Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Nowe Brzesko. Przetarg na projekt mostu na Wiśle… unieważniony

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wiślany most w Nowym Brzesku
Wiślany most w Nowym Brzesku Aleksander Gąciarz
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie unieważnił ogłoszony w październiku przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nowego mostu na Wiśle, który ma powstać między miejscowościami Śmiłowice (gmina Nowe Brzesko) a Świniary (gmina Drwinia). Postępowanie prawdopodobnie zostanie wkrótce powtórzone.

Przetarg na opracowanie projektu mostu oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad pracami został ogłoszony 20 października. Termin składania ofert wyznaczono na 20 listopada. W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęły trzy oferty. Najtańsza pochodziła od konsorcjum złożonego z krakowskiej Pracownic Inżynierskiej Klotoida oraz wrocławskiej spółki ASECon i opiewała na kwotę 2,558 mln złotych. Dwie pozostałe, złożone przez rzeszowski Promost Consulting oraz FK Projekt Biuro Usług Inżynierskich z Łącka przekraczały kwotę 2,7 mln złotych. Tymczasem inwestor, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich założył, że może przeznaczyć na zadanie kwotę 1,918 mln zł.

Zbyt wysoka cena była zatem pierwszym, ale nie jedynym powodem unieważnienia procedury. Okazało się bowiem, że w dniach 20-22 listopada, czyli wtedy, gdy mijał termin składania ofert, doszło do awarii systemu e-Zamówienia, poprzez który potencjalni oferenci mogli składać swoje propozycje. W efekcie ani inwestor, ani potencjalni wykonawcy nie mieli dostępu do platformy. Z informacji stanowiącej uzasadnienie do decyzji o unieważnieniu postępowania wynika, że były firmy, które na skutek awarii systemu nie mogły przesłać swoich ofert. I to był drugi powód, dla którego postępowanie unieważniono.

Wszystko wskazuje zatem na to, że przetarg trzeba będzie powtórzyć, co z kolei spowoduje kolejne opóźnienie w realizacji inwestycji, która od sześciu lat nie może wyjść poza etap załatwiania niezbędnych formalności. Przypomnijmy, że samo ustalenie lokalizacji inwestycji zajęło kilka lat, ponieważ propozycje, mówiące o budowie mostu w Hebdowie, a następnie w rejonie ulicy Nękanowice w Nowym Brzesku zostały skutecznie oprotestowane. Tymczasem istniejący most na Wiśle w Nowym Brzesku nie tylko nie spełnia współczesnych standardów (jest jednojezdniowy), to ze względu na stan techniczny obowiązuje na nim ograniczenie tonażu pojazdów do 3,5 tony.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski