Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłaj. Kłopoty z budową ośrodka wypoczynkowego nad Rabą. Nie będzie gotowy na lato 2021

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać gminny ośrodek wypoczynkowy budowany w nadrabskiej żwirowni w Kłaju i Targowisku. Centrum rekreacji miało zostać otwarte latem 2021, ale termin ten musiano prolongować na sezon 2022
Tak ma wyglądać gminny ośrodek wypoczynkowy budowany w nadrabskiej żwirowni w Kłaju i Targowisku. Centrum rekreacji miało zostać otwarte latem 2021, ale termin ten musiano prolongować na sezon 2022 zdjęcia: materiały gminy Kłaj
Opóźnia się budowa gminnego ośrodka wypoczynkowego – z kąpieliskiem, plażami piaszczystą i trawiastą oraz atrakcyjną infrastrukturą rekreacyjną - w dawnej żwirowni nad Rabą na granicy Kłaja i Targowiska. Nowe obiekty miały być gotowe na koniec czerwca 2021. Okazało się jednak, że dla inwestycji konieczne jest przygotowanie tzw. projektu zamiennego, a wykonawca prac zszedł z placu budowy. W efekcie prawdopodobny termin otwarcia kąpieliska w gminie Kłaj to dopiero lato 2022 roku. Tym samym tej atrakcji na razie zabraknie, ale mieszkańcy powiatu wielickiego mają obecnie do dyspozycji dwa prywatne kąpieliska – w gminach Gdów i Niepołomice, a na lipiec 2021 zapowiedziano otwarcie tego typu gminnego ośrodka w Brzegach w gminie Wieliczka.

FLESZ - Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

od 16 lat

Zagospodarowanie pod rekreację dawnej nadrabskiej żwirowni Krusz-Geo w Kłaju oraz Targowisku rozpoczęto w lutym 2020 roku. To sztandarowa inwestycja gminy Kłaj, warta 4,1 mln zł, prowadzona z pomocą unijną (1,955 mln zł dotacji z puli na rewitalizację terenów poprzemysłowych), w ramach szerszego projektu pod szyldem którego dwie gminy powiatu wielickiego: Kłaj i Gdów przywracają nadrabskim obszarom funkcje rekreacyjne.

Kłopoty z budową ośrodka pojawiły się kilka miesięcy temu, kiedy okazało się, że w dokumentacji dla części inwestycji są błędy i trzeba wykonać tzw. projekt zamienny. Potem wykonawca robót zszedł z placu budowy. Jak mówi wójt Kłaja Zbigniew Strączek, firma która prowadziła place budowlane (projekt dla nich powstał wcześniej, w ramach odrębnego przetargu), umotywowała swą decyzję „błędami projektowymi i wykonywaniem projektu zastępczego”.

- Inwestycja jest zaawansowana (nowa infrastruktura jest gotowa w ok. 90 proc. - red.), pozostało tam do zrobienia stosunkowo niedużo prac. Obecnie prowadzimy inwentaryzację wykonanych robót i zabezpieczamy teren, by to co zbudowano nie zostało zniszczone czy rozkradzione. Projekt zamienny powinien być gotowy w połowie tego roku. Będziemy rozmawiali jeszcze z firmą prowadzącą roboty by wróciła na plac budowy, ale na dziś najbardziej prawdopodobne jest tu rozwiązanie umowy i ogłoszenie nowego przetargu na dokończenie przedsięwzięcia – powiedział nam wójt Kłaja.

- Takiej sytuacji z wykonawcą, tego typu kłopotów na placu budowy, nie było w naszej gminie nigdy wcześniej. Otwarcie kąpieliska na pewno opóźni się o cały sezon, bo tu jest potrzebny czas na organizację jego pracy, zatrudnienie ratowników itp. Jest natomiast jakaś szansa, ale raczej niewielka, że tego lata można będzie korzystać z części infrastruktury ośrodka, m.in. plaży i parku linowego – twierdzi Zbigniew Strączek.

Ośrodek rekreacyjny w Kłaju i Targowisku zapowiada się jako jednej z najładniejszych tego typu obiektów w Małopolsce.

Będą tam m.in. dwie plaże z pomostami pływającymi (przy jednym z nich będą mogły cumować łodzie i skutery wodne), trzy strzeżone kąpieliska, miasteczko rowerowe, miejsca aktywnego wypoczynku (place zabaw, park linowy, boisko do piłki plażowej, siłownia zewnętrzna), drewniane pomosty dla wędkarzy, parki tematyczne (m.in. prezentujący różne formy geologiczne i rodzaje skał oraz sensoryczny „Ścieżka traw”, drewniane wiaty, miejsce na ognisko.

Nie zabraknie także przebieralni, sanitariatów, parkingów oraz wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. Cały teren rekreacyjny będzie ogrodzony i oświetlony.

Czynne kąpieliska w powiecie wielickim: Kuter Port oraz Bobrowe Rozlewisko. Ośrodek rekreacyjny w Brzegach koło Wieliczki jest w budowie

Działający drugi sezon ośrodek Kuter Port Nieznanowice koło Gdowa – mający ok. 1,5 ha, z jedną z największych plaż w regionie oraz kąpieliskiem - rusza już pełną parą. Akwen z charakterystyczną groblą jest tu podzielony na trzy strefy o zróżnicowanej głębokości: do 40 cm, do 140 cm oraz do 180 cm. Od tygodnia można kąpać się w dwóch pierwszych strefach, a najgłębsza część kąpieliska będzie dostępna od 19 czerwca.

Czynny jest także ośrodek „Bobrowe Rozlewisko” w Zabierzowie Bocheńskim we wschodniej części gminy Niepołomice: ze strzeżonym kąpieliskiem, piaszczystą plażą, boiskiem do gry w siatkówkę plażową, placem zabaw, miejscem ćwiczeń dla dzieci i dorosłych. profesjonalnym parkiem do street workout’u.

Natomiast pierwsze gminne kąpielisko – z bezpłatnym wstępem – w powiecie wielickim ma zostać otwarte w lipcu 2021 w Brzegach, na granicy gminy Wieliczka i Krakowa. Na cele rekreacyjne zagospodarowywany jest tam teren mający ok. 12 arów, będący częścią dawnej żwirowni. Powstają m.in.: strzeżone kąpielisko, plac zabaw, piaszczysta plaża, pływający pomost.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski