Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golden Years. Wystawa o przyszłości naszych lat dwudziestych

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Dawid Czycz, "The United States of Happiness", olej na płótnie, 150x230cm, 2020
Dawid Czycz, "The United States of Happiness", olej na płótnie, 150x230cm, 2020
Realna wystawa w wirtualnym świecie, czyli transmisja z otwarcia ekspozycji „Golden Years” Dawida Czycza znajdującej się w Galerii Śladowski w Krakowie, odbędzie się w piątek, 17 kwietnia, o godz. 20.

Wkroczyliśmy w lata dwudzieste. Jakie będą? – pytają twórcy wystawy „Golden Years”. Ekspozycja zaprezentuje nowy cykl malarski Dawida Czycza, którego kulminacją jest obraz „The United States of Happiness”.

- Obraz promujący wystawę powstał w lutym 2020, kiedy sytuacja społeczna nadawała mu jeszcze zupełnie inny kontekst. Miał stanowić swego rodzaju afirmację naszych czasów, pokazać dzisiejszy life style, owe "zjednoczone stany szczęśliwości", choć jest to afirmacja bardzo krytyczna, tak charakterystyczna dla malarstwa Dawida Czycza krytyczna radość - mówi kurator wystawy Mariusz Horanin. - Dziś ten obraz zyskał kolejne znaczenia, ale najwybitniejsze obrazy pozostawiają zawsze widzom szerokie możliwości interpretacyjne – dodaje.

Bo jak czytamy w zapowiedzi wystawy, „tak naprawdę uwielbiamy nasz świat zglobalizowanej popkultury i nieustannie lajkujemy jego kolorowe obietnice szczęścia. Lecz coraz bardziej będzie brakować nam czasu, bo nasz realny czas spędzimy, reagując na wirtualne bodźce. (…) W realu zrobi się zapewne jeszcze straszniej. Ledowe ekrany odrealnią jednak wszystko i nasz hektyczny świat będzie wyglądał pięknie.”

- W malarstwie Dawida Czycza widać z jednej strony wnikliwe uchwycenie ducha naszych czasów: tematykę zglobalizowanego kapitalizmu, nadmiaru bodźców i informacji czy kultury cyfrowej, z drugiej – język popkulturowy, symultaniczność prowadzenia narracji i zglobalizowany język wizualny, którym Dawid Czycz mistrzowsko posługuje się w swojej malarskiej opowieści o współczesnym świecie – komentuje Mariusz Horanin.

Twórcy nawiązują wystawą „Golden Years” do terminu, który w kulturze funkcjonuje szeroko i w wielu znaczeniach. I choć mitologicznym wiekiem obfitości i szczęścia nazywa się zwykle lata minione, w eksponowanych pracach malarz patrzy również w przyszłość. - Złote lata kojarzymy m.in. z zeszłym wiekiem, gdy w latach dwudziestych nastąpił czas rozkwitu gospodarczego, odrodzenia, świetny moment również dla rozwoju samej sztuki - podkreśla kurator wystawy. - Nam zależało, by spojrzeć na obecnie rozpoczynające się lata 20. z perspektywy artystycznej, zastanowić się, w jakim kierunku pójdzie świat i w jakim świecie będą tworzyć artyści. Koncept Golden Years jest takim spojrzeniem na teraźniejszość, jak i w przyszłość. Mam też osobiście głębokie przekonanie, że w szczególności dla polskiego malarstwa lata 20. będą wyjątkowo złote. Kraków ma dzisiaj kilku wybitnych malarzy. Myślę, że świat wkrótce o nich usłyszy.

Otwarcie wystawy można śledzić na facebookowym profilu „Dawid Czycz-Golden Years”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Golden Years. Wystawa o przyszłości naszych lat dwudziestych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski