Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMO

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Oficjalnie w Unii Europejskiej możemy jadać 17 nowych genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Soja, rzepak, kukurydza. Grzbiet okryjemy dzianiną z GMO-bawełny, zaś oczy ukoi widok zmodyfikowanych goździków.

Ciekawe, czy zapach ozdobnych kwiatów też został polepszony? Summa summarum, Komisja Europejska dopuścila do obrotu 58 genetycznie zmodyfikowanych organizmów.

Na nasz stół trafią najczęściej pośrednio w postaci mięsa i mleka zwierząt utuczonych na ulepszonych paszach. Ponoć wnikliwy osąd przed obliczem Europejskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Żywności wykazał kompletną nieszkodliwość nowych produktów dla zdrowia, ale cała heca z GMO nie jest do niczego potrzebna.

Wedle ostrożnych szacunków ekspertów świat marnuje średnio 40 proc. wyprodukowanej żywności! Na etapie produkcji, transportu i przechowywania. Najwięcej zaś marnotrawią najbogatsi. I tu na deski pada najważniejszy argument zwolenników GMO: o potrzebie wykarmienia rzeszy ludzi. Już w tej chwili możemy nakarmić wszyskich głodnych. Wystarczy, że mniej żywności trafi na śmietnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski