Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godka krakowska - posłuchaj, porozmawiaj

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczestniczki poprzednich edycji Festiwalu Godki Krakowskiej
Uczestniczki poprzednich edycji Festiwalu Godki Krakowskiej Fot. Barbara Ciryt
Obyczaje. Gwara krakowska powoli staje się atrakcją naszego regionu. Od pięciu lat promujemy tę dawną mowę mieszkańców Krakowa i okolic. W tym roku na Festiwal Godki Krakowskiej zapraszamy do Skały. Odbędzie się 5 czerwca przy hali sportowej centrum kultury. Początek o godz. 14.30.

Inicjatorem festiwalu jest Zbigniew Grzyb, propagator godki i kultury krakowskiej. Organizatorem festiwalowych atrakcji jest Stowarzyszenie Bene Tibi.

Każdy z uczestników może poczuć się twórcą festiwalu przebierając się za którąkolwiek postać z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, bo ten utwór jest motywem przewodnim festiwalu. Na uczestników czeka maraton krakowiaka - będzie można tańczyć do upadłego…

Przygotowania do konkursów trwały miesiącami. W wielu podkrakowskich szkołach były spotkania z językoznawcami, znanymi ludźmi propagującymi sztukę i kulturę.

O tym, czym jest gwara dowiedzieli się uczniowie liceów w: Słomnikach, Miechowie i Skale oraz uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych w Naramie, Poskwitowie, Damicach.

Dla nich warsztaty prowadzili m.in. wieloletni juror Festiwalu Godki Krakowskiej dr Kazimierz Sikora, adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii, UJ, Beata Paluch, aktorka Teatru Starego w Krakowie i Zbigniew Grzyb.

Młodzież przekonała się, że gwara krakowska to żywy, bogaty w słowa, wyjątkowo giętki język. A co ważne ma swoją melodię i akcent, który odróżnia ją od innych gwar.

Prowadzący podkreślali, że tylko dlatego, że stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Warszawy godka krakowska nie jest podstawą dla polskiego języka literackiego.

W godce była zawarta grzeczność, szacunek dla starszych, kultura osobistą, szacunek dla pracy i tych, którzy ją wykonują, przywiązanie do ojczyzny oraz tradycji przodków.

Uczestnicy festiwalu będą świadkami rozstrzygnięć wielu konkursów: filmowego, czyli zapisu video ciekawej wypowiedzi lub wydarzenia; teatralnego związanego z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego; fotograficznego pokazującego „Krakowskie rodziny”; konkursu „Gawędy Ludowej”.

V Festiwal Godki Krakowskiej - to projekt , którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Lokalną Grupą Działania Jurajska Kraina. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego i powiatu krakowskiego, dofinansowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2016”.

Partnerami projektu są: Telewizja Kraków, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale, Katedra Historii Języka i Dialektologii UJ, Krakowskie Studio Teatralne Drama, Teatr STU. Patronat medialny sprawują: TVP Kraków i Dziennik Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski