Gminne projekty i inwestycje

Redakcja
Na terenie gminy Mucharz w tym roku realizowanych jest wiele inwestycji i projektów.

Wieści gminne z Mucharza

W gminie wykonaliśmy remont Ośrodka Zdrowia w Mucharzu przy współfinansowaniu tego zadania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obiekt został w pełni dostosowany do przyjmowania pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

W bieżącym roku rozpoczęliśmy budowę stadionu sportowego w Skawcach. Koszt całego zadania to kwota 5,5 mln złotych. W ramach tego obiektu wykonane zostaną między innymi: boisko do piłki nożnej, kort tenisowy, budynek klubowo-socjalny, trybuny. Gmina realizuje wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej i w Wadowicach przebudowę drogi Mucharz - Śleszowice - Kuków, na które starostwo w Suchej otrzymało dofinansowanie z MRPO. Nasze zaangażowanie dotyczy odcinka drogi Mucharz - Równiniec, planowane zakończenie inwestycji w 2011 r.

W lipcu b.r. rozpoczęliśmy realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, w ramach programu "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Całkowita wartośł inwestycji wynosi nieco ponad 2,8 mln zł, z czego kwota 1,7 mln zł, to dofinansowanie z PROW. Na chwilę obecną wykonaliśmy rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej "Jaszczurowa-Jamnik". Natomiast w trakcie realizacji są: budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jaszczurowa i Mucharz oraz nadbudowa ścian i budowa dachu wraz z instalacją elektryczną i wentylacyjną na istniejącym zbiorniku oczyszczalni ścieków w Jaszczurowej.

W trakcie realizacji jest przebudowa i modernizacja OSP i Domu Ludowego w Jaszczurowej. Na całkowitą wartośł inwestycji w kwocie 913 tys. zł, otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 460 tys. zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę klatki schodowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zmiana konstrukcji dachu, wymiana instalacji odgromowej, wykonanie posadzek, ocieplenia i elewacji budynku.

Oprócz przedsięwzięł w zakresie poprawy infrastruktury gminy, inwestujemy również w kapitał ludzki realizując projekty skierowane do mieszkańców. Pozyskane środki ułatwiły utworzenie w nowoczesnym budynku Szkoły Podstawowej w Świnnej Porębie oddziału przedszkolnego dla dzieci w wieko od 3 do 5 lat z terenu Świnnej Porębie i Kozińca. To już drugi rok funkcjonowania przedszkola powstałego w ramach projektu "Moje małe przedszkole". Od 1 września br. w naszej gminie realizowane są trzy projekty ze Środków Unii Europejskiej skierowane do najmłodszych mieszkańców. Dwa z nich realizuje Szkoła Podstawowa w Świnnej Porębie. Pierwszy, "Nauczmy misie czytał", przeznaczony jest dla dzieci 3-4 letnich, które w ramach projektu będą uczyły pluszowe misie składał literki i czytał, a przez to same będą się uczyły. Drugi projekt "52 dni dookoła świata" przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-5 lat. W ramach tego projektu dzieci uczestniczą w zajęciach z logicznymi elementami gry przygodowej. Stając się podróżnikami, dzieci poznają kultury innych kontynentów. Trzeci projekt realizują Siostry Pasjonistki z Mucharza. Projekt "Dobro małego dziecka - program na rzecz równych szans wśród najmłodszych" skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które uczęszczają w zajęciach przedszkolnych w Mucharzu. Projekt obejmuje szereg zajęł edukacyjnych, dydaktycznych i rozwojowych.
Skorzystaliśmy również z rządowego programu "Radosna Szkoła". Dostaliśmy dofinansowanie do utworzenia przy każdej szkole podstawowej miejsc zabaw dla dzieci z klas od 1 do 3. W ramach tego projektu zakupiono pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie mogą brał udział w zajęciach ruchowych. Natomiast w ramach programu "Już pływam", zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski, gmina otrzymała dofinansowanie do wyjazdów dzieci na basen.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mucharzu realizuje projekt systemowy "Bądźmy aktywni zawodowo". Rodziny korzystające z opieki społecznej objęliśmy programem doradztwa zawodowego i poradnictwa psychologicznego. Dla osób bezrobotnych organizowane są kursy i szkolenia z zakresu m.in. agroturystyki, komputerowe, obsługi kas fiskalnych, uzyskania prawa jazdy i wiele innych. Poprzez udział w tych zajęciach mieszkańcy podnoszą swoje kompetencji, wzrasta w nich też wiara we własne siły i umiejętności.

Wspólnie z innymi samorządami, realizujemy partnerski projekt w ramach Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, pn. "Urząd gminny- sprawny i przyjazny". Celem tego projektu jest poniesienie standardów obowiązujących w urzędzie gminy oraz zwiększenie kompetencji urzędników, co ma przełożył się na poprawę obsługi naszych mieszkańców.

Mamy również sporo wniosków zgłoszonych, które oczekują na rozstrzygnięcie, a które mają duże szanse na akceptację. W ramach współpracy transgranicznej złożyliśmy wraz z naszą gminą partnerską Ochodnica ze Słowacji wniosek o dofinansowanie modernizacji domów kultury. My staramy się o modernizację Ośrodka Kultury w Świnnej Porębie, która będzie kosztował blisko 1,9 mln zł. Spodziewamy się dofinansowania w wysokości 85% wartości inwestycji.

W ramach stowarzyszenia "Gościniec 4 żywiołów" gmina Mucharz złożyła dwa wnioski o dofinansowanie projektów: "Promocja zbiornika wodnego Świnna Poręba" oraz "Budowa chodnika do Domu Kultury w Jaszczurowej". Natomiast w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ubiegamy się o dofinansowanie projektu "Odważniej patrzę w przyszłośł", który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Warto również wspomnieł o złożonym wniosku do MRPO pn. "Budowa sieci wodociągowej we wsi Koziniec". Projekt, którego całkowita wartośł wynosi 17,6 mln zł, pozytywnie przeszedł pierwszą ocenę. Zakłada on budowę sieci wodociągowej w Kozińcu oraz w Świnnej Porębie, budowę zbiornika wodociągowego i komory zasuw wraz z hydroforownią oraz budowę oświetlenia i drogi dojazdowej do zbiornika wodociągowego. Dotychczas wykonano ujęcie wody na potoku "Bystrz", trwa realizacja odcinka sieci energetycznej dla zasilania tegoż ujęcia.

Natomiast w trakcie ukończenia są takie zadania jak modernizacja drogi krajowej nr 28 na odcinku Świnna Poręba -Skawce, droga osiedlowa w Jamniku, drogi do przysiółka "Zagronik", w Jaszczurowej oraz na "Leśniówkę" i "Ostałową" w Zagórzu.
W ramach robót odtworzeniowych RZGW realizuje w Mucharzu odcinek drogi wraz z oświetleniem ulicznym w stronę przysiółka "Zapotocze".

Również gmina przygotowała projekty budowlane oraz uzyskała pozwolenie na budowę na odcinki chodników dla pieszych miedzy innymi w Kozińcu, Świnnej Porębie i Jaszczurowej- których wykonanie jest przewidziane w 2011 r. W trakcie przygotowania jest projekt sieci wodno-kanalizacyjnej w Zagórzu.

WÓJT GMINY MUCHARZ

WACŁAW WĄDOLNY

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie