MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gołcza. Strażacy (i nie tylko) też będą płacić za śmieci

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Radni z Gołczy przyjęli zasady, na jakich instytucje gminne będą płacić za śmieci.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Wprowadzone kilka dni temu regulacje dotyczą szkół, ochotniczych straży pożarnych, ośrodków zdrowia, domów seniora. - Do tej pory te placówki w bardzo różny sposób pozbywały się śmieci. Jedne miały zawarte umowy z firmami wywożącymi śmieci, inne nie. Dlatego postanowiliśmy uregulować tę kwestie – tłumaczy wójt Lesław Blacha.

W odróżnieniu od gospodarstw domowych, gdzie opłata jest naliczana od mieszkańca (18 zł miesięcznie), w przypadku instytucji gminnych będzie się to odbywało na podstawie ilości wystawionych odpadów.

Cennik został skalkulowany w ten sposób, by opłacało się jak największą ilość odpadów oddawać jako surowce wtórne. W przypadku śmieci zmieszanych odbiór pojemnika 120-litrowego kosztuje 20 zł, 240-litrowego 50 złotych, a mieszczącego 1100 litrów 180 złotych. Natomiast w przypadku odpadów segregowanych (papier, plastik, szkło) za pojemnik i worek o pojemności 120 litrów trzeba zapłacić 10 zł, a za pojemnik 240-litrowy 15 zł.

Warto również postarać się o kompostownik, ponieważ za pojemnik i worek 120-litrowy wypełniony odpadami zielonymi trzeba zapłacić aż 60 zł, a za dwa razy większy 120 złotych. We własnym zakresie lepiej również zagospodarować popiół, gdyż oddanie pojemnika 120-litrowego wypełnionego popiołem to wydatek 60 zł, w przypadku pojemnika 240-litrowego 120 zł, a mieszczącego 1100 litrów aż 240 zł.

W przypadku jednostek, które nie będą segregować odpadów, cena odbioru 120-litrowego pojemnika śmieci zmieszanych to 40 zł, pojemnika 240-litrowego 100 złotych, a mieszczącego 1100 litrów aż 360 złotych. - Liczymy, że tak skonstruowany system pozwoli na odzyskiwanie większej liczby surowców i poprawi wskaźniki dla całej gminy. Jestem przekonany, że na przykład w szkołach, bardzo duży odsetek odpadów można oddać jako posegregowane – uważa wójt Blacha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski