MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminne projekty i inwestycje

Redakcja
Na terenie gminy Mucharz w tym roku realizowanych jest wiele inwestycji i projektów.

Wieści gminne z Mucharza

W gminie wykonaliśmy remont Ośrodka Zdrowia w Mucharzu przy współfinansowaniu tego zadania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obiekt został w pełni dostosowany do przyjmowania pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

W bieżącym roku rozpoczęliśmy budowę stadionu sportowego w Skawcach. Koszt całego zadania to kwota 5,5 mln złotych. W ramach tego obiektu wykonane zostaną między innymi: boisko do piłki nożnej, kort tenisowy, budynek klubowo-socjalny, trybuny. Gmina realizuje wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej i w Wadowicach przebudowę drogi Mucharz - Śleszowice - Kuków, na które starostwo w Suchej otrzymało dofinansowanie z MRPO. Nasze zaangażowanie dotyczy odcinka drogi Mucharz - Równiniec, planowane zakończenie inwestycji w 2011 r.

W lipcu b.r. rozpoczęliśmy realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, w ramach programu "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Całkowita wartośł inwestycji wynosi nieco ponad 2,8 mln zł, z czego kwota 1,7 mln zł, to dofinansowanie z PROW. Na chwilę obecną wykonaliśmy rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej "Jaszczurowa-Jamnik". Natomiast w trakcie realizacji są: budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jaszczurowa i Mucharz oraz nadbudowa ścian i budowa dachu wraz z instalacją elektryczną i wentylacyjną na istniejącym zbiorniku oczyszczalni ścieków w Jaszczurowej.

W trakcie realizacji jest przebudowa i modernizacja OSP i Domu Ludowego w Jaszczurowej. Na całkowitą wartośł inwestycji w kwocie 913 tys. zł, otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 460 tys. zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę klatki schodowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zmiana konstrukcji dachu, wymiana instalacji odgromowej, wykonanie posadzek, ocieplenia i elewacji budynku.

Oprócz przedsięwzięł w zakresie poprawy infrastruktury gminy, inwestujemy również w kapitał ludzki realizując projekty skierowane do mieszkańców. Pozyskane środki ułatwiły utworzenie w nowoczesnym budynku Szkoły Podstawowej w Świnnej Porębie oddziału przedszkolnego dla dzieci w wieko od 3 do 5 lat z terenu Świnnej Porębie i Kozińca. To już drugi rok funkcjonowania przedszkola powstałego w ramach projektu "Moje małe przedszkole". Od 1 września br. w naszej gminie realizowane są trzy projekty ze Środków Unii Europejskiej skierowane do najmłodszych mieszkańców. Dwa z nich realizuje Szkoła Podstawowa w Świnnej Porębie. Pierwszy, "Nauczmy misie czytał", przeznaczony jest dla dzieci 3-4 letnich, które w ramach projektu będą uczyły pluszowe misie składał literki i czytał, a przez to same będą się uczyły. Drugi projekt "52 dni dookoła świata" przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-5 lat. W ramach tego projektu dzieci uczestniczą w zajęciach z logicznymi elementami gry przygodowej. Stając się podróżnikami, dzieci poznają kultury innych kontynentów. Trzeci projekt realizują Siostry Pasjonistki z Mucharza. Projekt "Dobro małego dziecka - program na rzecz równych szans wśród najmłodszych" skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które uczęszczają w zajęciach przedszkolnych w Mucharzu. Projekt obejmuje szereg zajęł edukacyjnych, dydaktycznych i rozwojowych.
Skorzystaliśmy również z rządowego programu "Radosna Szkoła". Dostaliśmy dofinansowanie do utworzenia przy każdej szkole podstawowej miejsc zabaw dla dzieci z klas od 1 do 3. W ramach tego projektu zakupiono pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie mogą brał udział w zajęciach ruchowych. Natomiast w ramach programu "Już pływam", zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski, gmina otrzymała dofinansowanie do wyjazdów dzieci na basen.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mucharzu realizuje projekt systemowy "Bądźmy aktywni zawodowo". Rodziny korzystające z opieki społecznej objęliśmy programem doradztwa zawodowego i poradnictwa psychologicznego. Dla osób bezrobotnych organizowane są kursy i szkolenia z zakresu m.in. agroturystyki, komputerowe, obsługi kas fiskalnych, uzyskania prawa jazdy i wiele innych. Poprzez udział w tych zajęciach mieszkańcy podnoszą swoje kompetencji, wzrasta w nich też wiara we własne siły i umiejętności.

Wspólnie z innymi samorządami, realizujemy partnerski projekt w ramach Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, pn. "Urząd gminny- sprawny i przyjazny". Celem tego projektu jest poniesienie standardów obowiązujących w urzędzie gminy oraz zwiększenie kompetencji urzędników, co ma przełożył się na poprawę obsługi naszych mieszkańców.

Mamy również sporo wniosków zgłoszonych, które oczekują na rozstrzygnięcie, a które mają duże szanse na akceptację. W ramach współpracy transgranicznej złożyliśmy wraz z naszą gminą partnerską Ochodnica ze Słowacji wniosek o dofinansowanie modernizacji domów kultury. My staramy się o modernizację Ośrodka Kultury w Świnnej Porębie, która będzie kosztował blisko 1,9 mln zł. Spodziewamy się dofinansowania w wysokości 85% wartości inwestycji.

W ramach stowarzyszenia "Gościniec 4 żywiołów" gmina Mucharz złożyła dwa wnioski o dofinansowanie projektów: "Promocja zbiornika wodnego Świnna Poręba" oraz "Budowa chodnika do Domu Kultury w Jaszczurowej". Natomiast w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ubiegamy się o dofinansowanie projektu "Odważniej patrzę w przyszłośł", który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Warto również wspomnieł o złożonym wniosku do MRPO pn. "Budowa sieci wodociągowej we wsi Koziniec". Projekt, którego całkowita wartośł wynosi 17,6 mln zł, pozytywnie przeszedł pierwszą ocenę. Zakłada on budowę sieci wodociągowej w Kozińcu oraz w Świnnej Porębie, budowę zbiornika wodociągowego i komory zasuw wraz z hydroforownią oraz budowę oświetlenia i drogi dojazdowej do zbiornika wodociągowego. Dotychczas wykonano ujęcie wody na potoku "Bystrz", trwa realizacja odcinka sieci energetycznej dla zasilania tegoż ujęcia.

Natomiast w trakcie ukończenia są takie zadania jak modernizacja drogi krajowej nr 28 na odcinku Świnna Poręba -Skawce, droga osiedlowa w Jamniku, drogi do przysiółka "Zagronik", w Jaszczurowej oraz na "Leśniówkę" i "Ostałową" w Zagórzu.
W ramach robót odtworzeniowych RZGW realizuje w Mucharzu odcinek drogi wraz z oświetleniem ulicznym w stronę przysiółka "Zapotocze".

Również gmina przygotowała projekty budowlane oraz uzyskała pozwolenie na budowę na odcinki chodników dla pieszych miedzy innymi w Kozińcu, Świnnej Porębie i Jaszczurowej- których wykonanie jest przewidziane w 2011 r. W trakcie przygotowania jest projekt sieci wodno-kanalizacyjnej w Zagórzu.

WÓJT GMINY MUCHARZ

WACŁAW WĄDOLNY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski