całe pokrycie lub nawet więźba dachu.

Bez ekspertyzy ani rusz
Jeśli pokrycie jest zniszczone i przecieka, a w dodatku mamy zamiar zmienić rodzaj pokrycia (z papy na blachę lub dachówkę), nie możemy, tak po prostu, naprawy zaczynać.

– Jeśli w grę wchodzi wymiana całej połaci, to zgodnie z zasadami prawa budowlanego musimy zwrócić się do __rzeczoznawcy, aby ocenił kondycję więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu – wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy. – Jeśli okaże się, że więźba jest zawilgocona, zagrzybiała lub została zaatakowana przez owady, wówczas należy ją naprawić. Ingerencja grzybów i owadów może do tego stopnia zniszczyć drewno, że konstrukcja zacznie pękać, a __tym samym będzie niebezpieczna.

Ekspertyza ważna jest zwłaszcza wtedy, gdy pokrycie lżejsze (papa, blacha) chcemy zastąpić cięższym materiałem, np. dachówką. – Wprawdzie 28 czerwca br. ma wejść w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę (koniecznego także przy _ przebudowie dachu), jednak do tego czasu obowiązują stare zasady. Zgodnie z nimi, jeśli chcemy wymienić całe pokrycie dachu, ale bez ingerowania w jego konstrukcję – wystarczy zgłoszenie tego zakresu prac budowlanych w starostwie _– informuje Antoni Luberda.

Zarówno zgłoszenie, jak i wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu, w wydziale architektoniczno-budowlanym.

–_ W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania prac, a także termin rozpoczęcia remontu. Do dokumentu trzeba dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prace budowlane możemy rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ (starosta lub prezydent miasta) nie wniesie sprzeciwu _– wyjaśnia specjalista z firmy Blachotrapez.

Dlatego lepiej jest z poważnym remontem dachu nieco poczekać. Kto się jednak śpieszy, musi pamiętać, że składając taki wniosek dzisiaj musi do niego dołączyć cztery egzemplarze projektu, które powinny zawierać wymagane opinie, uzgodnienia i zezwolenia.

Pamiętajmy o nadzorze

Autor projektu zobligowany jest także przedłożyć zaświadczenie o przynależności do izby samorządu zawodowego projektantów. Do kompletu dokumentów załączamy też oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzję o warunkach zabudowy.

Siedem dni przed rozpoczęciem prac jesteśmy zobligowani o tym fakcie poinformować inspektora nadzoru budowlanego. Musi otrzymać także oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków i zaświadczenie o jego wpisie na listę izby samorządu zawodowego. Konieczne jest także założenie dziennika budowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski