Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralki szykują się na wesela. Tak się noszą obecnie góralki na ślubach. Kompletny strój kosztuje nawet 4,5 tys. zł 23.04.2021

Aurelia Lupa
Po Wielkanocy zawsze rozpoczynał się ruch w branży weselnej. W 2021 roku roku sytuacja jest nie pewna. W związku z pandemią takie imprezy są zabronione. Mimo to Podhalu ruszyła machina przygotowań. Każda szanująca się góralka ma już zamówiony strój ślubny. Taka impreza to prawdziwa rewia mody. Nie wypada więc pokazać się w byle czym, a już na pewno w czymś z zeszłego sezonu. Co jest teraz na topie w góralskiej modzie ślubnej?

Postawa damskiego stroju góralskiego to biała koszula. Ta musi być obowiązkowo haftowana białymi nićmi, co zdobi całe rękawy. Najczęściej koszule spotykana w wersji z dziurkowanym kołnierzem i rękawami zakończonymi mankietem. Wykonana powinna być z płótna lnianego lub tkaniny batystowej, koronki.

Obecnie od kilkunastu już sezonów swój renesans przeżywają koszule z płótna bawełnianego zdobionego bogato haftem dziurkowym. Stylistki proponują dopasowane podkreślające kobiece kształty, z mocno haftowanymi rękawami i dekoltem.

Drugim elementem jest halka, inaczej fartuch. Jest uszyta z białego płótna, równie bogato harfowana co koszula. Im bogatszy haft, tym zamożniejsza gaździna. W stroju odświętnym zawsze liczył się blichtr i przepych.

Kolejny element to gorset wykonany z aksamitu podszytego lnianym płótnem lub jedwabiem. Powinien być haftowany w kwiaty. Może być też uszyte z tybetu - jak spódnica. Zawsze musiał być ściśle dopasowany do figury kobiety i sięgać linii talii eksponując ją. Poniżej pasa doszyte są kaletki. Z przodu gorsetu znajdują się materiałowe oczka, aby zasznurować go białą lub czerwoną wstążką. Obecnie gorsety zdobione są nie tylko haftem. W tym celu używa się również koralików i cekinów.

Stroje góralskie zawsze były bogato zdobione w motywy kwiatowe. Do najczęściej spotykanych należą:

• Lilia - symbolizuje niewinność, a także czystość i nadzieję.
• Szarotka - również kojarzona jest z niewinnością i czystością.
• Dziewięćsił - symbolizuje wyzwolenie się od grzesznego zachowania, a także silnej więzi między człowiekiem, a niebem.
• Mak - oznacza radość i wsparcie.
• Chryzantema - w Polsce symbol smutku i żałoby, jednak w kulturze orientalnej to symbol szlachetności i nieśmiertelności.

Spódnica zazwyczaj jest długa, szeroka i mocno marszczona. Materiał z którego jest wykonana to jedwab, perkal lub tybet. Odświętny charakter stroju podkreślony jest przez kolorowe zdobienia, zazwyczaj z motywem kwiatowym. Obecnie popularnością cieszą się tzw. farbanice z farbowanego lnianego płótna, w kolorze niebieskim lub granatowym.

Dopełnieniem świątecznego stroju jest chustka zarzucona na ramiona. Nazywana inaczej szolem, bardzo kosztowna. Chustki szyje się najczęściej z jedwabiu, albo z tkaniny tybetowej w żywych kolorach.

Na imprezę góralki idą w kierpcach, czyli skórzanym tradycyjnym obuwiu, uszytym z jednego kawałka skóry w kolorze czarnym lub brązowym. Zakładane są do nich specjalne dziergane skarpety zwane „pońcochami”. Ostatnio pojawiła się nowy trend. Chodzi się w kierpcach bez bez skarpet.
Do tego trzeba dobrać sobie odpowiednią biżuterię. Koniecznie muszą to być korale. Wykonywane są one z ciemnoczerwonego lub różowego koralowca. Dawniej liczba sznurów korali oznaczała status materialny kobiety.
Jeśli nie chcemy kupować całego nowego zestawu, możemy zamówić jeden modny w tym sezonie element. A na pewno zabłyśniemy w towarzystwie. Zakup nowego stroju to nie lada wydatek. Gdyby jakaś pani chciała od podstaw skompletować sobie modny strój, musiałaby wydać 4000-4500 zł (cena bez biżuterii).

Wiosna i lato to tradycyjnie najlepszy moment na ślub. Wielu sportowców właśnie w maju, czerwcu i kolejnych wakacyjnych miesiącach decyduje się wstąpić w związek małżeński. Sprawdź, jak prezentowali się w tych pięknych dniach i... jak przez lata zmieniała się ślubna moda.

Kowalczyk, Kubacki, Lewandowski. Głośne (i sekretne) śluby s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski