MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści poznają kulturę żydowską

BAJA
DĄBROWA. Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego i Dąbrowski Dom Kultury biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym, prowadzonym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Działania w ramach projektu potrwają do czerwca przyszłego roku, zakończy je uroczyste podsumowanie w stolicy.

W programie uczestniczą uczennice PG nr 2: Ewelina Borsa, Kinga Pinas, Sylwia Kowalczyk, Edyta Król i Anna Śliwa, a koordynatorem projektu jest Paweł Chojnowski, dyrektor Domu Kultury i kustosz Izby Pamięci Żydów. Przygotowując się do prowadzenia zajęć uczestniczył on w ogólnopolskich warsztatach metodycznych organizowanych przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Projekt "Dąbrowa Sztetl" obejmował będzie różnego rodzaju działania, m.in. opiekę nad opuszczonymi grobowcami na cmentarzu żydowskim, przygotowywanie tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej, zbieranie materiałów archiwalnych dokumentujących obecność Żydów w historii miasta i regionu, inscenizację wybranych elementów tradycji i kultury żydowskiej.
- Szczególny nacisk będzie położony na to, co łączy, a nie dzieli obie tradycje - judaistyczną i chrześcijańską, żydowską i polską, krainę jidysz i krainę polszczyzny. Głównym zadaniem projektu jest bowiem przełamywanie stereotypów prowadzących do wrogości i uprzedzeń, zarówno antysemityzmu Polaków, jak i antypolonizmu Żydów. Inny ważny cel przedsięwzięcia to ocalenie od zapomnienia mozaiki kulturowej przedwojennej Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem "naszej małej ojczyzny" - Dąbrowy Tarnowskiej - podkreśla Paweł Chojnowski, koordynator projektu.
Pierwsze zadanie, inaugurujące projekt, już zostało przez jego uczestników wykonane. Wieczorem odbyli oni spacer po cmentarzu żydowskim w Dąbrowie. Zadaniem uczestników było odszukanie siedmiu znamion pierwszej pieczęci ukrytych w charakterystycznych miejscach cmentarza, do których docierali przy pomocy specjalnej mapy. Dzięki niemu poznali szczegóły dotyczące rodowodu narodu żydowskiego, okoliczności jego obecności w Europie, Polsce i Dąbrowie, a także znaczenie języka jidysz w kształtowaniu się kultury.
Kolejne spotkania, symbolizowane otwarciem kolejnych dziewięciu pieczęci, odbywać się będą do wiosny przyszłego roku w miejscach ważnych dla społeczności żydowskiej. W Dąbrowie będą: to Izba Pamięci Żydów, plac przed synagogą i miejsce po dawnej łaźni.
Działania uczniów PG nr 2 będą na bieżąco prezentowane na stronach internetowych szkoły, DDK i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Kilka najciekawszych elementów projektu m. in. degustację potraw kultury żydowskiej i inscenizację tradycji żydowskich, młodzież zaprezentuje w swojej szkole podczas Dni Pamięci o Holocauście, organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Zakończeniem projektu będzie uroczyste podsumowanie w Warszawie w czerwcu 2009 roku. Wyjazd, połączony ze zwiedzaniem stolicy, ma być nagrodą dla najaktywniejszych uczestników projektu.
(BAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski